მჰერ გრიგორიანმა აშშ-ის დამოუკიდებლობის დღისადმი მიძღვნილ ღონისძიებაში მიიღო მონაწილეობა
სომხეთის ვიცე-პრემიერმა მჰერ გრიგორიანმა ამერიკის შეერთებული შტატების დამოუკიდებლობის დღისადმი მიძღვნილ ღონისძიებაში მიიღო მონაწილეობა.
„არმენპრესის“ ცნობით, ამის შესახებ ინფორმაციას სომხეთის მთავრობა ავრცელებს.
ღონისძიების განმავლობაში ვიცე-პრემიერმა მჰერ გრიგორიანმა მისასალმებელი სიტყვა წარმოთქვა, რომელშიც, კერძოდ, აღნიშნა:
„სომხეთის რესპუბლიკაში ამერიკის შეერთებული შტატების საქმეთა დროებითო რწმუნებულო, პატივცემულო ბატონო ალენ, თქვენო აღმატებულებავ, პატივცემულო ქალბატონებო და ბატონებო, მთავრობისა და პირადად ჩემი სახელით თბილად გილოცავთ ყველას ამერიკის შეერთებული შტატების დამოუკიდებლობის 250 წლის იუბილეს.
ჯერ კიდევ 250 წლის წინ, თავისუფლების, დამოუკიდებლობისა და თანასწორობის ღირებულებები დაედო საფუძვლად ამერიკის შეერთებული შტატების, როგორც სახელმწიფოს შექმნასა და სტაბილურ განვითარებას. ამ ღირებულებებს დღემდე მნიშვნელოვანი როლი აკისრია აშშ-ის საერთაშორისო ავტორიტეტსა და სომხეთთან მტკიცე მეგობრობის გაღრმავებაში.
სომხეთ-აშშ-ის ურთიერთობების მდიდარ დღის წესრიგში განსაკუთრებული ადგილი უჭირავს 2025 და 2026 წლების ჩვენი ორმხრივი ურთიერთობების მნიშვნელოვან მიღწევებს. 2025 წლის 8 აგვისტოს, აშშ-ის პრეზიდენტის თანდასწრებით, სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრსა და აზერბაიჯანის რესპუბლიკის პრეზიდენტს შორის ხელმოწერილი ერთობლივი დეკლარაცია იქცა მნიშვნელოვან ეტაპად, რომელმაც საგრძნობი გავლენა მოახდინა როგორც მხარეებზე, ისე მთელ რეგიონზე.
დღეს, აშშ-ის აქტიური ჩართულობით, სომხეთი და სამხრეთ კავკასია მშვიდობისა და სტაბილურობის ახალ ეპოქაში შევიდნენ. ამის დასტურია ვიცე-პრეზიდენტ ჯეი დი ვენსისა და სახელმწიფო მდივან მარკო რუბიოს ბოლო ვიზიტები სომხეთში, გაფორმებული ყოვლისმომცველი პარტნიორობის ქარტია, ურთიერთგაგების მემორანდუმები და TRIPP-ის პროექტის (ტრამპის გზის ინიციატივა) შესახებ სტრატეგიული თანამშრომლობის ჩარჩო შეთანხმების ხელმოწერა. გარდა იმისა, რომ იგი მშვიდობის უმნიშვნელოვანესი გარანტიაა, TRIPP-ი ასევე წარმოადგენს რეგიონული და გლობალური სატრანსპორტო მარშრუტების საკვანძო ჰაბს.
ქალბატონებო და ბატონებო, შემთხვევით ვსარგებლობ და ვულოცავ ჩვენს ამერიკელ სომეხ თანამემამულეებს, რომლებსაც თავიანთი წვლილი შეაქვთ აშშ-ის განვითარებაში და ამავდროულად ამტკიცებენ სომხურ-ამერიკულ მეგობრულ კავშირებს.
კიდევ ერთხელ ვულოცავ ამერიკის შეერთებული შტატების მეგობარ ხალხს ამ ღირსშესანიშნავ დღეს და ვუსურვებ მარადიულ მშვიდობას, პროგრესსა და კეთილდღეობას. გმადლობთ“.

Вице-премьер Армении Мгер Григорян принял участие в мероприятии по случаю Дня независимости США
Вице-премьер Армении Мгер Григорян принял участие в мероприятии, организованном по случаю Дня независимости США.
По сообщению «Арменпресс» со ссылкой на правительство РА, в ходе мероприятия Мгер Григорян зачитал поздравительное послание, в котором особо отметил:
«Временный поверенный в делах Соединенных Штатов Америки в Республике Армения, уважаемый г-н Аллен, Ваши Превосходительства, уважаемые дамы и господа,
От имени правительства и лично я сердечно поздравляю всех нас с 250-летием независимости Соединенных Штатов Америки.
250 лет назад ценности свободы, независимости и равенства стали основой для создания и устойчивого развития Соединенных Штатов Америки. Эти ценности и по сей день играют важную роль в углублении международного авторитета Соединенных Штатов и укреплении дружбы с Арменией.
Насыщенная повестка армяно-американских отношений включает важные достижения в наших двусторонних отношениях на 2025 и 2026 годы. 8 августа 2025 года под эгидой президента США премьер-министр Армении и президент Азербайджана подписали совместную декларацию, которая стала важной вехой, оказав значительное влияние как на стороны, так и на весь регион.
Сегодня, при активном участии США, Армения и Южный Кавказ вступили в новую эру мира и стабильности. Об этом свидетельствуют также недавние визиты в Армению вице-президента Дж. Д. Вэнса и государственного секретаря Марко Рубио, подписание Хартии о всеобъемлющем партнерстве, меморандумов о взаимопонимании и рамочного соглашения о стратегическом сотрудничестве по проекту TRIPP. Помимо того, что TRIPP является важной гарантией мира, он также станет важным узлом для региональных и глобальных транспортных маршрутов.
Я также хотел бы воспользоваться этой возможностью, чтобы поздравить наших соотечественников, которые проживают в США внесли свой вклад в развитие Соединенных Штатов, укрепив армяно-американские дружеские связи.
Я еще раз поздравляю дружественный народ Соединенных Штатов Америки с этим знаменательным днем, желая им прочного мира, процветания и благополучия. Спасибо».