Bloomberg-ը հրապարակել է աշխարհի 50 առավել ազդեցիկ մարդկանց ամենամյա վարկանիշը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Bloomberg Markets հանդեսը հրապարակել է աշխարհի 50 առավել ազդեցիկ մարդկանց ամենամյա վարկանիշը: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, վարկանիշի առաջին հորիզոնականն զբաղեցրել է ԱՄՆ-ի Համերկրային պահուստային համակարգի ղեկավար Ջանեթ Ելենը: Երկրորդ տեղում Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինն է, երրորդում՝ Apple ընկերության ղեկավար Թիմ Կուկը:
Աշխարհի ամենաազդեցիկ մարդկանց ցուցակում, հանդեսի վարկածով, տեղ են գտել նաեւ ամերիկացի միլիարդատեր Ուորեն Բաֆետը (5-րդ տեղ), ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբաման (6-րդ տեղ), ԳՖՀ-ի կանցլեր Անգելա Մերկելը (9-րդ տեղ), Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին (13-րդ տեղ) եւ Եվրոպայի կենտրոնական բանկի ղեկավար Մարիո Դրագին (14-րդ տեղ):
Ինչպես նշել է հանդեսը, աշխարհի ամենաազդեցիկների վարկանիշում հայտնված մարդիկ գործում են տարբեր ոլորտներում, սակայն նրանք բոլորն էլ զգալի հաջողությունների են հասել իրենց բնագավառներում: Ազգանունների կեսն առաջին անգամ Է հայտնվել 2015 թվականի վարկանիշում, հաղորդել է ՌԻԱ Նովոստին:

Bloomberg впервые не включил россиян в топ влиятельнейших людей мира
Россияне впервые не вошли в ежегодный рейтинг 50 наиболее влиятельных людей по версии журнала Bloomberg Markets, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Первую строчку в рейтинге заняла глава Федеральной резервной системы США Джанет Йеллен. На втором месте оказался председатель КНР Си Цзиньпин, на третьем — глава компании Apple Тим Кук.
В список самых влиятельных людей мира, по версии журнала, также вошли американский миллиардер Уоррен Баффет (5 место), президент США Барак Обама (6 место), канцлер ФРГ Ангела Меркель (9 место), премьер-министр Индии Нарендра Моди (13 место) и глава ЕЦБ Марио Драги (14 место).
Как отметил журнал, люди, попавшие в рейтинг самых влиятельных в мире, задействованы в разных сферах, однако все они достигли значительного успеха в своих областях. Половина фамилий впервые появилась в рейтинге 2015 года.
В 2014 году в список вошел глава "Роснефти" Игорь Сечин, в 2013 году — российский бизнесмен Алишер Усманов. Годом ранее к числу наиболее влиятельных людей мира причислили бизнесмена Юрия Мильнера, а в 2011 году, когда рейтинг был создан, — предприниматель и политик Михаил Прохоров.