Գերմանացի լրագրողն ամոթալի է համարում Ստամբուլում Ցեղասպանությանը նվիրված համերգի չեղարկումը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանացի լրագրող Յուրգեն Գոթշլիհն ամոթալի է համարել Գերմանիայի ԱԳՆ որոշմամբ Հայոց ցեղասպանության հարյուրերորդ տարելիցին նվիրված «Աղետ» խորագրով համերգի չեղարկումը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին լրագրողը նշել է Taz.de լրատվականում:
Լրագրողը նշել է, որ հունիսի 2-ին Բունդեսթագում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունումից հետո Գերմանիայի դաշնային կառավարությունը խոստացել էր անել ամեն բան Թուրքիայի և Հայաստանի միջև երկխոսությանն աջակցելու նպատակով:
Այդ նպատակին ծառայող ծրագրերից մեկն էլ Դրեզդենի սիմֆոնիկ նվագախմբի` Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված «Աղետ» խորագրով համերգն էր, որին մասնակցելու էին գերմանացի, հայ և թուրք երաժիշտներ: Կարևոր նախագիծը ֆինանսավորվում էր Եվրամիության և Գերմանիայի արտգործնախարարության կողմից: Պատահական չէ, որ հենց ԱԳՆ-ն էր առաջարկել Ստամբուլում գերմանական հյուպատոսությունը` որպես համերգի անցկացման վայր:
«Սակայն հերթական անգամ, ինչպես 1915-ին, երբ Գերմանիան Առաջին աշխարհամարտին Թուրքիայի դաշնակիցն էր, գերմանական կողմը զոհաբերեց հայերին ավելի կարևոր շահերի համար: Այն ժամանակ Գերմանիան ոչինչ չարեց ցեղասպանությունը կասեցնելու համար, իսկ հիմա դադարեցնում է հյուպատոսարանում նախատեսված համերգը, որը նվիրված է նույն այդ ցեղասպանությանը: Սա խայտառակ պահվածք է մի երկրի համար, որն այնքան բան գիտի ցեղասպանության և Հոլոքոստի մասին»,- նշել է լրագրողը:
Գերմանիայի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարտին Շեֆերը հայտարարել է, որ Ստամբուլում Գերմանիայի գլխավոր հյուպատոսությունում Դրեզդենի սիմֆոնիկ նվագախմբի համերգին հրավիրված հյուրերի ցանկը չի համաձայնեցվել նախարարության հետ, այդ պատճառով էլ իրենք չեղյալ են համարել համերգը: Նա նշել է, որ համերգը կարող է կայանալ, բայց այժմ դրա համար անհամապատասխան պահ է ընտրված:
«Աղետ» ծրագիրը բաղկացած է Զեյնեթ Գեդիզիօղլուի (Թուրքիա), Վաչե Սարաֆյանի (Հայաստան) և Հելմուտ Օհրինգի (Գերմանիա) աշխատանքներից: Թուրքիայի Հանրապետությունը հայտարարել է ԵՄ Ստեղծարար Եվրոպա ծրագրից հրաժարվելու մասին այն պատճառով, որ ծրագիրն աջակցում է «Աղետ» նախագծին: Նախագծին աջակցելու մասին հայտարարել է անգամ Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը: «Այս նախագիծը հրավիրում է հանդիսատեսին դուրս գալ ատելության աշխարհից: Ես վստահ եմ, որ միայն այն մարդիկ, ովքեր իմանում և ճանաչում են մյուսների երազներն ու տրավմաները, կարող են նպաստել պայծառ ապագայի հաստատմանը: «Աղետ» նախագիծն այս ճանապարհին ամենակարևոր հիմնաքարն է»,- նշել է Շտայնմայերը:

German journalist finds cancellation of Armenian Genocide-dedicated concert in Istanbul shameful deed
German journalist finds cancellation of Armenian Genocide-dedicated concert in Istanbul shameful
deed
YEREVAN, OCTOBER 27, ARMENPRESS. German journalist Jürgen Gotschlich assesses the cancellation of the concert dedicated to the Armenian Genocide in Istanbul by the German Foreign Ministry as a shameful deed, “Armenpress” reports the journalist told Taz.de.
The journalist noted that after the adoption of the resolution recognizing the Armenian Genocide by the Bundestag, the German Federal Government had promised to do everything to foster dialogue between Armenia and Turkey.
One of those projects was the cancelled concert by the Dresden Symphony Orchestra called “Aghet” (tragedy) dedicated to the Armenian Genocide where German, Armenian and Turkish musicians would participate.  The important project was funded by the EU and the German MFA. It’s not accidental that it was the MFA that suggested the German Consulate in Istanbul as a place for performing the concert.
“But once again, like it was in 1915, when Germany was an ally for Turkey during the WWI, the German side sacrificed Armenians for more important benefits. At that time Germany did nothing to prevent the genocide, and today cancels the concert planned at the Consulate dedicated to that same genocide. This is a disgraceful act for a country that knows so much about the genocide and the Holocaust”, the journalist said.
Earlier, official representative of the German Foreign Ministry Martin Schaefer announced that the list of the guests invited to the concert has not been agreed with the ministry which is the reason the concert has been cancelled. He noted that the concert can take place later.
Turkey has announced about its exit from the European Union’s Creative Europe Program. According to reports, the pullout was in response to the concert in commemoration of the Armenian genocide. German Foreign Minister Frank-Walter Steinmeier has even announced about his support for the project.
This project offers the audience to abandon the world of hatred. I am convinced that only people who get acquainted to the dreams and traumas of others can foster the establishment of a bright future”, Frank-Walter Steinmeier had told.