Հայաստանի դպրոցներում դասախոսություններ կկարդան ճանաչվածաստղագետները
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական աստղագիտական ընկերությունը ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարության հետ համատեղ նոյեմբերին կկազմակերպի դպրոցական աստղագիտական դասախոսություններ` ճանաչված աստղագետների մասնակցությամբ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Հայկական աստղագիտական ընկերության համանախագահ Արեգ Միքայելյանը, ամերիկահայ նշանավոր աստղագետ, Կոռնելի համալսարանի պրոֆեսոր Երվանդ Թերզյանի աջակցությամբ է նախաձեռնվել մեկնարկող նախագիծը:
Միքայելյանի տեղեկացմամբ` աստղագիտական դասախոսությունների ընթացքում կպատմվի ժամանակակից աստղագիտության խնդիրների եւ զարգացումների, հայ աստղագիտության պատմության, ՀՀ ԳԱԱ Բյուրականի աստղադիտարանի (ԲԱ) եւ հայկական աստղագիտության ներկայիս վիճակի, մեծ գիտնական Վիկտոր Համբարձումյանի եւ մյուս նշանավոր հայ աստղագետների մասին:
Դասախոսությունները կանցկացվեն նոյեմբերի ընթացքում` ընդգրկելով Հայաստանի բոլոր մարզերը, Երեւանի բոլոր համայնքները, ինչպես նաեւ մի քանի մասնագիտացված դպրոցներ: Դասախոսների թվում են ԲԱ տնօրեն Հայկ Հարությունյանը, ԲԱ գիտական քարտուղար Ելենա Նիկողոսյանը, Հայկական աստղագիտական ընկերության համանախագահ Արեգ Միքայելյանը, այլ ճանաչված աստղագետներ: Աշակերտներին կբաժանվեն նաեւ աստղագիտական հանրամատչելի նյութեր: Այս հանդիպումների նպատակներից մեկն է նաեւ դպրոցներում հայտնաբերել օժտված եւ աստղագիտությամբ հետաքրքրվող աշակերտներին՝ նրանց հետ հետագա կապ պահպանելու եւ նրանց հետագա մասնագիտական աճին օժանդակելու համար:

Outstanding astronomers to lecture in Armenian schools
YEREVAN, NOVEMBER 1, ARMENPRESS: The Armenian Astronomical Society (ArAS) jointly with the Ministry of Education and Science of the Republic of Armenia is scheduled to launch school astronomical lectures by the participation of outstanding astronomers. Areg Mikayelyan, Armenian Astronomical Society co-chair stated Yervant Terzian, Professor of Astronomy at Cornell University had initiated the project, Armenpress reports.
In the words of Mikayelyan, astronomical contemporary issues and its developments, the history of Armenian Astronomy, current problems of Byurakan Astrophysical Observatory of the Armenian Academy of Science, reports about great scientist Victor Hambartsumian and other prominent astrologers will be envisaged in the course of the scheduled lectures.
The lectures are set to kick off in November, covering all provinces of Armenia, as well as capital Yerevan districts and several specialized schools. Hayk Harutyunyan, director of Byurakan Astrophysical Observatory, Elena Nikoghosyan, scientific secretary, Areg Mikayelyan, Armenian Astronomical Society co-chair and other famous astrologers are among the lecturers.