Ռիո դե Ժանեյրո նահանգը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռիո դե Ժանեյրո նահանգը հուլիսի 24-ին ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը մի օրենքով, որը հաստատում է ապրիլի 24-ը որպես «Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի և ճանաչման օր»: Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ Prensa Armenia արգենտինական կայքից: Ռիո դե Ժանեյրոյի նահանգապետ Լուիս Ֆերնանդո Պեզաուն վավերացրել է օրենքը:
Ռիո դե Ժանեյրոն 4-րդ նահանգն է Բրազիլիայում Պարանայից, Սեարայից, Սան Պաուլոյից հետո, որ ճանաչում է Հայոց ցեղասպանությունը: Մայիսին Բրազիլիայի Դաշնային Սենատը ևս միաձայն ընդունել է Սենատի Արտաքին հարաբերությունների և ազգային պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ, դաշնային սենատոր Ալոիզիո Նունես Ֆերեյրա Ֆիլյոյի և դաշնային սենատոր Ժոզե Սերայի հեղինակած բանաձևը, որով պաշտոնապես ճանաչվում է Հայոց ցեղասպանությունը:

The State of Rio de Janeiro recognized the Armenian Genocide
RIO DE JANEIRO, JULY 25, ARMENPRESS. The State of Rio de Janeiro recognized the Armenian Genocide Friday, on July 24 through a law that establishes all April 24 as "Day of recognition and memory of the victims of the Armenian Genocide".
As reports “Armenpress” citing Agencia Prensa Armenia, the law was enacted by the governor of Rio de Janeiro, Luiz Fernando Pezão.
Rio de Janeiro is the fourth State in Brazil that recognizes the Genocide, along with Parana, Ceara and Sao Paulo. Months ago, the Brazilian Senate passed a vote of solidarity with the Armenian people for the centenary of crime against humanity.