ევროკავშირი სომხეთსა და თურქეთს შორის პირდაპირი ვაჭრობის დაწყებას მიესალმება
ევროკავშირი მიესალმა თურქეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს განცხადებას სომხეთთან პირდაპირი ვაჭრობის დაწყების შესახებ. „არმენპრესის“ ცნობით, შესაბამისი განცხადება ევროკავშირის საგარეო ქმედებათა სამსახურის პრესსპიკერმა, ანიტა ჰიპერმა გაავრცელა.
„ევროკავშირი თბილად მიესალმება თურქეთის განცხადებას სომხეთთან ორმხრივი ვაჭრობის დაწყების შესახებ. ეს არის მნიშვნელოვანი მოვლენა მათ შორის ურთიერთობების ნორმალიზების პროცესში, რაც ასევე დადასტურდა 2026 წლის 28 აპრილს გამართული ორმხრივი სამუშაო ჯგუფის შეხვედრით, რომელიც ორ ქვეყანას შორის სარკინიგზო მიმოსვლის აღდგენის საკითხს ეხებოდა და რასაც ჩვენ მივესალმეთ.
ამ მნიშვნელოვან ნაბიჯს შეუძლია ხელი შეუწყოს ორ ქვეყანას შორის სავაჭრო და ეკონომიკური შესაძლებლობების გაფართოებას, რაც დადებითად აისახება მთელ სამხრეთ კავკასიასა და ევროკავშირზე.
ჩვენ მოვუწოდებთ ორივე ქვეყანას, განაგრძონ ერთობლივი მუშაობა, მათ შორის საზღვრის გახსნის მიმართულებით“, - ნათქვამია განცხადებაში.
შეგახსენებთ, რომ 13 მაისს თურქეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ სომხეთთან პირდაპირი ვაჭრობის დაწყების შესახებ განაცხადა. სომხეთის საგარეო უწყება მიესალმა ამ გადაწყვეტილებას და აღნიშნა, რომ ეს მნიშვნელოვანი ნაბიჯია ქვეყნებს შორის სრულფასოვანი და ნორმალური ურთიერთობების განვითარების გზაზე. თავის მხრივ, სომხეთის ეკონომიკის სამინისტრომ აცნობა სომეხ ბიზნესმენებს, რომ მათ უკვე შეუძლიათ თურქეთთან პირდაპირი ვაჭრობა ყოველგვარი დამატებითი ფორმალობების გარეშე. აღნიშნულ თემას გამოეხმაურა სომხეთის სახელმწიფო შემოსავლების კომიტეტიც. უწყების განმარტებით, წარსულში თურქი მომწოდებლები თურქეთის საბაჟო ორგანოებში წარდგენილ საექსპორტო დეკლარაციებში მიმღებად სომხურ კომპანიებს, ხოლო დანიშნულების ქვეყნად სომხეთს ვერ უთითებდნენ. შედეგად, საქონელი სომხეთში მესამე ქვეყნების (მაგალითად, საქართველოს) შუამავალი სუბიექტების მეშვეობით, რეექსპორტის გაფორმებით აღწევდა. სახელმწიფო შემოსავლების კომიტეტმა დააზუსტა, რომ ამიერიდან სომხეთის სამეწარმეო სუბიექტებს შეუძლიათ თურქეთიდან საქონლის იმპორტი პირდაპირ საკუთარ სახელზე, შუამავლების გარეშე განახორციელონ.

ЕС приветствует начало прямой торговли между Арменией и Турцией
Евросоюз приветствовал заявление Министерства иностранных дел Турции о возобновлении прямой торговли между Арменией и Турцией.
Как передает “Арменпресс”, заявление об этом распространила пресс-секретарь дипломатической службы Евросоюза Анита Хиппер.
“Европейский союз тепло приветствует заявление Турции о возобновлении двусторонней торговли с Арменией. Это важная веха в процессе нормализации отношений между ними, о чем также свидетельствует встреча двусторонней рабочей группы 28 апреля 2026 года по вопросу восстановления железнодорожного сообщения между двумя странами, которую мы приветствовали.
Этот важный шаг может способствовать расширению торгово-экономических возможностей между двумя странами, оказывая положительное влияние на весь Южный Кавказ, а также на Европейский союз.
Мы призываем обе страны продолжать совместную работу, в том числе в направлении открытия границы”, — говорится в заявлении.
13 мая Министерство иностранных дел Турции объявило о начале прямой торговли с Арменией. Министерство иностранных дел Армении приветствовало заявление турецкого МИД, отметив, что это важный шаг на пути к развитию полноценных и нормальных отношений между двумя странами. Министерство экономики Армении, в свою очередь, уведомило армянских бизнесменов о том, что теперь они могут осуществлять прямую торговлю с Турцией без каких-либо переоформлений. Комитет по государственным доходам Армении также затронул эту тему, уточнив, что ранее турецкие организации-поставщики не могли указывать армянские коммерческие предприятия в качестве получателя в экспортной декларации, подаваемой в турецкую таможню, а Армению — в качестве страны назначения. В результате товары попадали в Армению через посредников третьих стран (например, Грузии) с оформлением реэкспорта. КГД уточнил, что отныне хозяйствующие субъекты Армении могут осуществлять импорт товаров из Турции непосредственно на свое имя, без посредников.