Աֆղանստանում առաքելությունն իրականացրած հայ խաղաղապահները վերադառնում են մեդալներով
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի խաղաղապահ հերթափոխն Աֆղանստանից վերադառնում է Հայաստան փետրվարի 21-ին: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀ ԶՈՒ խաղաղապահ բրիգադի հրանամանատար գեներալ Արթուր Սիմոնյանը նշեց, որ ինչպես նախորդ տարիներին, այս անգամ եւս գերմանական հրամանատարությունը գոհ է Կունդուզում հայ խաղաղապահների ծառայությունից: «Բոլոր 40 խաղաղապահները պարգեւատրվել են ՆԱՏՕ-ի մեդալով: Նոր հերթափոխի բոլոր զինծառայողներն արդեն տեղակայվել են Կունդուզում, կատարում են առաջադրանքը եւ մտել են բնականոն գործընթացի մեջ»,-ասաց Սիմոնյանը:
Սկսած 2010 թվականի փետրվարից` ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումն ընդգրկվել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության հրամանատարության տակ գտնվող ՄԱԱՈՒ (Աֆղանստանում միջազգային անվտանգության աջակցման ուժեր) (ISAF) հյուսիսային հրամանատարության կազմում եւ իրականացնում է Կունդուզ քաղաքի օդանավակայանի անվտանգության ապահովման խնդիրները: Մինչեւ Աֆղանստան մեկնելը հայկական զորախումբը 3-4 շաբաթյա նախատեղակայման վարժանք է անցնում Գերմանիայում:
2011թ. ավելացվել է Աֆղանստան գործուղված հայ խաղաղապահների թվակազմը` հասնելով 121-ի, որոնցից 40 պայմանագրային զինծառայողներ առաքելություն են իրականացնում Կունդուզ քաղաքում, իսկ 81-ը պաշտպանում են Մազարի-Շարիֆի օդանավակայանը եւ աջակցման ուժերի ռազմակայանը:
Երկու ստորաբաժանումներն էլ գործում են գերմանական զորախմբի կազմում: Եվս հինգ հայ սպաներ վերապատրաստում են անցնում Կունդուզում` աֆղանական բանակում որպես հրահանգիչներ ծառայելու համար:

Германское командование довольно службой армянских миротворцев в Афганистане
Как сказал в беседе с Арменпресс командир миротворчекой бригады ВС Армении Артур Симонян, в этот раз, как и в предыдущие годы, германское командование довольно службой армянских миротворцев в Кондузе. Все 40 миротворцев награждены медалью НАТО. Новая смена армянских военнослужащих уже рахмещена в Кондузе и выполняет поставленные перед ними задачи, - сказал Симонян.
Начиная с февраля 2010 г. подразделение ВС Армении в составе «Сил содействия международной безопасности в Афганистане» (ISAF) под командовнием ФРГ занимается вопросом обеспечения безопасности аэропорта г.Кундуза. До отбытия в Афганистан армянская военная группа проходила 3-4-недельные учения в Германии.
В 2011 г.численность армянских миротворцев в Афганистане была увеличена до 121: 40 из них – военнослужащие-конттрактники, которые несут службу в г.Кундуз, а 81 - занимаются обеспечением безопасности аэропорта Мазари-Шарифи и военной базы сил содействия.
Оба подразделения действуют в составе германской военной группы. Еще 5 армянских офицеров проходят стажировку в Кундузе для службы в афганской армии в качестве инструкторов.