Սոցիոլոգն առաջիկա ընտրություններում անհնարին թվացող դաշինքներ է կանխատեսում
14:50, 22 Փետրվար, 2012ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական սոցիոլոգիական ասոցիացիան փետրվարի կեսերին Հայաստանի բոլոր մարզերում անցկացրել է հարցում` պարզելու առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունների նկատմամբ հասարակական տրամադրությունները: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, փետրվարի 22-ին տեղի ունեցած ասուլիսում ասոցիացիայի նախագահ Գեւորգ Պողոսյանը, ներկայացնելով հարցման արդյունքները, տեղեկացրեց, որ հիմնական պայքարը կընթանա ներկայում կոալիցիայի մաս կազմող երկու իշխանական կուսակցությունների միջեւ:
«Այս խորհրդարանական ընտրությունները կունենան մեկ առանձնահատկություն. հիմնական պայքարը կընթանա երկու հզոր իշխանական քաղաքական ուժերի` ՀՀԿ-ի եւ ԲՀԿ-ի միջեւ: Կգործի 2+1 բանաձեւը: Այսինքն` պայքարի երրորդ մասը կկազմի ՀԱԿ-ը: Արդյունքում` առաջին տեղով խորհրդարան կանցնի Հանրապետականը, երկրորդ տեղով` «Բարգավաճ Հայաստան»-ը, իսկ երրորդով, մեծապես զիջելով առաջին երկուսին, Հայ ազգային կոնգրեսը»,- ասաց Պողոսյանը:
Հարցումների արդյունքում պարզվել է նաեւ, որ ընտրողների 75 տոկոսը իրենց ձայները կտան այս երեք քաղաքական ուժերին: Խորհրդարան անցնելու հնարավորություն կարող են ունենալ նաեւ ՀՅԴ-ն, «Օրինաց երկիր»-ը եւ «Ժառանգություն»-ը: Սակայն, Գեւորգ Պողոսյանի համոզմամբ` նրանք կարող են եւ չհայտնվել խորհրդարանում, եթե չկարողանան իրենց կողմը գրավել ընտրողների չկողմնորոշված հատվածի ձայները:
Պողոսյանը միաժամանակ համոզմունք հայտնեց, որ հայ ընտրողի ավանդական պասիվությունը խորհրդարանական ընտրություններին ի հայտ կգա նաեւ այս անգամ. ընտրություններին կմասնակցի ընտրազանգվածի միայն 52-55 տոկոսը: Միաժամանակ Հայկական սոցիոլոգիական ասոցիացիայի նախագահը փաստեց, որ այսօրվա ընտրողը բոլորովին այլ է: Բարձրացել է մարդկանց քաղաքացիական ինքնագիտակցությունը, հատկապես երիտասարդությունն ավելի պահանջկոտ է դարձել, ավելի շատ է քննադատում իշխանություններին: Դրա հետ մեկտեղ անփոփոխ է մնացել այն, որ հայ ընտրողը ընտրում է ոչ թե կուսակցությանը, նրա ծրագիրը կամ գաղափարախոսությունը, այլ ընտրում է այդ կուսակցության առաջնորդին:
«Համոզվածությամբ կարելի է փաստել, որ այս խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում ոչ մի կուսակցություն խորհրդարանում մեծամասնություն չի կազմելու, չի ունենա 50 տոկոսից ավել պատգամավորական աթոռներ: Այս դեպքում, կախված կոնֆիգուրացիաներից, հնարավոր են ցանկացած, նույնիսկ անհնարին թվացող դաշինքներ»,- հավելեց Գեւորգ Պողոսյանը:

В результате этих выборов ни одна из партий не будет иметь парламентское большинство: Геворг Погосян
14:50, 22 Февраль, 2012
Армянская социологическая ассоциация (АСА) провела в середине февраля опрос во всех областях Армении, чтобы прояснить предвыборные настроения электората. Как сообщает Арменпресс,  на пресс-конференции 22 февраля председатель АСА Геворг Погосян, представляя результаты этого опроса, отметил, что основная борьба будет проходить между двумя провластными партиями, входящими в состав коалиции.
«Эти парламентские выборы будут иметь одну особенность: основная борьба разгорится между двумя мощными провластными политическими силами – Республиканской партией Армении и «Процветающей Арменией». Будет действовать формула 2+1, а. третью силу будет представлять Армянский национальный конгресс (АНК). В результате, первой в парламент пройдет РПА, второй – «ПА», а третьим, значительно отставая от первых двух – АНК», - считает Погосян.
По результатам опроса, 75 % избирателей намерены голосовать именно за эти три партии. Возможность пройти в парламент есть также у АРФ «Дашнакцутюн», «Оринац еркир» и «Наследия». Однако, по мнению Погосяна,  они возможно и не окажутся в парламенте,если не смогут привлечь на свою сторону голоса неопределившихся граждан.
В то же время председатель АСА считает, что традиционная пассивность армянских избирателей проявится и на этих выборах: в них примут участие только 52-55 % электората. Правда, по словам Погосяна, избиратель сегодня совсем другой: повысился уровень гражданского самосознания, особенно среди молодежи, которая довольно критично отнсится к властям. Вместе с тем не измениось то, что армянский избиратель выбирает не партию, ее программу или идеологию, а персоналии – лидера той или иной политической силы.
«Можно с уверенностью сказать, что в результате этих выборов ни одна из партий не будет иметь парламентское большинство, не получит более 50 % депутатских мандатов. В этом случае, в зависимости от конфигураций, возможны любые, даже самые невероятные, предвыборные блоки», - добавил Геврг Погосян.