Իսրայելում զանգվածային ցույցեր և բախումներ են տեղի ունեցել, երբ Նեթանյահուն աշխատանքից ազատել է պաշտպանության նախարարին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հազարավոր իսրայելցիներ երկրի տարբեր քաղաքներում կիրակի գիշերը ցույցի են դուրս եկել այն բանից հետո, երբ վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն աշխատանքից ազատել է պաշտպանության նախարար Յոավ Գալանտին: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Jerusalem Post պարբերականին:
Իսրայելի պաշտպանության նախարարին աշխատանքից հեռացնելու պատճառ է դարձել այն, որ նա մարտի 25-ի երեկոյան կառավարությանը կոչ է արել կասեցնել դատական բարեփոխումների օրինագիծը, որը հասարակության և ընդդիմության դժգոհությունն է առաջացրել:
Թել Ավիվում ցուցարարների և իրավապահների միջև բախումներ են տեղի ունեցել, երբ այսօր վաղ առավոտյան ոստիկանները սկսել են ցրել ցուցարարներին: Երեք ոստիկան վիրավորվել է:
Պարբերականը նշում է, որ ցուցարարներն այրել են անվադողեր, արգելապատնեշներ են կառուցել՝ խոչընդոտելով երթևեկությանը: Այալոնի մայրուղով երթևեկությունը երկու կողմից փակվել է, որից 5 ժամ անց ոստիկանական մեծ ուժեր են բերվել: Նրանք ջրցան մեքենաների միջոցով ցրել են մայրուղին փակած ցուցարարներին: Ակցիայի մասնակիցներն էլ ոստիկանների վրա տարբեր առարկաներ են նետել:
Իսրայելում արդեն մի քանի ամիս է՝ ցույցեր են ընթանում Նեթանյահուի կառավարության նախաձեռնած դատական բարեփոխումների դեմ, որոնք նախատեսում են գերագույն դատարանի լիազորությունների սահմանափակում և դատավորների ընտրության վերահսկողության տրամադրում իշխանության գործադիր ճյուղին: Ընդդիմության կարծիքով՝ այս բարեփոխումը խարխլում է պետության ժողովրդավարական հիմքերը։ Նեթանյահուն պնդում է, որ այս օրինագծի նպատակը ոչ թե դատարանների վերահսկումն է, այլ դրանց հավասարակշռումը և բազմազանեցումը:

В Израиле, после того, как Нетаньяху уволил министра обороны, прошли массовые демонстрации и столкновения
В Израиле, после того, как Нетаньяху уволил министра обороны, прошли массовые
демонстрации и столкновения
В различных городах Израиля тысячи израильтян в воскресную ночь вышли на демонстрации после того, как премьер-министр Биньямин Нетаньяху уволил министра обороны Йоава Галанта. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на издание «Jerusalem Post».
Причиной увольнения министра обороны Израиля стало то, что он призвал правительство вечером 25 марта приостановить действие законопроекта о судебной реформе, который вызвал недовольство общественности и оппозиции.
Столкновения между протестующими и правоохранительными органами вспыхнули в Тель-Авиве, когда полиция ранним утром начала разгонять протестующих. Трое полицейских получили ранения.
Газета отмечает, что протестующие жгли покрышки, строили баррикады, препятствующие движению транспорта. Движение по трассе Аялон было перекрыто с обеих сторон, после чего спустя 5 часов к месту происшествия был привлечен большой отряд полиции. Они с помощью водометов разогнали протестующих, перегородивших трассу. Участники акции бросали в полицейских различные предметы.
В Израиле уже несколько месяцев проходят демонстрации против судебной реформы, инициированной правительством Нетаньяху, которая предусматривает ограничение полномочий Верховного суда и предоставление исполнительной власти контроля над подбором судей. По мнению оппозиции, эта реформа подрывает демократические основы государства. Нетаньяху утверждает, что цель этого законопроекта не в том, чтобы контролировать суды, а в том, чтобы сбалансировать и разнообразить их.