უკიდურეს სიღარიბესთან გამოსამშვიდობებლად სომხეთში ძალიან ახლოს ვართ - პრემიერ-მინისტრი
სომხეთის მთავრობა ძალიან ახლოს არის თავისი ერთ-ერთი წინასაარჩევნო დაპირების შესრულებასთან, რაც უკიდურესი სიღარიბისთვის წერტილის დასმას გულისხმობს.
„არმენპრესის“ ცნობით, ამის შესახებ სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა ეროვნულ ასამბლეაში მთავრობის 2026-2031 წლების პროგრამის განხილვისას განაცხადა, როდესაც შეეხო სომხეთში სიღარიბის მაჩვენებელსა და მისი შემცირებისკენ მიმართულ შემდგომ ნაბიჯებს.
„ჩვენ, არსებითად, ძალიან ახლოს ვართ ჩვენი ერთ-ერთი წინასაარჩევნო დაპირების შესრულებასთან, კერძოდ უკიდურესი სიღარიბისთვის წერტილის დასმასთან. მაღალია იმის ალბათობა, რომ ეს ამოცანა უკვე შევასრულეთ. ამის შესახებ შევიტყობთ მათ შორის საერთაშორისო ორგანიზაციების მიერ ჩატარებული ახალი კვლევების შედეგებიდან. იმედი მაქვს, რომ ეს კვლევები დაასაბუთებს ჩემს ამ სიტყვებს, თუმცა იმაში, რომ ამას უშუალოდ მივუახლოვდით, არანაირი ეჭვი არ მეპარება“, - აღნიშნა ფაშინიანმა.

Prime Minister Nikol Pashinyan said his government is very close to fulfilling one of its campaign promises — ending extreme poverty in Armenia.
Pashinyan addressed the matter during parliamentary debates on his government’s 2026-2031 program, referring to the poverty rate in Armenia and further steps to reduce it.
“We are essentially very close to fulfilling one of our campaign promises, namely to end extreme poverty. There is a high probability that we have achieved that goal. We will know this, including through the results of fresh studies by international organizations. I hope that these studies will substantiate what I am saying, but I have no doubt that we have come very close to achieving it,” Pashinyan said.