აშშ-ის მოთხოვნით გაეროს უშიშროების საბჭოს სხდომაზე ირანში არსებული ვითარება განიხილეს
გაეროს უშიშროების საბჭომ ნიუ-იორკში, აშშ-ის მოთხოვნით, ირანის საკითხზე საგანგებო სხდომა გამართა, კვირეების განმავლობაში მიმდინარე ქვეყნის მასშტაბით ანტისამთავრობო საპროტესტო აქციების ფონზე ასობით ადამიანის დაღუპვის შესახებ გავრცელებული ცნობებით გამოწვეული მზარდი შეშფოთების გამო․ „არმენპრესის“ ინფორმაციით, ამის შესახებ გაეროს პრესსამსახური იუწყება.
გაეროში ირანის მუდმივი წარმომადგენლის მოადგილემ, ელჩმა ღოლამჰოსეინ დარზიმ აღნიშნა, რომ მისი ქვეყნის წინააღმდეგ „ძალის გამოყენების ნებისმიერი მუქარა“, ნებისმიერი საბაბით, მათ შორის დემონსტრანტების დაცვის ან ირანელი ხალხის მხარდაჭერის არგუმენტით, ჩაითვლება საერთაშორისო სამართლისა და გაეროს ქარტიის უხეშ დარღვევად.
მან ხაზი გაუსვა, რომ ირანი არ ისწრაფვის „არც ესკალაციისკენ და არც დაპირისპირებისკენ“.
„თუმცა ნებისმიერი აგრესიის აქტი, პირდაპირი თუ არაპირდაპირი, მიიღებს გადამწყვეტ, პროპორციულ და კანონიერ პასუხს ქარტიის 51-ე მუხლის შესაბამისად. ეს არ არის მუქარა, არამედ სამართლებრივი რეალობის განცხადება“, - განაცხადა მან და დაამატა, რომ „ყველა შედეგზე პასუხისმგებლობა დაეკისრებათ მხოლოდ მათ, ვინც მსგავს უკანონო ქმედებებს წამოიწყებს“.
„ღრმად სამწუხაროა, რომ აშშ-ის რეჟიმის წარმომადგენელმა, რომელმაც მოითხოვა ეს შეხვედრა, დღეს მიმართა სიცრუეს, ფაქტების დამახინჯებასა და მიზანმიმართულ დეზინფორმაციას, რათა დაეფარა თავისი ქვეყნის უშუალო მონაწილეობა ირანში არეულობების ძალადობრივად წახალისებაში“, - თქვა მან.
ჩინეთის ელჩმა სუნ ლეიმ აღნიშნა, რომ შეერთებულმა შტატებმა ღიად დაემუქრა ირანს იარაღის გამოყენებით.
ხაზი გაუსვა რა იმას, რომ ჩინეთი ყოველთვის ერთგულია გაეროს ქარტიის პრინციპებისა და საერთაშორისო სამართლის, მან ასევე აღნიშნა, რომ სუვერენული თანასწორობა და შიდა საქმეებში ჩაურევლობა საერთაშორისო ურთიერთობების „ყველაზე ფუნდამენტური ნორმებია“.
„ძალის გამოყენება ვერასდროს გადაწყვეტს პრობლემებს... საერთაშორისო სამართლის საწინააღმდეგო არც ერთი ქმედება არ შეიძლება იყოს შემწყნარებელი“, - განაცხადა მან და დასძინა, რომ სამხედრო ავანტიურიზმი რეგიონს უფსკრულისკენ წაიყვანს.
რუსეთის ფედერაციის ელჩმა ვასილი ნებენზიამ განაცხადა, რომ მსოფლიო აკვირდება, თუ როგორ „აგრძელებს შეერთებული შტატები დაძაბულობის ესკალაციას“ და „აღვივებს ისტერიას“ ირანის გარშემო.
„ვაშინგტონს არც კი უცდია დაემალა თავისი ე.წ. შეშფოთების რეალური მიზეზები ირანის შიდა პოლიტიკურ ვითარებასთან დაკავშირებით, რადგან ის ირანის წინააღმდეგ ახალი დარტყმებით იმუქრება“, - აღნიშნა მან.
