Կալիֆորնիայի սենատը ճանաչեց Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգի սենատը 23/0 ձայների հարաբերակցությամբ ընդունեց Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը և Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը ճանաչող AJR 32 բանաձևը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` բանաձևը սենատին ներկայացրեց սենատոր Քևին դե-Լեոնը` նշելով, որ այդ տարածաշրջանը հայկական պատմական տարածք է և մոտ 100 տոկոսով բնակեցված է հայերով: «Այս տարածաշրջանի էթնիկ հայերը չափազանց շատ են տառապել անցած դարում, և նրանց տառապանքները շարունակվում են նաև այս դարում: Նրանք արժանի են ունենալ ազատ-անկախ հայրենիք` չգտնվելով հալածանքների վտանգի տակ: Այս տարի մենք նշում ենք Առաջին համաշխարհային պատերազմի հարյուրամյակը, և մեր սովորած դասերից մեկն այն է, որ մի էթնիկ խումբը չպետք է իշխի մյուսի վրա»,- նշեց սենատորը: Բանաձևի օգտին ելույթ ունեցան նաև սենատորներ Թոմ Բերիհիլը և Ռիկարդո Լարան:
2014 թվականի մայիսի 8-ին Կալիֆորնիա նահանգի վեհաժողովը 72/1 ձայների հարաբերակցությամբ ընդունել էր Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախության մասին օրինագիծը, որը խրախուսում և աջակցում է որպես ազատ-անկախ պետություն զարգանալու ԼՂՀ շարունակական ջանքերին եւ կոչ անում ԱՄՆ նախագահին ու Կոնգրեսին` սատարել ԼՂՀ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքին ու ժողովրդավարական անկախությանը: Բանաձևի հեղինակն է ամերիկացի կոնգրեսական Մայք Գատոն:
2013 թվականի ապրիլի 10-ին և մայիսի 5-ին ԼՂՀ անկախությունը հատուկ բանաձևով ճանաչել են համապատասխանաբարՄեյն և Լուիզիանա նահանգների օրենսդիր մարմինները` կոչ անելով ԱՄՆ նախագահին և Կոնգրեսին` «աջակցել ԼՂՀ ինքնորոշմանը, ժողովրդավար անկախությանը եւ միջազգային հանրության կառուցողական ջանքերին` ուղղված ԼՂՀ-ի ներգրավմանը` այդ կարևոր տարածաշրջանում հասնելու տևական հակամարտության արդար եւ երկարաժամկետ լուծմանը»: 2012 թվականի մայիսի 17-ին Ռոդ Այլնդի Ներկայացուցիչների պալատն ընդունել էր ԼՂ անկախությունը ճանաչող բանաձև, իսկ 2012 թվականի օգոստոսի 6-ին նույնանման որոշում էր ընդունել Մասաչուսեթսի Ներկայացուցիչների պալատը: Մերիլենդ նահանգը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը ցիտել է իր պաշտոնական բանաձևերից մեկում:

Сенат Калифорнии признал независимость Нагорного Карабаха
Сенат американского штата Калифорния принял единогласно - в соотношении 23/0 - резолюцию AJR 32, признающую независимость Нагорного Карабаха и право народа Арцаха на самоопределение. Как сообщает Арменпресс, резолюцию представил сенатор Кевин де Леон, отметив, что этот регион является исторически  армянской территорией, которая почти на 100% заселена армянами «Этнические армяне этого региона много пережили в прошлом веке и их страдания продолжаются и в этом веке. Они достойны иметь свободную и независимую родину, не находясь постоянно под угрозой гонений. 100-летие Первой мировой войны и один из усвоенных нами уроков в том, что одна этническая группа не должна властвовать над другой.», - сказал сенатор. В поддержку  резолюции выступили также сенаторы Том Берихил и Риккардо Лара.
Как сообщает Арменпресс, 8 мая 2014 года Ассамблея штата Калифорния в соотношении 72/1 приняла законопроект о независимости Нагорно-Карабахской Республики, который поддерживает последовательные усилия и желание НКР развиваться как свободное и независимое государство и призывает президента и Конгресс США поддержать право народа НКР на самоопределение и независимость. Автор резолюции - американский конгрессмена Майкл Гато.
10 апреля и 5 мая 2013 года независимость НК специальной резолюцией признали, соответственно, законодательные органы Мейна
и Луизианы, призвав президента и Конгресс США «содействовать самоопределению НКР, демократической независимости и конструктивным усилиям международного сообщества, направленным на вовлечение НКР, для справедливого и долгосрочного решения конфликта в этом важном регионе.
17 мая 2012 года Палата представителей Род Айленда приняла резолюцию о независимости НКР, а 6 августа 2012 года аналогичную резолюцию приняла и Палата представителей штата Массачусетс.. Штат Мериленд упоминает Нагорно-Карабахскую Республику в одной из своих официальных резолюций.