სომხეთმა კოლექტიური უსაფრთხოების ხელშეკრულების ორგანიზაციის მუშაობაში მონაწილეობა გაყინა და უკან დასაბრუნებელ გზას ვერ ხედავს - სარგის ხანდანიანი
სომხეთს უკვე რამდენიმე წელია, გაყინული აქვს თავისი მონაწილეობა კოლექტიური უსაფრთხოების ხელშეკრულების ორგანიზაციაში და უკან დასაბრუნებელ გზას ვერ ხედავს.
„არმენპრესის“ ცნობით, ამის შესახებ ეროვნულ ასამბლეაში ჟურნალისტებთან ბრიფინგზე ფრაქცია „სამოქალაქო ხელშეკრულება“ დეპუტატმა სარგის ხანდანიანმა განაცხადა. მან კომენტარი გააკეთა რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილის, მიხაილ გალუზინის განცხადებაზე, სადაც აღნიშნული იყო, რომ კოლექტიური უსაფრთხოების ხელშეკრულების ორგანიზაციაში სომხეთისთვის ხმის უფლების ჩამორთმევის საკითხი შესაძლოა ორგანიზაციის 11 ნოემბრის სამიტზე განიხილონ.
„არ არსებობს არცერთი მიზეზი ან გარემოება, რომელმაც შესაძლოა აიძულოს სომხეთი, გაააქტიუროს თავისი მონაწილეობა კოლექტიური უსაფრთხოების ხელშეკრულების ორგანიზაციაში. იცით, რა პრობლემების გამოც გაყინა სომხეთმა თავისი მონაწილეობა, და ეს პრობლემები დღემდე არ მოგვარებულა. ჩვენ არ გვიხილავს პოლიტიკური დონის არცერთი ისეთი განცხადებაც კი, რომელიც დაგმობდა 2022-2023 წლებში სომხეთის სუვერენული ტერიტორიის მიმართ მომხდარს“, - განაცხადა ხანდანიანმა და მხედველობაში იქონია იმ პერიოდში აზერბაიჯანის მიერ სომხეთის რესპუბლიკის სუვერენულ ტერიტორიებზე განხორციელებული პერიოდული თავდასხმები.
სომხეთს 2024 წლის თებერვლიდან გაყინული აქვს თავისი მონაწილეობა კოლექტიური უსაფრთხოების ხელშეკრულების ორგანიზაციის მუშაობაში. სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა ამის შესახებ France 24-თან ინტერვიუში განაცხადა და ხაზი გაუსვა, რომ ორგანიზაციამ სომხეთის წინაშე უსაფრთხოების სფეროში ნაკისრი ვალდებულებები არ შეასრულა.

Армения заморозила свое участие в ОДКБ и дороги назад не видит - депутат от фракции «Гражданский договор» Саргис Ханданян
Армения заморозила свое участие в Организации Договора о коллективной безопасности уже несколько лет и дороги назад не видит.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил на брифинге для журналистов в Национальном Собрании депутат от фракции «Гражданский договор» Саргис Ханданян, комментируя заявление замминистра иностранных дел России Михаила Галузина, в котором тот отметил, что вопрос о лишении Армении права голоса в ОДКБ может быть обсужден на саммите организации 11 ноября.
«Нет никаких причин или обстоятельств, которые могли бы заставить нас активизировать участие в ОДКБ. Вы знаете, из-за каких проблем Армения заморозила свое участие, и эти проблемы до сих пор не решены. Мы даже не видели ни одного заявления на политическом уровне, в котором бы осуждалось то, что произошло с суверенной территорией Армении в 2022-2023 годах», — сказал Ханданян, имея в виду периодические нападения Азербайджана на суверенные территории Армении в тот период.
Армения приостановила свое участие в ОДКБ с февраля 2024 года, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в интервью телеканалу France 24, подчеркнув, что ОДКБ не выполнила своих обязательств в области безопасности в отношении  Армении.