ԵՊՀ-ն հրաժարվել է մասնակցել Բուդապեշտում Արևելյան միջերկրական ուսումնասիրությունների կենտրոնի գիտաժողովին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Երեւանի պետական համալսարանը հրաժարվել է մասնակցել «Հարավային Կովկասըևհարևանները» ծրագրի շրջանակում իրականացվող 2012 թ. սեպտեմբերի 7-10-ը կայանալիք գիտաժողովին: Այս մասին«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԵՊՀ հասարակայնության հետ կապերի եւ լրատվության վարչությունից:
Հունգարիայի իշխանությունների կողմից Ռամիլ Սաֆարովին Ադրբեջանին վերադարձնելու փաստիկապակցությամբԵրևանի պետական համալսարանը Բուդապեշտում գտնվող Կենտրոնական եվրոպական համալսարանի Արևելյան միջերկրական ուսումնասիրությունների կենտրոնի (CEU Center for Eastern Mediterranean Studies) և եվրոպական մի շարք այլ համալսարանների կողմից կազմակերպված գիտաժողովին չի մասնակցելու, և այն տեղի չի ունենա Երևանի պետական համալսարանում:

YSU refused to participate in Eastern Mediterranean Studies conference hosted in Budapest
YEREVAN, SEPTEMBER 5, ARMENPRESS: Armenian State University refused to partake in the forthcoming conference due September 7-10, 2012 in the framework of "South Caucasus and Neighbors" program. As YSU information center told Armenpress, Yerevan State University is not going to participate in CEU Center for Eastern Mediterranean Studies organized by the efforts of some European Universities due to the fact of extradition criminal Ramil Safarov to Azerbaijan.
On February 19 of 2004 in Budapest Azerbaijani officer Ramil Safarov slayed with an ax Armenian officer Gurgen Margaryan when the latter was sleeping. The two officers were taking part in English language courses in framework of NATO program in Budapest. Hungarian court sentenced Ramil Safarov to life imprisonment, without a right to be pardoned during the first 30 years in jail. On August 31 of 2012 Hungarian authorities made a decision to extradite Safarov to Azerbaijan where he was immediately pardoned by the president of Azerbaijan Ramil Safarov. As a result of this Hungarian-Azerbaijani deal Armenia suspended diplomatic relations with Hungary.