Հայաստանում քաղաքական ճգնաժամ չկա, որպեսզի Կառավարությունը հրաժարական տա
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եթե որեւէ Կառավարություն գտնում է, որ իր առջեւ դրված խնդիրները թույլ չեն տալիս առաջ գնալ, ապա, բնականաբար, հրաժարական է տալիս: Հայաստանի Հանրապետության պարագայում այդպիսի խնդիր չկա: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին դեկտեմբերի 7-ին Ազգային ժողովում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը՝ մեկնաբանելով ՀՅԴ-ի կողմից Կառավարությանն անվստահություն հայտնելու առաջարկի վերաբերյալ հարցը:
«Կառավարության հրաժարական տալու կամ չտալու խնդիրը քաղաքական է: Մենք Ազգային ժողովում ունենք բացարձակ մեծամասնություն, կառավարելիության մակարդակը բավականին բարձր է, եւ մենք մշտապես ուսումնասիրում ենք բնակչության կարծիքը Կառավարության կողմից իրականացվող միջոցառումների վերաբերյալ, հստակ պատկերացնում ենք, թե ովքեր են դժգոհ, եւ ովքեր են մեզ աջակցում: Կարծում եմ, որ Հայաստանում որեւիցե քաղաքական ճգնաժամ չկա, որպեսզի Կառավարությունը հրաժարական տա»,- ընդգծեց ՀՀ վարչապետը:
Կառավարությանն անվստահության հայտնելու՝ ընդդիմադիր կուսակցության առաջարկը վարչապետը համարում է տվյալ ուժի իրավունքը: «Այդ հարցադրումն ունի քաղաքական բովանդակություն, քանի որ մեր գործընկերները հնարավորություն ունեն հնչեցնելու մի կողմից իրենց մտահոգող խնդիրները, մյուս կողմից փորձում են գրավել ընտրողների ուշադրությունը»,- շեշտեց Տիգրան Սարգսյանը:
Այն հարցին, թե, արդյոք, արձանագրվող ցուցանիշները չեն կարող հանդիսանալ հրաժարականի պատճառ՝ վարչապետը պատասխանեց, որ աշխարհում այսօր չկա որեւիցե պետություն, որտեղ կան կատարված ցուցանիշներ: «Դրա համար էլ առկա է ճգնաժամը, եւ եթե դուք հետեւեք ոչ միայն Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձություններին, այլ աշխարհում, ապա կտեսնեք, որ ճգնաժամը լրջագույն մարտահրավեր է բոլոր Կառավարությունների համար, եւ շաբաթը մեկ բոլոր տնտեսական ցուցանիշները վերանայվում են»,- շեշտեց Տիգրան Սարգսյանը՝ լրատվամիջոցներին կոչ անելով օբյեկտիվորեն լուսաբանել արձանագրվող գործընթացները՝ ավելորդ աժեոտաժից խուսափելու նպատակով:

There is no political crisis in Armenia so that government resigns
If any government finds that the tasks it faces do not allow moving forward, then, naturally, it resigns. There is no such an issue in case of the Republic of Armenia, Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan said December 7 in a briefing with journalists, commenting on the proposal of expressing distrust to the government by ARF, Armenpress reports.
"The issue on resignation or non-resignation of the government is political. We have an absolute majority in the National Assembly, the management level is quite high, and we constantly study the opinion of the population on the measures taken by the government, we distinctly see who are discontent and who support us. I think there is no political crisis in Armenia so that the government resigns," RA Prime Minister stressed.
The proposal of the opposition party on expressing distrust to the government the PM considers the right of the political force. "That question is of political content, as on one hand, our partners have an opportunity to voice the issues exciting them, and on the other hand, they try to attract the attention of voters," said Tigran Sargsyan.
In answer to the question whether the registered indexes cannot appear a reason for resignation, the Prime Minister said there is no state in the world, where there are fulfilled indexes. "That is why there is a crisis, and if you follow not only the events taking place in Armenia, but also in the world, you will see that the crisis is a great challenge for governments, and all the economic indexes are reconsidered once a week," said Tigran Sargsyan, calling the mass media to cover the registered processes objectively for avoiding additional stir.