Արդարադատության նախարարությունը ներկայացնելու է ապօրինի հարստացումը քրեականացնող օրինագիծ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առաջիկայում ՀՀ արդարադատության նախարարությունն ամփոփելու եւ ներկայացնելու է մի քանի օրինագծեր, որոնցից առաջինը վերաբերում է ապօրինի հարստացման քրեականացմանը: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Ազգային ժողովում լրագրողների հետ ճեպազրույցում տեղեկացրեց ՀՀ արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանը:
«Երկրորդը վերաբերում է իրական սեփականատերերի բացահայտմանը, գնումների գործընթացում իրական սեփականատերերի խնդրի կարեւորությանը եւ, դրանից ելնելով, այս կամ այն կարգավորումը նախատեսելուն: Վերջապես, հաջորդ կարեւոր քայլը, որն, իմ համոզմամբ, կամփոփի այս ամենը, հակակոռուպցիոն մարմնի հետ կապված քննարկումներն են, որից հետո, անհրաժեշտության դեպքում, կներկայացվեն այդ մարմնին վերաբերող օրինագծեր»,-ասաց Արդարադատության նախարարը:
Նա նշեց, որ հակակոռուպցիոն մարմնի ներսում հատվածային լուծումներով հնարավոր չէ հասնել ինչ-որ վերջնական արդյունքի:«Ինչպիսի մարմին էլ լինի, ինչ տեսքով էլ այն գործի, պետք է ունենա լծակներ, գործիքակազմ, մարմնի ղեկավարից էլ շատ բան է կախված: Բոլոր պայմաններն էլ անհրաժեշտ են արդյունքի հասնելու համար»,-նշեց նա:
Արփինե Հովհաննիսյանը նաեւ անդրադարձավ նվիրատվություններին եւ փոխառություններին՝ նշելով, որ առաջիկայում դրանց հետ կապված փաթեթներ նույնպես կներկայացվեն:

Министерство юстиции представит законопроект о криминализации незаконного обогащения
В предстоящем министерство юстиции Армении обобщит и представит несколько законопроектов, первый из которых касается криминализации незаконного обогащения. Как сообщает Арменпресс, об этом сказала журналистам министр юстиции Арпине Ованнисян.
«Второй законопроект касается раскрытия реальных хозяев субъектов, важности проблемы реальных хозяев в процессе закупок и, исходя из этого, предусмотрения той или иной регулировки. Следующим важным шагом, который, по моему глубокому убеждению, обобщит все это, является проведение обсуждений в связи с антикоррупционным органом, после чего, в случае необходимости, будут представлены законопроекты касательно этого органа», - сказала министр.
Она отметила, что внутри антикоррупционного органа частичными решениями невозможно достичь окончательного решения. «Каким бы ни был орган, в каком бы виде не действовал, должен иметь механизмы. Также многое зависит от руководителя органа. Все условия необходимы для достижения результата», - отметила Ованнисян.