მისი თქმით, აშშ-ის მოთხოვნით მოწვეული უშიშროების საბჭოს ეს სხდომა „არაფერია სხვა, თუ არა სუვერენული სახელმწიფოს შიდა საქმეებში აშკარა აგრესიისა და ჩარევის გამართლების კიდევ ერთი მცდელობა“.
28 დეკემბრიდან ირანში მასშტაბური საპროტესტო აქციები მიმდინარეობს ირანული რიალის მკვეთრი გაუფასურებისა და მაღალი ინფლაციის ფონზე. ანტისამთავრობო გამოსვლებს თან ახლდა შეტაკებები და არეულობები. დასავლურმა მედიასაშუალებებმა, უფლებადამცველ ორგანიზაციებზე დაყრდნობით, 2500-ზე მეტი დაღუპულის შესახებ განაცხადეს, თუმცა ირანის საგარეო საქმეთა მინისტრმა Fox News-თან ინტერვიუში აღნიშნა, რომ დაღუპულთა რაოდენობა რამდენიმე ასეულს შეადგენს.
გაერომ მოუწოდა ყველა მკვლელობის დამოუკიდებელ გამოძიებას და გამოხატა წინააღმდეგობა დემონსტრანტების მიმართ სიკვდილით დასჯის შესაძლო გამოყენების მიმართ.

Совет Безопасности ООН по запросу США обсудил ситуацию в Иране
В Нью-Йорке по запросу США состоялось экстренное заседание Совета Безопасности ООН по ситуации в Иране в связи с растущей обеспокоенностью по поводу сообщений о сотнях погибших во время длящихся неделями общенациональных антиправительственных протестов. Как передает Арменпресс, об этом сообщает пресс-служба ООН.
Заместитель постоянного представителя Ирана при ООН, посол Голамхоссейн Дарзи, отметил, что «любая угроза применения силы» против его страны под любым предлогом, включая заявления о защите протестующих или поддержке иранского народа, будет считаться грубым нарушением международного права и Устава ООН.
Он подчеркнул, что Иран не стремится «ни к эскалации, ни к конфликту».
«Однако любой акт агрессии, прямой или косвенный, будет встречен решительным, соразмерным и законным ответом в соответствии со статьей 51 Устава. Это не угроза, а констатация правовой реальности», — сказал он, добавив, что «только те, кто инициирует такие незаконные действия, будут нести ответственность за все последствия».
Заместитель постоянного представителя Ирана при ООН, посол Голамхоссейн Дарзи, отметил, что «только те, кто инициирует такие незаконные действия, будут нести ответственность за все последствия».
«Глубоко прискорбно, что представитель режима Соединенных Штатов, запросивший эту встречу, сегодня прибег к лжи, искажению фактов и преднамеренной дезинформации, чтобы скрыть прямое участие своей страны в насильственной эскалации беспорядков в Иране», — заявил он.
Посол Китая Сунь Лэй отметил, что Соединенные Штаты открыто угрожали применением оружия против Ирана.
Подчеркнув, что Китай всегда выступал за соблюдение принципов Устава ООН и международного права, он также отметил, что суверенное равенство и невмешательство во внутренние дела являются «самыми фундаментальными нормами» международных отношений.
«Применение силы никогда не решит проблемы... Никакие действия, противоречащие международному праву, недопустимы», — сказал он, добавив, что военный авантюризм приведет регион к пропасти.
Посол России Василий Небензя заявил, что мир наблюдает за тем, как Соединенные Штаты «продолжают нагнетать напряженность» и «подпитывать истерию» вокруг Ирана.
«Вашингтон даже не пытался скрыть истинные причины своей якобы обеспокоенности внутриполитической ситуацией в стране, угрожая новыми ударами по Ирану», — отметил он.
По его словам, нынешнее заседание Совета Безопасности, запрошенное Соединенными Штатами, «является не чем иным, как очередной попыткой оправдать открытую агрессию и вмешательство во внутренние дела суверенного государства».
С 28 декабря в Иране проходят масштабные демонстрации на фоне резкой девальвации иранского риала и высокой инфляции. Антиправительственные демонстрации сопровождаются столкновениями и беспорядками. Западные СМИ, ссылаясь на правозащитные организации, сообщают о более чем 2500 погибших, но министр иностранных дел Ирана в интервью FoxNews заявил, что число погибших исчисляется сотнями. ООН призвала к независимому расследованию всех убийств и выступила против возможного применения смертной казни в отношении протестующих.