ԵԽ-ն աջակցում է կայուն և բարեկեցության ուղով առաջ շարժվող Հայաստանին. Յագլանդ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի խորհրդի կենտրոնակայանում հունվարի 26-ինԵԽ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցչության և ՀՀ Սահմանադրական դատարանի համատեղ նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել հանդիսավոր միջոցառում` նվիրված Եվրոպայի խորհրդին Հայաստանի անդամակցության 16-ամյակին, որի ընթացքում կայացավ «Սահմանադրական մշակույթ. պատմության դասերն ու ժամանակի մարտահրավերները» գրքի շնորհանդեսը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, միջոցառման բացմանը ելույթներով հանդես եկան Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդը, ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահ, վերոնշյալ աշխատության հեղինակ Գագիկ Հարությունյանը, ԵԽ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Պարույր Հովհաննիսյանը:
ԵԽ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Պարույր Հովհաննիսյանը խորհրդանշական համարեց, որ Եվրոպայի խորհրդին Հայաստանի անդամակցության 16-ամյակը նշանավորվում է ՀՀ սահմանադրական լայնածավալ բարեփոխումներով, որոնք կոչված են Հայաստանում ավելի ամրապնդելու մարդու իրավունքները, ժողովրդավարությունը և օրենքի գերակայությունը։
ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը, ներկայացնելով իր հեղինակած «Սահմանադրական մշակույթ. պատմության դասերն ու ժամանակի մարտահրավերները» աշխատությունը՝ համոզմունք հայտնեց, որ այն կարող է օգտակար ուսումնասիրություն հանդիսանալ ցանկացած պետության սահմանադրական արժեհամակարգում հիմնարար ազատությունների լիարժեք երաշխավորմանն ուղղված աշխատանքներում։
Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդն իր ելույթում հիշատակեց, որ Եվրոպայի խորհրդին Հայաստանի անդամակցությունից ի վեր` ՀՀ իշխանություններն առաջնորդվում են ԵԽ արժեքները պետական հասարակական կառույցներում և ազգային օրենսդրությունում ներդնելու և դրանք հետևողականորեն ամրապնդելու հաստատակամությամբ: Այնուհետև, նա ավելացրեց, որ Եվրոպայի խորհուրդն աջակցում է կայուն և բարեկեցության ուղով առաջ շարժվող Հայաստանին և բարձր է գնահատում Հայաստանի հետ համագործակցությունը, որը վկայում է ԵԽ-ի հետ դինամիկ երկխոսության նկատմամբ ՀՀ իշխանությունների վճռական հանձնառության մասին:
Գլխավոր քարտուղար Յագլանդն անդրադարձավ նաև եվրոպական չափորոշիչներին առավել համապատախանեցնելու նպատակով Հայաստանում ընթացող օրենսդրական նշանակալի բարեփոխումներին` գոհունակությամբ փաստելով, որ դրանք իրականանում են ԵԽ մասնագիտական մարմիններից մեկի` Վենետիկի հանձնաժողովի հետ սերտ համագործակցությամբ:
Գլխավոր քարտուղարը նաև կարևորեց ՀՀ քաղաքական ուժերի հետ փոխզիջման ճանապարհով ՀՀ ընտրական նոր օրենսգրքի ընդունումը, ինչպես նաև ներկայիս օրենսդրական բարեփոխումներում քաղաքացիական հասարակության գործուն ներգրավվածությունը:
Հայաստանում ժողովրդավարության ամրապնդման համատեքստում Թորբյորն Յագլանդը նշեց, որ Հայաստանի իշխանությունների հետևողական հանձնառության շնորհիվ արձանագրվում է իրական առաջընթաց, որի մասին են փաստում ԵԽ մոնիտորինգային մեխանիզմները։

CoE supports Armenia’s path to stability and welfare
YEREVAN, JANUARY 27, ARMENPRESS. A solemn ceremony dedicated to the 16th anniversary of Armenia’s accession to the CoE took place on January 26 at the headquarters of the Council of Europe by the joint efforts of the Permanent Representation of Armenia in the CoE and the Constitutional Court of Armenia. The presentation of the book “Constitutional culture: Lessons of history and modern challenges” took place during the event.
As “Armenpress” was informed from the press service of MFA Armenia, Secretary General of theCouncilofEurope Thorbjørn Jagland, President of the Constitutional Court of Armenia, author of the abovementioned book Gagik Harutyunyan, Permanent Representative of the Republic of Armenia to the CoE Paruyr Hovhannisyan gave speeches at the ceremony.
Secretary General of theCouncilofEurope Thorbjørn Jagland noted in his speech that since Armenia’s accession to the Council of Europe the authorities of Armenia have consistently pursued the policy of applying consistently strengthening CoE’s values in public and social institutions, as well as in the national legislation. Afterwards he added the Council of Europe supports Armenia’s path to stability and welfare and highly appreciated cooperation with Armenia which documents the resolute commitment of Armenian authorities to engage in dynamic dialogue with the CoE.
Thorbjørn Jagland also spoke about the large-scale legislative reforms in Armenia aimed at further harmonization of the laws with European standards. He noted with satisfaction that those reforms are implemented by close collaboration with one of CoE’s specialized bodies, the Venice Commission. The Secretary General of theCouncilofEurope also highlighted the adoption of the new Electoral Code as a result of mutual concessions by political forces, as well as the vigorous involvement of the civil society in the ongoing legislative reforms.
In the context of strengthening democracy in Armenia, Thorbjørn Jagland noted that thanks to the consistent commitment of the Armenian authorities a real progress is recorded which can be evidenced by the monitoring efforts of the CoE.