ფაშინიანი აშკარად მიიჩნევს, რომ TRIPP პროექტში ინვესტიციები მასშტაბური იქნება
„არმენპრესის“ ინფორმაციით, ამის შესახებ სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა მთავრობის სხდომის შემდეგ ჟურნალისტებთან საუბარში განაცხადა.
„ამ ეტაპისთვის, რამდენადაც ვიცი, პროექტის მოსამზადებელი პროცესისთვის უკვე გამოყოფილია 140 მილიონი დოლარი“, - განაცხადა ფაშინიანმა.
რაც შეეხება კონკრეტულ ინვესტიციებს, ისინი პროექტის წინასწარ-საბიუჯეტო გამოთვლებთან არის დაკავშირებული. თუმცა პრემიერ-მინისტრმა აშკარად აღნიშნა, რომ ინვესტიციები დიდი იქნება. მისი თქმით, ამ ეტაპზე კონკრეტული თანხის დასახელება შეუძლებელია.
სომხეთმა და ამერიკის შეერთებულმა შტატებმა გამოაქვეყნეს ერთობლივი განცხადება TRIPP პროექტის განხორციელების ჩარჩოს შესახებ. სომხეთი გეგმავს დაუშვას და ხელი შეუწყოს TRIPP-ის განვითარების კომპანიის დაფუძნებას. მოსალოდნელია, რომ აღნიშნული კომპანია პასუხისმგებელი იქნება TRIPP-ის განვითარებაზე 49-წლიანი საწყისი ვადით მისთვის მინიჭებული სამშენებლო უფლებით. სომხეთი აპირებს აშშ-ს შესთავაზოს TRIPP-ის განვითარების კომპანიის 74%-იანი წილი და შეინარჩუნოს 26%-იანი წილი. მოსალოდნელია, რომ ეს თანამშრომლობა გაგრძელდება დამატებით 50 წლით, რის შედეგადაც სომხეთის მთავრობის დამატებითი საკუთრების მეშვეობით მისი წილი 49%-მდე გაიზრდება.

The United States has already allocated $140 million for the preparations of the TRIPP project, Prime Minister Nikol Pashinyan told reporters.
He was asked about the estimated U.S. investments in the project.
"As of now, as far as I know, $140 million has already been allocated [by the US] for the preparatory phase of the project," said Pashinyan. The Prime Minister added that the investments are obviously expected to be substantial. According to him, it is not possible to specify an exact figure at this time, as it depends on various calculations.
The TRIPP Implementation Framework was published on Tuesday.
Armenia intends to authorize and facilitate the establishment of the TRIPP Development Company. The company is expected to be responsible for the development of the TRIPP and is expected to be granted the right to development for an initial term of 49 years. Armenia intends to offer the United States a 74% share and to hold itself a 26% share in the TRIPP Development Company. This arrangement is expected to be extended for an additional term of 50 years with a grant of additional equity to the government of Armenia bringing its share to 49%.