«2 քայլ, 1 րոպե` հանուն 1,5 միլիոնի» ակցիայի հաջորդ հասցեատերը Գերմանիան է. կոչ է արվում ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
«2 քայլ, 1 րոպե` հանուն 1,5 միլիոնի» ակցիայի հաջորդ հասցեատերը Գերմանիան է.
կոչ է արվում ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանությունը չճանաչած երկրները մինչև ապրիլի 24-ը Հայաստանից և աշխարհի տարբեր կողմերից կոչ-նամակներ կստանան: «2 քայլ, 1 րոպե` հանուն 1,5 միլիոնի» ակցիայով հայ երիտասարդներն ու նրանց միացած օտարազգիներն արդեն Էստոնիայի բարձրաստիճան ղեկավարությանը հիշեցրել են 20-րդ դարասկզբին մարդկության դեմ գործված մեծագույն ոճրի` Հայոց ցեղասպանության մասին` կոչ անելով ճանաչել եւ դատապարտել այն: Կոչ-նամակների երկրորդ հասցեատորը Գերմանիան է: Ակցիան նախաձեռնել են «Երիտասարդ պատմագետների ասոցիացիա» ՀԿ-ն և Երիտասարդ առաջնորդների դպրոցը` Ամերիկայի հայկական համագումարի աջակցությամբ:
«Արմենպրես»-ը զրուցեց պատմական գիտությունների թեկնածու-դոցենտ, ԵՊՀ դասախոս, «Երիտասարդ պատմագետների ասոցիացիա»-ի նախագահ Լիլիթ Մկրտչյանի հետ: «Արդյունքները բավականին մեծ են, մեկնարկը տվել ենք երկուշաբթի` մարտի 23-ին, մասնակցում են տարբեր սեռի, տարիքի ներկայացուցիչներ, անգամ ազգություն չի ճանաչում ակցիան: Մենք մեծ թվով ընկերներ ունենք դրսում, ովքեր մեծ սիրով մասնակցում են ակցիային և իրենց կոչն ուղղել են այս պարագայում Էստոնիայի կառավարությանը, վարչապետին: Ամեն շաբաթ մեկ երկրի մեկնարկ ենք տալու, վերջին երկու շաբաթը` նամակներով «ռմբակոծելու» համար կթողնենք Թուրքիային»,-ասաց Լիլիթ Մկրտչյանը` հավելելով, որ ակցիային միացել են մեծ թվով դպրոցականներ:
Միջոցառման համակազմակերպչի խոսքով` նամակ-կոչի առաջին մասը պարունակում է շնորհակալական խոսք տվյալ երկրի այն երախտավորներին, ովքեր այս կամ այն կերպ աջացել են Հայոց ցեղասպանությունից փրկվածներին:
«Այն ավելի շատ առաջադեմ հասարակության ներկայացուցչի կոչ է, քաղաքական երանգներ չունի: Մարդ, ով ապրում է մարդկային հոգսերով ու այդ ամենի կրողն է, կոչով ասում է, որ այսօր, աչք փակելով 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանության վրա, մենք դատապարտված ենք ամեն ինչ նորից կրկնել»,-նշեց պատմաբանը:
«Ինչ արդյունքներ եք ակնկալում ակցիայի ավարտին» հարցին ի պատասխան` Լիլիթ Մկրտչյանը նշեց, որ Հայոց ցեղասպանության մասին իրազեկվածության բարձրացումն արդեն մեծ ձեռքբերում կլինի:
«Այս պահին շատ լավ հասկանում ենք, որ ճանաչումը քաղաքական գործընթաց է, բայց գոնե մեկ հոդված, մի տեսահոլովակ հրապարակեն, երբ մարդիկ սկսեն այս մասին խոսել, մի ցուցահանդես կազմակերպեն, մի գիտաժողով, մի բանաձև ընդունեն, առհասարակ Հայոց ցեղասպանության մասին խոսեն, դա արդեն արդյունք կլինի: Այսօր սաներս պատմում էին, որ իրենց ընկերներին ուղարկել են նամակներ, նրանք խիստ զարմացել են ու նշել, որ առաջին անգամ են լսում Հայոց ցեղասպանության մասին: Գոնե հետաքրքրություն մարդկության մեջ կառաջանա ու նրանք կսկսեն խոսել ու մտածել այդ մասին, աշխարհայացքի ու աշխարհընկալման առումով փոփոխություն կլինի»,-շեշտեց Լիլիթ Մկրտչյանը: Նա զրույցը եզրափակեց  հետևյալ խոսքերով. «Ծովը կաթիլներից է բաղկացած»:

Next addressee of “2 steps, 1 minute for 1,5 million” campaign is Germany: Calling to recognize Armenian Genocide
Next addressee of “2 steps, 1 minute for 1,5 million” campaign is Germany: Calling to
recognize Armenian Genocide
YEREVAN, MARCH 30, ARMENPRESS: By April 24 the countries, which have not yet recognized the Armenian Genocide, will get call-letters from Armenia and different parts of the world. With the campaign “2 steps, 1 minute for 1,5 million”, the Armenian youth and foreigners, who joined them, have already reminded the high-ranking officials of Estonia about the greatest crime against the humanity, committed in the beginning of the 20th century, the Armenian Genocide, calling to recognize and condemn it. The second addressee of the call-letters is Germany.
Armenpress had a talk with Lilit Mkrtchyan, the Ph.D. of History, the lecturer at the Yerevan State University, the chair of the Young Historians Association. “The results are quite considerable. We have given the launch on Monday, March 23. Representatives of different sexes and ages take part in the campaign, which doesn’t recognize even the nation. We have very many friends abroad, who participate in the action with great pleasure and have sent their message to the government and the prime minister of Estonia. Each week will be launched for one country and the last two weeks we will give to Turkey to “bomb” it with letters”, - said Lilit Mkrtchyan, adding that the campaign was joined by a great number of schoolchildren.
The objective of this campaign is to raise awareness in the countries, which have yet to recognize the Armenian Genocide, the first genocide of the 20th century, and urge them to formally recognize it. The campaign calls on all of humanity to spend one minute and send the letter, which is written by Armenian historians, to the E-mail addresses of the target country for the given week. Each week the initiative will announce the name of a country which has not yet recognized the Armenian Genocide, and the E-mail addresses of this country. Accordingly, the first week was declared Estonia Week. The campaign states that even if one copy of this letter is made public in the target country, this will be one step ahead on the road to the international recognition of the Armenian Genocide. The “2 steps, 1 minute for 1.5 million” initiative is organized by the Armenia-based School for Young Leaders and the Association of Young Historians, and with support by the Armenian Assembly of America.