სომხეთსა და თურქეთს შორის პირდაპირი ვაჭრობა შესაძლებელი გახდა - რუბენ რუბინიანი
სომხეთი-თურქეთის ურთიერთობების მოწესრიგების პროცესში სომხეთის წარმომადგენელმა, სომხეთის ეროვნული ასამბლეის ვიცე-სპიკერმა რუბენ რუბინიანმა განაცხადა, რომ თურქეთში ამოქმედებული ახალი რეგულაციის წყალობით, სომხეთსა და თურქეთს შორის პირდაპირი ვაჭრობა ხელახალი გაფორმების გარეშე შესაძლებელი გახდა.
„კარგი ამბავი ბიზნესმენებისთვის. სომხეთი-თურქეთის მოწესრიგების პროცესის ფარგლებში, თურქეთში ამოქმედებული ახალი რეგულაციის წყალობით, ამიერიდან შესაძლებელი იქნება სომხეთიდან რომელიმე მესამე ქვეყანაში და იქიდან თურქეთში გაგზავნილი, ან იმავე მარშრუტით თურქეთიდან სომხეთში შემოსული საქონლის საბოლოო დანიშნულების ან ამოსავალ წერტილად მიეთითოს „სომხეთი/თურქეთი“.
ეს ნიშნავს, რომ საბაჟო თვალსაზრისით, სომხეთსა და თურქეთს შორის პირდაპირი ვაჭრობა ხელახალი გაფორმების გარეშე შესაძლებელი გახდა.
ჩვენ ვაგრძელებთ მუშაობას საზღვრის, მათ შორის გიუმრი-ყარსის რკინიგზის გახსნის მიმართულებით“, - წერს რუბინიანი „ფეისბუქის“ საკუთარ გვერდზე, რასაც „არმენპრესი“ ავრცელებს.
თურქეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ 13 მაისს გაავრცელა განცხადება, რომელშიც ნათქვამია, რომ სომხეთთან პირდაპირი ვაჭრობის დასაწყებად მოსამზადებელი სამუშაოები დასრულებულია.

Прямая торговля между Арменией и Турцией стала возможной - Рубен Рубинян
Представитель Армении в процессе нормализации армяно-турецких отношений, заместитель председателя Национального Собрания Армении Рубинян заявил, что благодаря новому регулированию, введенному в действие в Турции, стала возможной прямая торговля между Арменией и Турцией без переформулирования документов.
«Хорошая новость для бизнесменов.
Благодаря новому регулированию, введенному в действие в Турции в рамках процесса нормализации армяно-турецких отношений, отныне можно будет указывать конечный пункт назначения или отправную точку товаров, отправляемых из Армении в любую третью страну, оттуда в Турцию, или из Турции в Армению по тому же маршруту, как «Армения/Турция».
Другими словами, прямая торговля между Арменией и Турцией в таможенном смысле стала возможной без переформулирования документов.
Мы продолжаем работать над открытием границы, в том числе железной дороги Гюмри-Карс», — написал Рубинян на своей странице в Facebook, сообщает Арменпресс.
13 мая Министерство иностранных дел Турции опубликовало заявление, в котором сообщило о завершении подготовки к запуску прямой торговли с Арменией.