Վիկտոր Յանուկովիչն առաջարկել Է հանրաքվե անցկացնել Դոնբասի կարգավիճակի շուրջ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայի նախկին նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչն առաջարկել Է Ուկրաինայի արեւելքում շարունակվող հակամարտության կարգավորման մի շարք միջոցներ, Կիեւի կողմից Մինսկի համաձայնությունների չկատարման դեպքում նա խորհուրդ Է տվել հանրաքվե անցկացնել Դոնբասի կարգավիճակի շուրջ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Նորմանդական ձեւաչափի շրջանակներում ընթացող բանակցություններում ընդգրկել բողոքող կողմի ներկայացուցիչներին, որոնք ներկայացնում են Դոնբասի ժողովրդին, իսկ Ուկրաինայի ներկայիս իշխանությունների կողմից Մինսկի համաձայնությունների չկատարման դեպքում նախաձեռնել հանրաքվեի անցկացումը Դոնբասի կարգավիճակի շուրջ»,- գրել Է Յանուկովիչը բաց ուղերձում, որը հասցեագրված Է Լեհաստանի, Ֆրանսիայի եւ Գերմանիայի ղեկավարներին, հասարակական կազմակերպությունների ղեկավարներին, ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին եւ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփին:
Յանուկովիչն առաջարկել Է «նախաձեռնել Եվրախորհրդի հատուկ հանձնախմբի ստեղծումը Մայդանում կատարված հանցագործությունների հետաքննությունների մոնիթորինգ անցկացնելու համար՝ Ուկրաինայում քաղաքական ճգնաժամի կարգավորման մասին 2014 թվականի փետրվարի 21-ի պայմանագրի չորրորդ կետի համաձայն», հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Янукович предложил провести референдум о статусе Донбасса
Бывший президент Украины Виктор Янукович предложил ряд мер по урегулированию конфликта на востоке Украины, в случае невыполнения Киевом минских соглашений рекомендовал провести референдум по статусу Донбасса, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
"Включить в переговоры в рамках "нормандского формата" представителей протестующей стороны, представляющей народ Донбасса, а в случае невыполнения нынешними украинскими властями минских соглашений инициировать проведение референдума о статусе Донбасса", - написал Янукович в открытом послании, направленном лидерам Польши, Франции и Германии, руководителям общественных организаций, президенту РФ Владимиру Путину и президенту США Дональду Трампу.
Янукович предложил "инициировать создание специальной комиссии Совета Европы для проведения мониторинга расследований преступлений, совершенных на Майдане согласно пункту 4 Соглашения об урегулировании политического кризиса в Украине от 21 февраля 2014 года".