Քաղավիացիայի կոմիտեն ավիաընկերություններին խորհուրդ է տալիս շրջանցել Իրաքի և Իրանի օդային տարածքները
Քաղավիացիայի կոմիտեն ավիաընկերություններին խորհուրդ է տալիս շրջանցել Իրաքի
և Իրանի օդային տարածքները
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն ՀՀ-ում գրանցված ավիաընկերություններին խորհուրդ է տալիս դիտարկել Իրանի և Իրաքի օդային տարածքները ժամանակավորապես շրջանցելու հնարավորությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարություն է տարածել Հայաստանի քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն:
«Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն շարունակում է հետևել Մերձավոր Արևելքում իրադարձությունների զարգացմանը՝ այդ թվում սույն թվականի հունվարի 8-ին Թեհրանում կործանված «Ուկրաինայի միջազգային ավիաուղիներ» ավիաընկերության Boeing-737 օդանավի ողբերգական վթարի հետ կապված նոր հանգամանքներին։
Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն սերտորեն համագործակցում է Իրանի Իսլամական Հանրապետության ավիացիոն իշխանությունների, Միջազգային քաղաքացիական ավիացիոն կազմակերպությունների, Եվրոպական Միության թռիչքային անվտանգության ռիսկերի գնահատման խմբի և իր բոլոր գործընկերների հետ թռիչքների անվտանգ ապահովման նպատակով։
Հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը՝ Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն խորհուրդ է տալիս Հայաստանի Հանրապետությունում գրանցված ավիաընկերություններին հաշվի առնել Եվրոպական Միության թռիչքային անվտանգության ռիսկերի գնահատման խմբի խորհուրդը և դիտարկել Իրաքի և Իրանի Իսլամական Հանրապետության օդային տարածքները բոլոր բարձրությունների վրա ժամանակավորապես շրջանցելու հնարավորությունը։
Լրացուցիչ տեղեկատվության դեպքում այն կտրամադրվի ՀՀ գրանցված ավիաընկերություններին և հանրությանը»,- ասված է հայտարարության մեջ:

Комитет гражданской авиации рекомендует авиакомпаниям облетать воздушное пространство Ирака и Ирана
Комитет гражданской авиации Армении рекомендует зарегистрированным в Армении авиакомпаниям рассмотреть возможность временного обхода воздушных территорий Ирана и Ирака. Как передает Арменпресс, об этом говорится в заявлении Комитета гражданской авиации Армении.
“Комитет гражданской авиации продолжает следить за развитием событий на Ближнем Востоке, в том числе и за новыми обстоятельствами, связанными с трагической авиакатастрофой Boeing-737 авиакомпании “Международные авиалинии Украины”, потерпевшей крушение 8 января этого года вблизи Тегерана.
Комитет гражданской авиации тесно сотрудничает с авиационными властями Исламской Республики Иран, международными гражданскими авиационными организациями, группой по оценке рисков летной безопасности Европейского Союза и всеми своими партнерами в целях обеспечения безопасности полетов.
Учитывая сложившуюся ситуацию, Комитет гражданской авиации рекомендует зарегистрированным в Республике Армения авиакомпаниям учесть совет Группы оценки рисков летной безопасности Европейского Союза и рассмотреть возможность временного обхода воздушных территорий Ирака и Исламской Республики Иран на всех высотах.
В случае дополнительной информации она будет предоставлена зарегистрированным авиакомпаниям и общественности Армении”, - говорится в заявлении.