მირზოიანი ოპტიმისტურადაა განწყობილი თურქეთთან ურთიერთობებში ხელშესახები შედეგების მიღწევის საკითხში
სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი არარატ მირზოიანი აცხადებს, რომ თურქეთთან ურთიერთობების ნორმალიზაციის პროცესში არსებობს ოპტიმიზმის საფუძველი და რეალური შესაძლებლობა ხელშესახები პროგრესის მისაღწევად.
როგორც „არმენპრესი“ იუწყება, მირზოიანმა ამის შესახებ ისაუბრა საერთაშორისო ფორუმზე „ორბელი ფორუმი: მშვიდობისა და მრავალმხრივი თანამშრომლობის მშენებლობა“, სადაც შეეხო სომხეთის მიერ გატარებულ დაბალანსებულ საგარეო პოლიტიკას.
„გვაქვს სტრატეგიული პარტნიორობა შეერთებულ შტატებთან, ვახორციელებთ სტრატეგიულ დიალოგს და ვცდილობთ პარტნიორობის დონის ამაღლებას გაერთიანებულ სამეფოსთან და რიგ ევროკავშირის წევრებთან. მნიშვნელოვნად ვაფართოებთ ურთიერთობებს ევროკავშირთან, გვაქვს სტრატეგიული პარტნიორობა რუსეთის ფედერაციასთან. მრავალჯერ აღგვინიშნავს ჩვენი უშუალო მეზობლებთან ურთიერთობების განსაკუთრებულ მნიშვნელობას։ საქართველოსა და ირანთან გვაქვს შესანიშნავი ურთიერთობები, აზერბაიჯანთან მშვიდობა დამყარებულია და ახლა ვცდილობთ მისი დეტალიზაციას. თურქეთთან გვაქვს ძალიან ინტენსიური დიალოგი და ამ მხრივ დიდი ოპტიმიზმი მაქვს, მჯერა, რომ ეტაპობრივად შევძლებთ ხელშესახები შედეგების დაფიქსირებას. ჩინეთთანაც უკვე გამოვაცხადეთ სტრატეგიული პარტნიორობა“, - აღნიშნა მირზოიანმა.
საგარეო საქმეთა მინისტრმა ასევე აღნიშნა, რომ ევროკავშირთან ურთიერთობების გაღრმავება ამ ეტაპზე შეიძლება მხოლოდ ბალანსის კონტექსტში განიხილებოდეს.
„რა თქმა უნდა, იმ ეტაპზე, როდესაც საუბარი შეეხება სომხეთის ევროკავშირში გაწევრიანების ოფიციალურ განაცხადს, ამ თემაზე ისევ იქნება აზრი დაბრუნებისა. მაგრამ ამ დროისთვის ჩვენი ურთიერთობები ნებისმიერ ქვეყანასთან უნდა შეფასდეს დივერსიფიკაციისა და ბალანსის კონტექსტში“, - განაცხადა მინისტრმა.
არარატ მირზოიანმა დასძინა, რომ სომხეთს წარმატებით გამოსდის ბალანსის შენარჩუნება ყველა პარტნიორთან, რაც სარგებელს აძლევს როგორც თავად ქვეყანას, ისე მის მეზობლებსაც.

Министр ИД Армении оптимистичен в вопросе достижения ощутимых результатов в отношениях с Турцией
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян оптимистичен в вопросе достижения ощутимых результатов в отношениях с Турцией.
Как сообщает “Арменпресс”, Мирзоян заявил об этом, выступая на Международном форуме “Орбели 2025. Строя мир и многостороннее сотрудничество”, подразумевая сбалансированость и балансируемую внешнюю политику Армении.
“У нас стратегическое партнерство с США, стратегический диалог, и мы стараемся повысить уровень партнерства с Великобританией, с рядом стран-членов ЕС. Мы значительно углубляем отношения с ЕС, у нас стратегическое партнерство с Российской Федерацией. Мы неоднократно заявляли, какое большое значение придаем отношениям с нашими ближайшими соседями. У нас прекрасные отношения с Грузией и Ираном, установлен мир с Азербайджаном, мы стараемся его более детально проработать. У нас очень интенсивный диалог с Турцией, и я очень оптимистичен в отношении того, что мы сможем постепенно достичь ощутимых результатов. Мы заявили о стратегическом партнерстве с Китаем”, — пояснил Мирзоян.
Глава МИД отметил, что углубление отношений с Европейским союзом в настоящее время также можно рассматривать только в контексте баланса.
“Конечно, с того момента, как возникнет конкретный вопрос о заявке Армении на членство в ЕС, будет иметь смысл вернуться к этому вопросу, но, по крайней мере, на данный момент наши отношения с любой страной можно рассматривать в контексте диверсификации”, — отметил министр.
Арарат Мирзоян добавил, что Армении удаётся сохранять сбалансированость со всеми, что выгодно и соседним странам.