18 տանկ, 3 հետևակի մարտական մեքենա, 2 ուղղաթիռ, 6 անօդաչու սարք, 300-ից ավելի զոհ. Ադրբեջանի կորուստները
18 տանկ, 3 հետևակի մարտական մեքենա, 2 ուղղաթիռ, 6 անօդաչու  սարք, 300-ից ավելի զոհ.
Ադրբեջանի կորուստները
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերջին օրերին ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում մարտական գործողությունների վարման հետևանքով կողմերի կորուստները հետևյալն են:
Հակառակորդի կորուստներ. տեխնիկա` 18 տանկ, 3 հետևակի մարտական մեքենա, 1 ինժեներական տեխնիկա, 2 ուղղաթիռ, 6 անօդաչու  սարք, 1  ՄՄ 21 ռեակտիվ հրետանու մարտական մեքենա: ԼՂՀ ՊԲ-ի հրամանատարության գնահատմամբ՝ հակառակորդի զոհերի թիվը 300-ից ավելի է: Վիրավորների թիվը ճշգրտման ենթակա է:
Հայկական կողմի կորւոստներ. տեխնիկա` 7 տանկ: Անձնակազմի կորուսներ` 20 զոհ,  6-ը սպաներ և ենթասաներ են, 72 վիրավոր՝ 8-ը սպաներ և ենթասպաներ են: Քաղաքացիական անձանց զոհերի թիվը 4-ն է, նրանցից մեկը երեխա է:
Ինչպես հայտնում է «Արմենպրես»-ը, այս տեղեկությունները Ստեփանակերտում ստեղծված օպերատիվ տեղեկացման կենտրոնում տեղի ունեցած ասուլիսին հրապարակել է ՊԲ օպերատիվ բաժնի պետ, գնդապետ Վիկտոր Առստամյանն` ընդգծելով, որ ՊԲ ստորաբաժանումները մարտունակ են և ի վիճակի են իրենց առջև դրված խնդիրներն իրականացնել:
Ինչ վերաբերում է տարածքներին, Վիկտոր Առստամյանը նշեց, որ հակառակորդի մխրճման խորությունը կազմում է 200-300 մետր և այդ խորության վրա բնակավայրեր չկան: Ներկայում Կազախլար-Նյուզգեր ուղղությամբ հակառակորդի վերահսկողության տակ է գտնվում 5 մարտական դիրք, Թալիշ-Մատաղի-Թափկարակոյունլու ուղղությամբ` 3 դիրք:
«Ապրիլի 2-ի լույս 3-ի գիշերը հակառակորդը զրահատեխնիկայի կիրառմամբ հարձակվողական գործողություններ է ձեռնարկել նոր՝ Հորադիզ- Նյուզգեր եւ Կազյան-Շուրաբադ ուղղություններով: Հրետակոծության են ենթարկվել Պաշտպանության բանակի ստորաբաժանումները, ինչպես նաև Մարտակերտ և Թալիշ բնակավայրերը:  Նոր ուղղություներով հարձակման փորձերը կասեցվել են: Օրվա ընթացքում Կազախլար- Նյուզգեր, Թափկարակոյունլու-Թալիշ ուղղություններով մարտերը շարունակվել են: Ապրիլի 3-ի լույս 4-ի գիշերը զրահատեխնիկայի կիրառմամբ հակառակորդը նոր գործողություններ է  նախաձեռնել: Հակառակորդի հարձակման փորձերը կասեցվել են: Օրվա ընթացքում մարտերը շարունակվել են»,-ասել է Վիկտոր Առստամյանը:
Նա տեղեկացրել է, որ հակառակորդը, կորցնելով նախաձեռնությունը, առաջին անգամ կրակ է արձակել «ՏՕՍ» համակարգից , որը արդյունք չի ունեցել:  Հակառակորդը փորձել է կիրառել անօդաչու թռչող սարք, որը ՊԲ-ի կողմից խոցվել է: Ընդհանուր առմամբ մարտական գործողություների ընթացում հետախուզական կրակային խոցման նպատակով հակառակորդը լայնորեն կիրառում է անօդաչու թռչող սարքեր, որոնց մի մասը ՊԲ ստորաբաժանումների կողմից խոցվել է:

YEREVAN, APRIL 4, ARMENPRESS. The losses of the sides during the recent military actions in the line of contact of Nagorno Karabakh-Azerbaijan are the following:
Adversary’s losses: 18 tanks, 3 battle vehicles, 1 military/engineering hardware, 2 helicopters, 6 UAVs, 1 MM-21 artillery system, more than 300 casualties. Number of wounded has yet to be clarified.
As “Armenpress” reports, this data was published by the Defense Army Operative Division head, Colonel Viktor Arstamyan during a press conference in the operative information center in Stepanakert. The Colonel stressed that the Defense Army forces are combat-ready and are able to carry out their military duty.
Regarding the territories, Viktor Arstamyan noted that the depth of the adversary’s penetration is 200-300 meters, and there are no settlements there. Currently 5 military positions are under the adversary’s control in the Kazakhlar-Nyuzger direction, and 3 positions in the Talish-Matakhi-Tapkatakoyunlu direction.
“On early morning of April 3, the adversary carried out new attacks in the Horadiz-Nyuzger direction by using armored vehicles. Defense Army units and civilian settlements in Martakert and Talish were bombarded. These attacks were suppressed. The battles in the Kazakhlar-Nyuzger and Tapkarakoyunlu-talish directions continued throughout the day. On the morning of April 4 the adversary carried out new attacks by using armored battle vehicles. The attacks were blocked. Battles continued throughout the day”, Viktor Arstamyan said.
He informed that the adversary for the first time fired the “TOS” heavy flamethrower system, which had no result. The adversary tried to use a UAV, which was destroyed by the Defense Army. The adversary is widely using UAV’s as reconnaissance striking machines. The Defense Army has destroyed some of them.