ფაშინიანი აშკარად მიიჩნევს, რომ TRIPP პროექტში ინვესტიციები მასშტაბური იქნება
„არმენპრესის“ ინფორმაციით, ამის შესახებ სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა მთავრობის სხდომის შემდეგ ჟურნალისტებთან საუბარში განაცხადა.
„ამ ეტაპისთვის, რამდენადაც ვიცი, პროექტის მოსამზადებელი პროცესისთვის უკვე გამოყოფილია 140 მილიონი დოლარი“, - განაცხადა ფაშინიანმა.
რაც შეეხება კონკრეტულ ინვესტიციებს, ისინი პროექტის წინასწარ-საბიუჯეტო გამოთვლებთან არის დაკავშირებული. თუმცა პრემიერ-მინისტრმა აშკარად აღნიშნა, რომ ინვესტიციები დიდი იქნება. მისი თქმით, ამ ეტაპზე კონკრეტული თანხის დასახელება შეუძლებელია.
სომხეთმა და ამერიკის შეერთებულმა შტატებმა გამოაქვეყნეს ერთობლივი განცხადება TRIPP პროექტის განხორციელების ჩარჩოს შესახებ. სომხეთი გეგმავს დაუშვას და ხელი შეუწყოს TRIPP-ის განვითარების კომპანიის დაფუძნებას. მოსალოდნელია, რომ აღნიშნული კომპანია პასუხისმგებელი იქნება TRIPP-ის განვითარებაზე 49-წლიანი საწყისი ვადით მისთვის მინიჭებული სამშენებლო უფლებით. სომხეთი აპირებს აშშ-ს შესთავაზოს TRIPP-ის განვითარების კომპანიის 74%-იანი წილი და შეინარჩუნოს 26%-იანი წილი. მოსალოდნელია, რომ ეს თანამშრომლობა გაგრძელდება დამატებით 50 წლით, რის შედეგადაც სომხეთის მთავრობის დამატებითი საკუთრების მეშვეობით მისი წილი 49%-მდე გაიზრდება.

Пашинян считает очевидным, что инвестиции в проект TRIPP будут значительными
По сообщению Арменпресс, об этом заявил премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян в беседе с журналистами после заседания правительства.
«На данный момент, насколько мне известно, на подготовительный процесс проекта уже выделено 140 миллионов долларов», — сказал Пашинян.
Что касается конкретных инвестиций, то они связаны с проектированием и сметными расчетами. Однако премьер-министр считает очевидным, что инвестиции будут значительными. По его словам, точную цифру назвать невозможно.
Армения и США выступили с совместным заявлением о рамках реализации проекта TRIPP. Армения намерена разрешить и поддержать создание компании по развитию TRIPP. Ожидается, что компания будет отвечать за развитие TRIPP, получив права на строительство на первоначальный период в 49 лет. Армения намерена предложить США 74% акций компании по развитию TRIPP, сохранив за собой 26%. Ожидается, что это партнерство будет продлено еще на 50 лет, при этом доля армянского правительства увеличится до 49%.