Արյան դոնորի համաշխարհային օրը կանցկացվի «Մեկ կաթիլ մարդասիրություն» կարգախոսը կրող հանրային արշավ
Արյան դոնորի համաշխարհային օրը՝ հունիսի 14-ին Առողջապահության նախարարության «Յոլյան» արյունաբանության և ուռուցքաբանության կենտրոնում կանցկացվի «Մեկ կաթիլ մարդասիրություն» կարգախոսը կրող հանրային արշավ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում են ՀՀ առողջապահության նախարարությունից՝ նշելով, որ արշավի նպատակն է խթանել Հայաստանում կամավոր և անհատույց արյունատվության մշակույթի ձևավորումը, դոնորության կարևորության վերաբերյալ բարձրացնել հանրային իրազեկվածությունը և ընդլայնել արյան դոնորների շարքերը՝ նպաստելով առողջապահական համակարգում կայուն և անվտանգ արյան պաշարների ձևավորմանը։
Ակցիան միաժամանակ կկազմակերպվի Երևանում և մարզերում՝ հնարավորություն տալով Հայաստանի տարբեր համայնքների բնակիչներին միանալ մարդասիրական այս նախաձեռնությանը։
Գերատեսչությունից նշում են, որ միջոցառումը կայանալու է հունիսի 14-ին, ժամը` 10:00-18:00, «Յոլյան» արյունաբանության և ուռուցքաբանության կենտրոնի այգու հատվածում, իսկ մարզային կայաններում հետևյալ հասցեներում` Արյան ծառայության Գյումրիի բաժանմունք՝ Շիրակացի 21ա, Արյան ծառայության Վանաձորի բաժանմունք՝ Գ. Նժդեհի 2/42, Արյան ծառայության Արմավիրի բաժանմունք՝ Մ. Հերացու 10, Արյան ծառայության Հրազդանի բաժանմունք՝ Ռ. Միքայելյան 29, Արյան ծառայության Գորիսի բաժանմունք՝ Ավանգարդ թաղ., Արզումանյան 33:

Во Всемирный день донора крови в Ереване и областях пройдет общественная кампания под девизом «Капля гуманизма»
Во Всемирный день донора крови, 14 июня, в Центре гематологии и онкологии имени Еоляна пройдет общественная кампания под девизом «Капля гуманизма».
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства здравоохранения, целью кампании является поощрение формирования культуры добровольного и безвозмездного донорства крови в Армении, повышение осведомленности общественности о важности донорства и расширение рядов доноров крови, что будет способствовать формированию стабильных и безопасных запасов крови в системе здравоохранения.
Акция будет одновременно организована в Ереване и областях, давая возможность жителям различных общин Армении присоединиться к этой гуманитарной инициативе.
Мероприятие состоится 14 июня с 10:00 до 18:00 в парковой зоне Центра гематологии и онкологии имени Еоляна, а в областных станциях — по следующим адресам: Гюмрийское отделение службы крови — ул. Ширакаци, 21а; Ванадзорское отделение службы крови — ул. Г. Нжде, 2/42; Армавирское отделение службы крови — ул. М. Гераци, 10; Разданское отделение службы крови — ул. Р. Микаеляна, 29; Горисское отделение службы крови — кв. Авангард, ул. Арзуманяна, 33.