Էրդողանը «հայտնագործել» է` «Ֆրանսիան ցեղասպանել է ալժիրցիներին»
ՍՏԱՄԲՈՒԼ, 23 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեբ Թայիբ Էրդողանը, ով Ֆրանսիայի խորհրդարանում Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունումից հետո այլեւս կորցրել է բանականությունը, ի պատասխան Ֆրանսիայի համոզմունքները հարգելու մասին նախագահ Նիկոլա Սարկոզիի Թուրքիայի իշխանությանը հղած կոչին, հայտարարել է, թե «Ֆրանսիան Ալժիրում ցեղասպանություն է իրագործել», եւ որ «եթե Սարկոզին չգիտի, թող այդ մասին հարցնի իր հորը»:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով CnnTurk-ը, Էրդողանն ասել է, թե 1915 թ-ից սկսած` ֆրանսիացիները «կոտորել» են Ալժիրի ժողովրդի 15 տոկոսին: «Դա ցեղասպանություն էր: Եթե Ֆրանսիայի նախագահը չգիտի այդ մասին, թող հարցնի իր հորը: Նրա հայրն այդ տարիներին ծառայել է Ալժիրում», -ասել է թուրք վարչապետը:
Հուզմունքից իրեն կորցրած թուրք վարչապետը էքսկուրս է կատարել Օսմանյան կայսրության ժամանակաշրջան եւ թուրքերին ներկայացնելով աշխարհի «ամենաբարի եւ գթասիրտ» ժողովուրդ, հայտարարել է, թե Թուրքիան իր պատմության ընթացքում ցեղասպանություն չի իրագործել, այլ օգնել եւ ապաստանել է «ֆրանսիական ինկվիզիցիայից մազապուրծ հազարավոր հրեաների, որոնց հետնորդներն այսօր ապրում են Հունաստանի Սալոնիկ քաղաքում, որոնցից մեկն էլ հետագայում Ֆրանսիա տեղափոխված Բենեդիկտ Մալլահն է` Սարկոզիի պապը»:

Erdogan “discovers” that “France has committed genocide against Algerians”
Turkish Prime Minister Receb Tayyip Erdogan, who has lost his common sense after the French MPs passed the Bill Criminalizing the Armenian Genocide Denial, said in response to Nicolas Sarkozy's call of respecting the believes of France addressed to the Turkish authority, that "France has committed genocide in Algeria" and "if Sarkozy does not know about that let him ask his father".
Erdogan said that beginning from 1915 the French have "massacred" the 15% of the Algerians, Armenpress reports, citing CnnTurk. "It was genocide, and if the French President does not know about that, let him ask his father. During those years his father served in Algeria," said the Turkish Prime Minister.
The Turkish PM, lost his senses from excitement, made an excursion to the period of the Ottoman Empire and presenting the Turks as "the kindest" people of the world, stated that Turkey has not committed genocide throughout its history, but has helped and gave asylum to thousands of Jews escaped from the French inquisition, whose inheritors live today in Thessalonika City, Greece.