სომხეთმა და აზერბაიჯანმა სადელიმიტაციო სამუშაოების განხორციელების წესის შესახებ სახელმძღვანელოების პროექტების ტექსტები შეათანხმეს და გაცვალეს
2026 წლის 29 აპრილს სომხეთის რესპუბლიკაში, აღვერანში, სომხეთის ვიცე-პრემიერ მჰერ გრიგორიანისა და აზერბაიჯანის ვიცე-პრემიერ შაჰინ მუსტაფაევის თავმჯდომარეობით, გაიმართა სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის სახელმწიფო საზღვრის დელიმიტაციისა და სასაზღვრო უსაფრთხოების საკითხთა კომისიისა და აზერბაიჯანისა და სომხეთის სახელმწიფო საზღვრის დელიმიტაციის სახელმწიფო კომისიის მე-13 შეხვედრა. ინფორმაცია „არმენპრესს“ სომხეთის საგარეო უწყებამ მიაწოდა.
კმაყოფილებით აღინიშნა, რომ კომისიების მე-13 შეხვედრა კვლავ ერთ-ერთი მხარის ტერიტორიაზე - სომხეთის რესპუბლიკაში, აღვერანში გაიმართა. შეხვედრის განმავლობაში მხარეებმა დეტალურად გაცვალეს აზრები სადელიმიტაციო ღონისძიებებთან დაკავშირებულ ორგანიზაციულ და ტექნიკურ საკითხებზე.
მხარეებმა შეათანხმეს და გაცვალეს სადელიმიტაციო სამუშაოების განხორციელების წესის შესახებ შემდეგი სახელმძღვანელოების პროექტების ტექსტები:
- „სახელმძღვანელო სომხეთის რესპუბლიკასა და აზერბაიჯანის რესპუბლიკას შორის სახელმწიფო საზღვრის დელიმიტაციის პროცესში სადელიმიტაციო საექსპერტო ჯგუფების მუშაობის წესის შესახებ“;
- „სახელმძღვანელო სომხეთის რესპუბლიკასა და აზერბაიჯანის რესპუბლიკას შორის სახელმწიფო საზღვრის დელიმიტაციის რუკის შექმნის წესის შესახებ“;
- „სახელმძღვანელო სომხეთის რესპუბლიკასა და აზერბაიჯანის რესპუბლიკას შორის სახელმწიფო საზღვრის დელიმიტაციის დოკუმენტების გაფორმებისა და გამოცემის წესის შესახებ“.
მხარეები შეთანხმდნენ, მიმართონ საკუთარ მთავრობებს სახელმძღვანელოების შესაბამისი დამტკიცების მიზნით. სომხეთის ვიცე-პრემიერმა მჰერ გრიგორიანმა და აზერბაიჯანის ვიცე-პრემიერმა შაჰინ მუსტაფაევმა ცალკე გაცვალეს აზრები ორმხრივი ინტერესის მქონე საკითხებზე.
აღინიშნა, რომ სომხეთის რესპუბლიკის მიმართულებით ტვირთების ტრანზიტი აზერბაიჯანის ტერიტორიის გავლით წარმატებით ხორციელდება და ამჟამად გრძელდება. კმაყოფილებით ხაზგასმით აღინიშნა, რომ აზერბაიჯანი ახორციელებს ნავთობპროდუქტების მიწოდებას სომხეთში, რაც ორ ქვეყანას შორის სავაჭრო-ეკონომიკური კავშირების ჩამოყალიბებაზე მეტყველებს.
ასევე გაიმართა დისკუსია მხარეთა ბიზნესწრეების წარმომადგენლების მონაწილეობით სავაჭრო-ეკონომიკური თანამშრომლობის განვითარების, საქონლისა და მომსახურების ორმხრივი მიწოდების, ასევე ტრანზიტული გადაზიდვების საკითხებზე.
სპეციალურად აღინიშნა, რომ მიღწეული შედეგები შესაძლებელი გახდა სომხეთის პრემიერ-მინისტრ ნიკოლ ფაშინიანისა და აზერბაიჯანის პრეზიდენტ ილჰამ ალიევის პოლიტიკური ნების წყალობით. შეხვედრის შედეგად ხელი მოეწერა შესაბამის ოქმს.
მხარეები შეთანხმდნენ, სამუშაო წესით შეათანხმონ აზერბაიჯანის რესპუბლიკაში შემდეგი შეხვედრის გამართვის თარიღი.

Armenia and Azerbaijan agree, exchange draft guidelines on border delimitation
On April 29, 2026, in Aghveran, the Republic of Armenia, the 13th meeting of the Commission on the delimitation of the state border and border security between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan and the State Commission on the delimitation of the state border between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia was held under the co-chairmanship of Deputy Prime Minister of the Republic of Armenia Mher Grigoryan and Deputy Prime Minister of the Republic of Azerbaijan Shahin Mustafayev.
The Armenian Foreign Ministry said, it was noted with satisfaction that the 13th meeting of the commissions is once again being held in the territory of one of the parties, in the Republic of Armenia, in Aghveran. During the meeting, the parties held a detailed exchange of views on organizational and technical issues related to delimitation measures.
The parties agreed and exchanged the draft texts of the following guidelines on the procedures for carrying out delimitation work: “Guidelines on the procedure for the work of expert groups on delimitation during the delimitation of the state border between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan”, “Guidelines on the procedure for the creation of the delimitation map of the state border between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan”, “Guidelines on the procedure for the preparation and publication of delimitation documents of the state border between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan”.
The parties agreed to apply to their governments for the approval of the guidelines.
Deputy Prime Minister of the Republic of Armenia Mher Grigoryan and Deputy Prime Minister of the Republic of Azerbaijan Shahin Mustafayev also separately exchanged views on issues of mutual interest.
It was noted that the transit of cargo to the Republic of Armenia through the territory of the Republic of Azerbaijan is being successfully carried out and is currently ongoing.
It was noted with satisfaction that Azerbaijan is supplying petroleum products to Armenia, which indicates the formation of trade and economic ties between the two countries.
A discussion was also held with the participation of representatives of the business communities of the parties on issues related to the development of trade and economic cooperation, mutual supply of goods and services, as well as transit transportation.
It was particularly emphasized that the achieved results were made possible thanks to the political will of Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan and President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev.
As a result of the meeting, a relevant protocol was signed.
The parties agreed to determine the date of the next meeting in the Republic of Azerbaijan through working-level coordination.