აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტმა მარკო რუბიოს სომხეთში ვიზიტის შედეგები შეაჯამა
ამერიკის შეერთებული შტატების საგარეო უწყებამ სახელმწიფო მდივნის, მარკო რუბიოს სომხეთში განხორციელებული ვიზიტის შედეგები შეაჯამა. „არმენპრესის“ ცნობით, სახელმწიფო დეპარტამენტის ვებგვერდზე შესაბამისი განცხადება გამოქვეყნდა.
„აშშ-ის სახელმწიფო მდივანმა და სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა განიხილეს აზერბაიჯანთან სამშვიდობო პროცესი, პროექტი - „ტრამპის მარშრუტი საერთაშორისო მშვიდობისა და კეთილდღეობისთვის“, ასევე სომხეთში მომავალი არჩევნები. ლიდერებმა გამოაცხადეს TRIPP-ის შესახებ ორმხრივი ჩარჩო შეთანხმების გაფორმების თაობაზე, ხელი მოაწერეს სტრატეგიული პარტნიორობის ქარტიასა და ურთიერთგაგების მემორანდუმს კრიტიკულად მნიშვნელოვანი წიაღისეულის შესახებ“, - ნათქვამია განცხადებაში.
აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტი აღნიშნავს, რომ ეს დოკუმენტები აღრმავებს ორმხრივ ურთიერთობებს და წინ წევს იმ შეთანხმებებს, რომლებიც შეერთებულ შტატებსა და სომხეთს შორის 2025 წლის 8 აგვისტოს, აშშ-ის პრეზიდენტ დონალდ ტრამპის მიერ ორგანიზებულ სომხეთ-აზერბაიჯანის ისტორიულ სამშვიდობო სამიტზე იქნა მიღწეული.
აშშ-ის სახელმწიფო მდივანი მარკო რუბიო სომხეთს 26 მაისს ეწვია. ვიზიტის ფარგლებში, სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრ არარატ მირზოიანთან ერთად, ხელი მოეწერა ორ ქვეყანას შორის ყოვლისმომცველი სტრატეგიული პარტნიორობის ქარტიას, ჩარჩო მემორანდუმს კრიტიკულად მნიშვნელოვანი წიაღისეულისა და იშვიათი მინერალების მოპოვებისა და გადამუშავების სფეროში მიწოდების უზრუნველყოფის შესახებ, ასევე მოხდა სტრატეგიული თანამშრომლობის ჩარჩო შეთანხმების პარაფირება პროექტის - „ტრამპის მარშრუტი საერთაშორისო მშვიდობისა და საერთაშორისო კეთილდღეობისთვის“ თაობაზე.

US State Department summarises results of Marco Rubio’s visit to Armenia
The United States Department of State has summarised the outcomes of U.S. Secretary of State Marco Rubio’s visit to Armenia.
The State Department released a statement on its website.
“The Secretary and Foreign Minister discussed the peace process with Azerbaijan, the Trump Route for International Peace and Prosperity (TRIPP), and Armenia’s upcoming elections. The two leaders announced a bilateral framework agreement on TRIPP and signed a Strategic Partnership Charter and a Memorandum of Understanding on Critical Minerals. These documents deepen our bilateral relationship and advance the agreements made between the United States and Armenia during President Trump’s historic August 8, 2025 peace summit between Armenia and Azerbaijan,” the statement said.
Rubio visited Armenia on May 26.
During the visit, Rubio and Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan signed the Comprehensive Strategic Partnership Charter between the two countries, as well as a framework memorandum on securing supply chains in the extraction and processing of critical minerals and rare earth elements.
The sides also initialled a framework agreement on strategic cooperation related to the “Trump Route for International Peace and Prosperity” project.