Կիպրոսի Լիմասոլ քաղաքում գողացել են Էդգար Դեգայի կտավը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կիպրոսի Լիմասոլ քաղաքի 70-ամյա մի բնակչի տնից գողացել են Էդգար Դեգայի կտավը, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը: Իրավապահ մարմինների տվյալներով՝ կտավի հետ մեկտեղ տնից կորել է չհրկիզվող պահարանը, որտեղ եղել են յոթ ոսկե ժամացույց, երեք զույգ թատերական ոսկե հեռադիտակ եւ 157 հազար եվրո ընդհանուր գումարի այլ ոսկերչական իրեր:
Ֆրանսիացի նկարչի՝ 61 x 47 սանտիմետր չափով կտավն իրենից ներկայացնում Է Դեգայի պարուհիների հռչակավոր շարքի նկարներից մեկը: Ոստիկանությունը հայտնել Է, որ այն ապահովագրված չի եղել: Տուժողն ասել Է, թե ինքը պատրաստվում Էր վաճառել իր թանկարժեք իրերի մի մասը եւ տուն Էր հրավիրել մի քանի պոտենցիալ գնորդների: Ոստիկանությունն արդեն ձերբակալել Է կասկածյալներից մեկին եւ որոնում Է եւս երկու անձանց, որոնք, հնարավոր Է՝ մասնակցել են գողությանը, հաղորդել Է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ գործակալությունը:

Из дома жителя кипрского Лимасола украдена картина Эдгара Дега
Картина Эдгара Дега была украдена из дома 70-летнего жителя кипрского города Лимасол, сообщает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тасс.
По данным правоохранительных органов, вместе с полотном из дома пропал сейф, в котором находились семь золотых часов, три пары золотых театральных биноклей и другие ювелирные изделия на общую сумму в 157 тыс. евро.
Полотно французского художника размером 61 см на 47 см представляет собой одну из картин знаменитой серии танцовщиц Дега. Полиция сообщила, что она не была застрахована.
Как сказал пострадавший, он собирался продать часть своих ценностей и пригласил в дом несколько потенциальных покупателей. Полиция уже задержала одного из подозреваемых и разыскивает еще двух лиц, возможно причастных к краже.