ՀՀ Զինված ուժերը ժամանակին համալրվում են բարձրորակ սննդով
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Պաշտպանության նախարարությունը լրագրողներին ներկայացրեց պարենամթերային և կենտրոնական նյութական բազաների գործունեությունն ու գործառույթները: Զինված ուժերի թիկունքի վարչության իրային ծառայության պետ, գնդապետ Նորայր Յոլչյանի խոսքով` կենտրոնական պարենամթերային բազա մտնող մթերքները, երկու լաբորատորիաներում որակի փորձաքննություն անցնելուց հետո տեղափոխվում են Սիսիանի և Վանաձորի մարզային պահեստներ, իսկ այնտեղից էլ բաժանվում զորամասերին:
«Փչացող մթերքները պահվում ու տեղափոխվում են սառնախցերում: Հայկական բանակի ճաշացանկում բազմաթիվ տաք կերակրատեսակներ կան՝ ապուրներ, բրնձից, հնդկաձավարից, ոլոռից, լոբուց պատրաստված կերակրատեսակներ, մակարոնեղեն, տավարի, հավի մսով ճաշեր, երշիկ, պանիր, մարինադներ, ջեմ և խտացրած կաթ: Սննդամթերքների պիտանելիության ժամկետների խնդիրներ չունենք: Պիտանելիության ժամկետն, օրինակ մսի համար, մատակարարման պահին ունենում է 80 տոկոսի պիտանելիության տոկոս»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց Յոլչյանը:
Կենտրոնական իրերի պահեստում պահվում է հագուստ, կոշիկ և համազգեստի այլ պարագաներ, որոնք ևս փորձաքննություն են անցնում և բաշխվում զորամասերին:ՀՀ ՊՆ-ին ապրանք են մատակարարում 26 ընկերություններ, որոնցից 8-ը՝ համազգեստ կարող ընկերություններ են: Արտադրողների 92 տոկոսը տեղական են: Յոլչյանի խոսքով` գալիք տարվանից զինվորականների կոշիկները կարվելու են ամբողջությամբ կաշվից, այլ ոչ թե կոմբինացված, ինչպես այժմ է:

ВС РА своевременно снабжаются качественной пищей
Минобороны представило журналистам деятельность центральной вещевой и  продовольственной  базы. По словам начальника материальной службы  управления  тыла полковника Норайра  Ёлчяна, поступающие  на базу продукты проходят в двух лабораториях проверку на качество, после  чего направляются на склады Сисиана и Ванадзора, откуда и отпускаются в воинские  части.
«Скоропортящиеся продукты хранятся и транспортируются в рефрижераторах. В меню армии множество горячих блюд – супы, блюда из гречки, риса, гороха, фасоли, макаронных изделий, говядины, курятины, а также колбасы, сыры, маринады, джемы, сгущенка. На момент снабжения, срок годности например мяса, составляет 80%», - как передает Арменпресс, сказал Ёлчян.
На центральной вещевой базе хранятся одежда, обувь, форменные принадлежности, которые также проходят экспертизу перед распределением по в/частям. ВС РА снабжают 26 компаний, из них 8 – по пошиву формы. 92% производителей – отечественные. По словам Ёлчян, в будущем году солдатская обувь будет полностью кожаной, а не  комбинированной, как  сейчас.