ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը կոչ է արել կանխել ռազմական գործողությունները Ռաֆահում
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը Իսրայելի վրա ազդեցություն ունեցող երկրներին կոչ է արել ամեն ինչ անել Ռաֆահում ռազմական գործողությունը կանխելու համար։ Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
«Ռաֆահի վրա ռազմական հարձակումը անընդունելի էսկալացիա կլինի, որը կսպանի ևս հազարավոր խաղաղ բնակիչների և հարյուր հազարավորների փախուստի կհանգեցնի», - ասել է Գուտերեշը:
«Դա կործանարար հետևանքներ կունենա Գազայի հատվածում գտնվող պաղեստինցիների համար և լուրջ հետևանքներ կունենա գրավյալ Արևմտյան ափում և ողջ տարածաշրջանում: Անվտանգության խորհրդի բոլոր անդամները և շատ այլ կառավարություններ հստակորեն արտահայտել են իրենց անհամաձայնությունը նման գործողության առթիվ: Ես կոչ եմ անում բոլոր նրանց, ովքեր ազդեցություն ունեն Իսրայելի վրա, ամեն ինչ անեն դա կանխելու համար»,- ընդգծել է նա։
Գուտերեշն ասել է, որ ավելի քան 1,2 միլիոն մարդ այժմ ապաստան է փնտրում Ռաֆահում, որոնց մեծ մասը փախչում է Իսրայելի ռմբակոծություններից։ Դրանց արդյունքում զոհվել է ավելի քան 34,000 մարդ:

Генсек ООН призвал не допустить военной операции в Рафахе
Генсек ООН Антониу Гутерреш призвал страны, обладающие влиянием на Израиль, сделать все, что в их силах, чтобы не допустить военной операции в Рафахе.
"Военное наступление на Рафах станет неприемлемой эскалацией, в результате которой погибнут еще тысячи мирных жителей, - она вызовет бегство сотен тысяч людей", - как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, сказал Гутерреш журналистам.
"Это будет иметь разрушительные последствия для палестинцев в секторе Газа и иметь серьезные последствия на оккупированном Западном берегу и во всем регионе. Все члены Совета безопасности и правительства многих других стран четко выразили свое несогласие с такой операцией. Я призываю всех, кто имеет влияние на Израиль, сделать все, что в их силах, чтобы предотвратить это", - подчеркнул он.
По его словам, более 1,2 миллиона человек сейчас ищут убежища в провинции Рафах, большинство из них спасаются от израильских бомбардировок, "в результате которых, как сообщается, погибли более 34 000 человек".