ՀԱՊԿ արագ արձագանքման ուժերի զորավարժությունները կանցկացվեն Հայաստանում
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության արագ արձագանքման հավաքական ուժերի զորավարժությունները 2012 թ-ի աշնանը կացկացվեն Հայաստանում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին փետրվարի 21-ին կայացած Երևան-Մոսկվա-Կիև-Աստանա-Քիշնև-Մինսկ տեսակամուրջի ընթացքում հայտարարեց ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան:
«Արագ արձագանքման ուժերի զորավարժություններին կմասնակցեն 6 երկրներ»,- նշեց ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը:
Ճգնաժամերի ընթացքում ՀԱՊԿ ուժերի օգտագործմանն անդրադառնալով` Բորդյուժան նշեց, որ այժմ կազմակերպությունը բավականին ներուժ ունի նման իրավիճակներում գործելու համար:
Այն հարցին, թե այդ դեպքում ինչու ՀԱՊԿ-ն չմիջամտեց Ղազախստանում տեղի ունեցած միջադեպերին, երբ Ժանաոզեն քաղաքում արտակարգ դրություն մտցվեց` ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը շեշտեց, որ Ղազախստանն իր ներքին ուժերով կարողացել է հաղթահարել բոլոր խնդիրները: «ՀԱՊԿ-ի ուժերը կօգտագործվեն այն դեպքում, երբ անդամ-պետությունների ուժերը բավարար չեն լինի»,- ընդգծեց Բորդյուժան: Նա նաև համոզմունք հայտնեց, որ Ղազախստանում տեղի ունեցած իրադարձությունների իրական մեղավորները ծայրահեղ իսլամիստական ուժերն են:
Խոսելով ԱՊՀ տարածքում տեղի ունեցող ինտեգրացիոն գործընթացների մասին` Բորդյուժան նկատեց, որ ԱՊՀ-ն օրինակ կարող է վերցնել Եվրոպական միությունից, որտեղ ԵՄ-ն ապահովում է երկրների տնտեսական զարգացումը, իսկ ՆԱՏՕ-ն ծառայում է որպես պաշտպանական վահան: «Նույն օրինակը կարելի է օգտագործել ՀԱՊԿ-ի և ԵվրԱզԷս-ի հարաբերություններում»,- նշեց ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը:

CSTO collective forces’ military drillings to be held in Armenia
YEREVAN, FEBRUARY 21, ARMENPRESS: The military drillings of the operative response collective forces of the CSTO will be conducted in Armenia in fall 2012, Secretary General of the CSTO Nikolay Bordyuzha told at the space bridge today. He said six member-countries will participate in the drillings.
Referring to the usage of the CSTO forces in critical conditions, Bordyuzha noted that currently the organization has enough potential to act in such situations. In response to the question why the CSTO did not interfere in the incident in Kazakhstan, during the emergency situation in Zhanaozen city, Bordyuzha said Kazakhstan managed to overcome all the issues on its own.
"The CSTO forces will be used in case the forces of member-states will not be enough," Bordyuzha stressed. He also expressed conviction that the real guilty in the situation in Kazakhstan were radical Islamist forces.
Speaking about integration processes in the territory of the CIS, Bordyuzha said CIS may follow the example of the European Union, where the EU ensures the economic development of the countries, and NATO serves as protective shield. "The same may be in the relations of the CSTO and EurAsEC," the CSTO secretary general said.