თურქეთის პრეზიდენტმა ნიკოლ ფაშინიანს არჩევნებში გამარჯვება მიულოცა
თურქეთის პრეზიდენტმა რეჯეფ თაიფ ერდოღანმა სომხეთის პრემიერ-მინისტრ ნიკოლ ფაშინიანს საპარლამენტო არჩევნებში პარტია „სამოქალაქო ხელშეკრულების“ გამარჯვებასთან დაკავშირებით მისალოცი გზავნილი გაუგზავნა.
როგორც „არმენპრესი“ სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრის აპარატის მიერ გავრცელებული განცხადებიდან შეიტყობს, გზავნილში ნათქვამია:
„ჩემი ხალხისა და პირადად ჩემი სახელით გულწრფელად გილოცავთ 2026 წლის 7 ივნისს სომხეთის რესპუბლიკაში გამართულ საპარლამენტო არჩევნებში თქვენს მიერ ხელმძღვანელობელი პარტია „სამოქალაქო ხელშეკრულების“ მიერ მიღწეულ წარმატებას და გისურვებთ წარმატებებს მთავრობის მესამედ ჩამოყალიბების საქმეში.
სრულად მწამს, რომ რეგიონში გრძელვადიანი მშვიდობისა და სტაბილურობის დამყარებისა და ამ მიმართულებით აუცილებელი თანამშრომლობის უზრუნველყოფის თაობაზე თქვენი სტრატეგიული ხედვა წარმატებით იქნება მიყვანილი ბოლომდე.
სარგებლიანი შემთხვევით, კიდევ ერთხელ გისურვებთ ჯანმრთელობასა და კეთილდღეობას, ხოლო სომხეთის ხალხს - აყვავებასა და ბედნიერებას“.
სომხეთში 7 ივნისს გამართული საპარლამენტო არჩევნების წინასწარი შედეგების მიხედვით, პარლამენტში სამი პოლიტიკური ძალა შედის: პარტია „სამოქალაქო ხელშეკრულება“, ბლოკი „ძლიერი სომხეთი“ და ბლოკი „სომხეთი“.
წინასწარი მონაცემებით, პარტია „სამოქალაქო ხელშეკრულებამ“ 727 827 ხმა ანუ 49,825% მიიღო. მიღებული ხმების წყალობით, პარტია პარლამენტში უმრავლესობას მოიპოვებს და მთავრობას ჩამოაყალიბებს. ბლოკმა „ძლიერი სომხეთი“ 340 088 ხმა (23,281%) მიიღო, ხოლო ბლოკმა „სომხეთი“ - 145 113 ხმა (9,934%).
საარჩევნო ბარიერთან, რომელიც 4%-ს შეადგენს, ძალიან ახლოს არის პარტია „აყვავებული სომხეთი“. წინასწარი შედეგებით, პარტიამ ხმების 3,996% მიიღო. პარლამენტში მოსახვედრად მას 0,004 პროცენტული პუნქტი აკლია. პარტია „აყვავებულმა სომხეთმა“ უფრო ადრე განაცხადა, რომ მიმართავს ცესკო-ს რამდენიმე საარჩევნო უბანზე ხმების გადათვლის მოთხოვნით.
ამ დროისთვის ხმების ხელახალი გადათვლის პროცესი მიმდინარეობს, არჩევნების საბოლოო შედეგები კი 14 ივნისს გამოცხადდება.

Президент Турции поздравил Никола Пашиняна с победой на выборах
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган направил поздравительное послание премьер-министру Армении Николу Пашиняну в связи с победой партии «Гражданский договор» на парламентских выборах.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на пресс-службу премьер-министра Республики Армения, в послании говорится:
«От имени моего народа и от себя лично я искренне поздравляю Вас с успехом возглавляемой Вами партии «Гражданский договор» на парламентских выборах в Республике Армения 7 июня 2026 года и желаю Вам успехов в формировании правительства в третий раз.
Я полностью убежден, что Ваше стратегическое видение установления долгосрочного мира и стабильности в регионе и обеспечения необходимого сотрудничества в этом направлении будет успешно реализовано.
Пользуясь случаем, еще раз желаю Вам здоровья и благополучия, а народу Армении — процветания и счастья».
Согласно предварительным результатам парламентских выборов в Армении, состоявшихся 7 июня, в парламент пройдут три политические силы: партия «Гражданский договор», блок «Сильная Армения» и блок «Армения».
Альянс «Сильная Армения» получил 340 088 голосов, или 23,281 процента, а альянс «Армения» — 145 113 голосов, или 9,934 процента.
ППА ранее объявила, что обратится в Центральную избирательную комиссию с просьбой о проведении пересчета голосов на ряде избирательных участков.