Ադրբեջանը շարունակում է խոսել սպառնալիքի լեզվով. Ստանիսլավ Տարասով
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանը շարունակում է խոսել սպառնալիքի լեզվով: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ռուս քաղաքագետ Ստանիսլավ Տարասովն` անդրադառնալով Ադրբեջանի այն հայտարարություններին, որ եթե հայկական զինուժը զորքը դուրս չբերի ազատագրված տարածքներից, ապա մայիսի 8-ին և 9-ին հարձակումն անխուսափելի է:
«Սպառնալիքի լեզվով խոսելը բնորոշ է Ադրբեջանին: Դա արկածախնդրային հայտարարություն է: Մենք տեսանք, թե ինչ տեղի ունեցավ ապրիլի սկզբին, նրանք իրենց հաղթանակ են վերագրում, բայց իրականում պարզվում է, որ ոչ մի հաղթանակ էլ չկա: Եվ հիմա խուլ դիվանագիտական պաշտպանության մեջ են: Համանախագահների կողմից խոսվում է ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում մոնիտորինգի իրականացման մեխանիզմի ներդրման մասին, և ահա այս իրավիճակում Ադրբեջանը ցանկանում է ինչ-որ հաղթանակ: Ես այստեղ մի հարց եմ ցանկանում տալ. եթե նրանք ուզում էին հաղթել, ապա այդ դեպքում ինչո՞ւ չօգտագործեցին այն ժամանակահատվածը, երբ սկսվեցին ռազմական գործողությունները»,-ասաց ռուս քաղաքագետը: Նրա խոսքով, հասկանալի չէ, թե ադրբեջանական կողմն ինչի համար կռիվ սկսեց, հասկանալի չէ, թե սա ինչ արկածախնդրություն է: Ստանիսլավ Տարասովի կարծիքով, ամեն դեպքում նման գործողությունները, հայտարարություններն ուղղված են ներքին լսարանին:
«Ադրբեջանում քիչ չեն գիտակ մարդիկ, ովքեր շատ լավ հասկանում են ստեղծված իրավիճակը: Նրանք հարց են բարձրացնում, ինչի՞ համար է այս ամենը, երբ իրենց դիվանագիտությունը պարտվում է, հասկանալի չէ, թե նախագահ Ալիևը ուր է նայում: Այնպես որ պարզ է` ադրբեջանական կողմը աջակցություն չունի, եթե դա լիներ, ապա ապրիլի սկզբի իրադարձություններն այլ կերպ կզարգանային, այնպես որ այդ ամենը բլեֆ է»,-ասաց Ստանիսլավ Տարասովը:

Азербайджан продолжает говорить на языке угроз: российский политолог
Азербайджан продолжает говорить на языке угроз. Об этом в беседе с Арменпресс сказал российский политолог Станислав Тарасов, коснувшись заявлений Азербайджана о том, что если армянская сторона не выведет войска из освобожденных территорий, то атака 8 и 9 мая будет неизбежной.
«Азербайджану свойственно говорить на языке угроз. Это авантюристское заявление. Мы видели, что произошло в начале апреля, они присваивают себе победу, но на самом деле оказывается, что никакой победы нет.
И сейчас они в глубокой дипломатической обороне. Сопредседатели говорят о внедрении механизма проведения мониторинга на карабахско-азербайджанской линии соприкосновения, и вот в таком положении Азербайджан желает какой-то победы. Тут я хочу задать один вопрос: если они хотели победить, то, в таком случае, почему не использовали тот период, когда начались военные действия?» - отметил российский политолог.
По его словам, непонятно, почему азербайджанская сторона начала борьбу, непонятно, что это была за авантюра. По мнению Тарасова, в любом случае, подобные действия, заявления направлены на внутреннюю аудиторию.
«В Азербайджане немало сознательных людей, которые прекрасно понимают сложившуюся ситуацию. Они поднимают вопрос о том, для чего все это, когда их дипломатия проигрывает, непонятно, куда смотрит президент Алиев. Понятно, что у азербайджанской стороны нет поддержки, если бы она была, то события в начале апреля развивались бы иначе, так что все это блеф», - сказал Тарасов.