Իրանի կառավարությունը 4 մլրդ դոլար կներդնի Հարավային Պարս գազի հանքավայրի զարգացման գործում
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի կառավարությունը 4 մլրդ դոլար կներդնի Հարավային Պարս գազի հանքավայրի յուրացման եւ ընդլայնման գործում:
Այս որոշումը, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով «Ֆարս» գործակալությանը, ընդունվել Է նախարարների կաբինետի նիստում, որի ընթացքում նշվել Է «ռեցեսիայի վիճակից երկրի Էկոնոմիկայի շուտափույթ դուրսբերման անհրաժեշտությունը»:
Իրանի կառավարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Բաքեր Նոուբախտը գործակալությանը տված հարցազրույցում նշել Է, որ այդ նպատակն իրագործելու համար կաբինետը հավանություն Է տվել երկրի հարավում Հարավային Պարս գազի նախագծի զարգացման 4-միլիարդանոց բյուջեին եւ նույնքան գումար Էլ երեք Էլեկտրակայանների կառուցմանը հատկացնելուն:
Հարավային Պարս գազի հանքավայրը գտնվում Է Պարսից ծոցի ջրատարածքում՝ Իսլամական Հանրապետության եւ Քատար պետության տարածքային ջրերի սահմանի վրա: Դրա մակերեսը  կազմում Է մոտավորապես 9700 խորանարդ կիլոմետր, որից 3700-ը գտնվում Է Իրանի տարածքային ջրերում: Իսկ դրա մեծ մասը, որը հայտնի Է որպես «Հյուսիսային գմբեթ», գտնվում Է Քատարի տարածքային ջրերում: Տարբեր գնահատումների համաձայն՝ այնտեղ գազի պաշարները գերազանցում են 14 տրիլիոն խորանարդ մետրը, իսկ գազախտուցքինը՝ 18 մլն բարել, ինչը կազմում Է ցնդող ածխաջրածինների համաշխարհային պաշարների ընդհանուր ծավալի մոտավորապես 8 տոկոսը, հաղորդել Է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:

Правительство Ирана вложит $4 млрд в развитие газового месторождения Южный Парс
Такое решение, сообщает агентство Фарс, было принято на заседании кабинета, в ходе которого отмечалась "необходимость скорейшего вывода экономики страны из состояния рецессии", сообщает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тасс.
Официальный представитель иранского правительства Бакер Ноубахт отметил в интервью агентству, что для осуществления этой цели кабинет одобрил 4-х миллиардный бюджет развития газового проекта Южный Парс на юге страны и выделение еще такой же суммы на строительство трех электростанций.
Газовое месторождение Южный Парс находится в акватории Персидского Залива на границе территориальных вод Исламской Республики и государства Катар. Его площадь составляет порядка 9700 квадратных километров, из которых 3700 находятся в территориальных водах Ирана . Большая же его часть, известная как "Северный Купол", расположена в территориальных водах Катара. По разным оценкам, количество содержащегося там газа превышает 14 триллионов кубометров, а газоконденсата - 18 миллионов баррелей, что составляет порядка 8% от общего объема мировых запасов летучих углеводородов.