აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტმა მარკო რუბიოს სომხეთში ვიზიტის შედეგები შეაჯამა
ამერიკის შეერთებული შტატების საგარეო უწყებამ სახელმწიფო მდივნის, მარკო რუბიოს სომხეთში განხორციელებული ვიზიტის შედეგები შეაჯამა. „არმენპრესის“ ცნობით, სახელმწიფო დეპარტამენტის ვებგვერდზე შესაბამისი განცხადება გამოქვეყნდა.
„აშშ-ის სახელმწიფო მდივანმა და სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა განიხილეს აზერბაიჯანთან სამშვიდობო პროცესი, პროექტი - „ტრამპის მარშრუტი საერთაშორისო მშვიდობისა და კეთილდღეობისთვის“, ასევე სომხეთში მომავალი არჩევნები. ლიდერებმა გამოაცხადეს TRIPP-ის შესახებ ორმხრივი ჩარჩო შეთანხმების გაფორმების თაობაზე, ხელი მოაწერეს სტრატეგიული პარტნიორობის ქარტიასა და ურთიერთგაგების მემორანდუმს კრიტიკულად მნიშვნელოვანი წიაღისეულის შესახებ“, - ნათქვამია განცხადებაში.
აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტი აღნიშნავს, რომ ეს დოკუმენტები აღრმავებს ორმხრივ ურთიერთობებს და წინ წევს იმ შეთანხმებებს, რომლებიც შეერთებულ შტატებსა და სომხეთს შორის 2025 წლის 8 აგვისტოს, აშშ-ის პრეზიდენტ დონალდ ტრამპის მიერ ორგანიზებულ სომხეთ-აზერბაიჯანის ისტორიულ სამშვიდობო სამიტზე იქნა მიღწეული.
აშშ-ის სახელმწიფო მდივანი მარკო რუბიო სომხეთს 26 მაისს ეწვია. ვიზიტის ფარგლებში, სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრ არარატ მირზოიანთან ერთად, ხელი მოეწერა ორ ქვეყანას შორის ყოვლისმომცველი სტრატეგიული პარტნიორობის ქარტიას, ჩარჩო მემორანდუმს კრიტიკულად მნიშვნელოვანი წიაღისეულისა და იშვიათი მინერალების მოპოვებისა და გადამუშავების სფეროში მიწოდების უზრუნველყოფის შესახებ, ასევე მოხდა სტრატეგიული თანამშრომლობის ჩარჩო შეთანხმების პარაფირება პროექტის - „ტრამპის მარშრუტი საერთაშორისო მშვიდობისა და საერთაშორისო კეთილდღეობისთვის“ თაობაზე.

Госдепартамент США подвел итоги визита госсекретаря Марко Рубио в Армению
Государственный департамент Соединенных Штатов Америки подвел итоги визита госсекретаря Марко Рубио в Армению.
Как передает Арменпресс, в заявлении на сайте госдепартамента говорится:
«Госсекретарь Марко Рубио встретился в Ереване с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном. Госсекретарь и министр иностранных дел обсудили мирный процесс с Азербайджаном, проект «Маршрут Трампа во имя международного мира и процветания» (TRIPP) и предстоящие выборы в Армении.
Лидеры объявили о двустороннем рамочном соглашении по проекту TRIPP, а также подписали Хартию о стратегическом партнерстве и Меморандум о взаимопонимании по критически важным минералам. Эти документы углубляют наши двусторонние отношения и развивают договоренности, достигнутые между Соединенными Штатами и Арменией во время исторического мирного саммита между Арменией и Азербайджаном, проведенного президентом Трампом 8 августа 2025 года».
26 мая Армению посетил госсекретарь США Марко Рубио. В рамках визита с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном были подписаны Хартия о всеобъемлющем стратегическом партнерстве между странами, Рамочный меморандум об обеспечении цепочек поставок в сфере добычи и переработки критически важных минералов и редкоземельных элементов, а также парафировано Рамочное соглашение о стратегическом сотрудничестве по проекту «Маршрут Трампа во имя международного мира и процветания».