ნიკოლ ფაშინიანმა და გერტ იან კოპმანმა სომხეთსა და ევროკავშირს შორის მიმდინარე თანამშრომლობის პროგრამები განიხილეს
სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა მიიღო დელეგაცია, რომელსაც ხელმძღვანელობდა ევროპის კომისიის მეზობლობისა და გაფართოების მოლაპარაკებების მთავარი დირექტორი გერტ იან კოპმანი.
„არმენპრესის“ ცნობით, სომხეთის პრემიერ-მინისტრის აპარატის გავრცელებული განცხადებიდან გამომდინარე, ნიკოლ ფაშინიანმა მიესალმა დელეგაციის ვიზიტს სომხეთში და გაამახვილა ყურადღება სომხეთსა და ევროკავშირს შორის თანამშრომლობის უწყვეტი გაღრმავების მნიშვნელობაზე.
სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა მაღალი შეფასება მისცა ევროკავშირის თანმიმდევრულ მხარდაჭერას სომხეთში დემოკრატიული ინსტიტუტების გაძლიერების, სამართლის უზენაესობის, ეკონომიკური განვითარების და სახელმწიფო მართვის სისტემის რეფორმების პროცესში.
გერტ იან კოპმანმა კიდევ ერთხელ დაადასტურა ევროპის კომისიის მზადყოფნა მხარი დაუჭიროს სომხეთში განხორციელებულ რეფორმებს და აღნიშნა პროგრესი, მიღწეული სომხეთსა და ევროკავშირს შორის პარტნიორობის გაფართოების მიმართულებით. მან განსაკუთრებით ხაზგასმით აღნიშნა თანამშრომლობის განვითარების მნიშვნელობა ეკონომიკური მდგრადობის, დიგიტალიზაციისა და ინფრასტრუქტურის განვითარებისთვის.
შეხვედრის განმავლობაში მხარეებმა განიხილეს სომხეთსა და ევროკავშირს შორის მიმდინარე თანამშრომლობის პროგრამები, ასევე მომავალი ინიციატივები, რომლებიც მიმართულია ეკონომიკური შესაძლებლობების გაფართოების, საინვესტიციო გარემოს გაუმჯობესებისა და რეგიონული სტაბილურობის განმტკიცებისკენ.
აღნიშნული იქნა ასევე რეგიონული განვითარების და მშვიდობის დღის წესრიგის საკითხები. ნიკოლ ფაშინიანმა წარმოადგინა სომხეთის მთავრობის პოზიცია, რომელიც მიმართულია რეგიონში სტაბილური და ხანგრძლივი მშვიდობის დამყარებისკენ.

Никол Пашинян и Герт Ян Купман обсудили текущие программы сотрудничества Армении и ЕС
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян принял делегацию во главе с генеральным директором Европейской комиссии по вопросам расширения и европейской политики соседства Гертом Яном Купманом.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на пресс-службу премьер-министра РА, Никол Пашинян приветствовал визит делегации в Армению и подчеркнул важность дальнейшего углубления сотрудничества Армении и ЕС.
Премьер-министр Республики Армения высоко оценил неизменную поддержку Европейского союза Армении в укреплении демократических институтов, верховенства права, экономического развития и реформ системы государственного управления.
Герт Ян Купман подтвердил готовность Европейской комиссии продолжать поддерживать проводимые в Армении реформы и отметил прогресс, достигнутый в расширении партнерства между ЕС и Арменией. Он подчеркнул важность развития сотрудничества в областях экономической устойчивости, цифровизации и развития инфраструктуры.
В ходе встречи стороны обсудили текущие программы сотрудничества Армении и ЕС, а также будущие инициативы, направленные на расширение экономических возможностей, улучшение инвестиционного климата и укрепление региональной стабильности.
Также были затронуты вопросы регионального развития и мирной повестки. Никол Пашинян представил позиции правительства Армении, направленные на установление стабильного и прочного мира в регионе.