ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների հանձնակատարի գրասենյակը դատապարտել է Սիրիայում հայկական եկեղեցու պայթեցումը
ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների հանձնակատարի գրասենյակը դատապարտել է
Սիրիայում հայկական եկեղեցու պայթեցումը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի գրասենյակը մտահոգությունն է հայտնել «Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետություն» իսլամիստական կազմակերպության կողմից Դեր Զորի հայկական եկեղեցին պայթեցնելու առնչությամբ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հանձնակատարի խոսնակ Ռուփերթ Քոլվիլն նշել է, որ Սիրիայում կառավարական և հակակառավարական կողմերի շարունակական բախումների արդյունքում ոչնչացվում են կրոնական և հնագիտական շատ վայրեր:խոսնակ Ռուփերթ Քոլվիլն իր
Քոլվիլն ընդգծել է, որ այս տարվա ընթացքում զգալիորեն աճել են Սիրիայում հակակառավարական զինյալ ուժերի հարձակումները կրոնական անձանց և շինությունների վրա, մասնավորապես` եկեղեցիների: Նա հայտնել է, որ սիրիական կառավարական ուժերը շարունակում են զինվորական օբյեկտները մշակութային շինությունների տարածքում տեղադրել և դրանք վերածել ռազմաբազաների:
ՄԱԿ-ի փախստականների հարցով գերագույն հանձնակատարի խոսնակն իր մտահոգությունն է հայտնել այն փաստի առնչությամբ, որ մինչև օրս շարունակում են անհետացած համարվել Հալեպի սիրիական ուղղափառ և հույն ուղղափառ արքեպիսկոպոսներ Յոհաննա Իբրահիմն ու Փոլ Յազիգին` առևանգված 2013 թվականի ապրիլին, ինչպես նաև հայր Պաոլո ԴալլՕգլիոն` առևանգված 2014 թվականի հունվարին:
«Մենք ընդգծում ենք, որ կրոնավորներն ու կրանական շինությունները միջազգային հումանիտար օրենքով երաշխավորված հատուկ պաշտպանության տակ են և պետք է հարգանքի արժանանան ու պաշտպանվեն բոլորի կողմից»,- հայտարարել է Քոլվիլը:

Офис Верховного комиссара ООН по правам человека осудил факт взрыва армянской церкви в Сирии
Офис Верховного комиссара ООН по правам человека выразил озабоченность в связи со взрывом исламистской организацией «Исламское государство Ирака и Леванта» армянской церкви Дейр Зор. Как сообщает Арменпресс, пресс-секретарь Верховного комиссара ООН Руперт Колвиль отметил, что в результате продолжающихся  столкновений между правительственными и неправительственными силами в Сирии уничтожается множество религиозных и археологических ценностей.
Руперт Колвиль подчеркнул, что в течение этого года в Сирии значительно участились нападения антиправительственных вооруженных сил на духовных лиц и религиозные сооружения, в частности, церкви. Он заявил, что сирийские правительственные силы продолжают размешать военные объекты на территории культурных сооружений и превращать их тем самым в военные базы.
Пресс-секретарь Верховного комиссара ООН по правам человека выразил  озабоченность в связи с тем, что до сих пор продолжают считаться без вести пропавшими архиепископы сирийской Православной и Греческой Православной церквей Йоханна Ибрахим и Пол Язиги, похищенные в апреле 2013 года, а также отец Паоло ДаллОглион, похищенный в январе 2014.
«Мы подчеркиваем, что духовенство и церковные сооружения, согласно международному гуманитарному праву, находятся под особой защитой и должны быть предметом уважения и неприкосновенны для всех», - заявил Колвиль.