Վիկտոր Յանուկովիչն առաջարկել Է հանրաքվե անցկացնել Դոնբասի կարգավիճակի շուրջ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայի նախկին նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչն առաջարկել Է Ուկրաինայի արեւելքում շարունակվող հակամարտության կարգավորման մի շարք միջոցներ, Կիեւի կողմից Մինսկի համաձայնությունների չկատարման դեպքում նա խորհուրդ Է տվել հանրաքվե անցկացնել Դոնբասի կարգավիճակի շուրջ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Նորմանդական ձեւաչափի շրջանակներում ընթացող բանակցություններում ընդգրկել բողոքող կողմի ներկայացուցիչներին, որոնք ներկայացնում են Դոնբասի ժողովրդին, իսկ Ուկրաինայի ներկայիս իշխանությունների կողմից Մինսկի համաձայնությունների չկատարման դեպքում նախաձեռնել հանրաքվեի անցկացումը Դոնբասի կարգավիճակի շուրջ»,- գրել Է Յանուկովիչը բաց ուղերձում, որը հասցեագրված Է Լեհաստանի, Ֆրանսիայի եւ Գերմանիայի ղեկավարներին, հասարակական կազմակերպությունների ղեկավարներին, ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին եւ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփին:
Յանուկովիչն առաջարկել Է «նախաձեռնել Եվրախորհրդի հատուկ հանձնախմբի ստեղծումը Մայդանում կատարված հանցագործությունների հետաքննությունների մոնիթորինգ անցկացնելու համար՝ Ուկրաինայում քաղաքական ճգնաժամի կարգավորման մասին 2014 թվականի փետրվարի 21-ի պայմանագրի չորրորդ կետի համաձայն», հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Yanukovych suggests referendum for Donbass status
YEREVAN, FEBRUARY 22, ARMENPRESS. Former President of Ukraine Viktor Yankukovych suggested a number of measures for settling the ongoing conflict in eastern Ukraine, in case of Kiev’s failing to implement the Minsk agreements he advised to hold a referendum over the status of Donbass.
“Involve representatives of the complaining side in the ongoing talks within the Normandy format, who represent the people of Donbass, and in case of Ukraine’s current leadership fails to implement the Minsk agreements initiate a referendum over the status of Donbass”, Yanukovych said in an open address to leaders of Poland, France and Germany, leaders of NGOs, Russia’s President Vladimir Putin and US President Donald Trump.
Yanukovych suggested forming a special commission of the Council of Europe to monitor the investigation of crimes in during Maidan, Interfax reports.