მირზოიანი ოპტიმისტურადაა განწყობილი თურქეთთან ურთიერთობებში ხელშესახები შედეგების მიღწევის საკითხში
სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი არარატ მირზოიანი აცხადებს, რომ თურქეთთან ურთიერთობების ნორმალიზაციის პროცესში არსებობს ოპტიმიზმის საფუძველი და რეალური შესაძლებლობა ხელშესახები პროგრესის მისაღწევად.
როგორც „არმენპრესი“ იუწყება, მირზოიანმა ამის შესახებ ისაუბრა საერთაშორისო ფორუმზე „ორბელი ფორუმი: მშვიდობისა და მრავალმხრივი თანამშრომლობის მშენებლობა“, სადაც შეეხო სომხეთის მიერ გატარებულ დაბალანსებულ საგარეო პოლიტიკას.
„გვაქვს სტრატეგიული პარტნიორობა შეერთებულ შტატებთან, ვახორციელებთ სტრატეგიულ დიალოგს და ვცდილობთ პარტნიორობის დონის ამაღლებას გაერთიანებულ სამეფოსთან და რიგ ევროკავშირის წევრებთან. მნიშვნელოვნად ვაფართოებთ ურთიერთობებს ევროკავშირთან, გვაქვს სტრატეგიული პარტნიორობა რუსეთის ფედერაციასთან. მრავალჯერ აღგვინიშნავს ჩვენი უშუალო მეზობლებთან ურთიერთობების განსაკუთრებულ მნიშვნელობას։ საქართველოსა და ირანთან გვაქვს შესანიშნავი ურთიერთობები, აზერბაიჯანთან მშვიდობა დამყარებულია და ახლა ვცდილობთ მისი დეტალიზაციას. თურქეთთან გვაქვს ძალიან ინტენსიური დიალოგი და ამ მხრივ დიდი ოპტიმიზმი მაქვს, მჯერა, რომ ეტაპობრივად შევძლებთ ხელშესახები შედეგების დაფიქსირებას. ჩინეთთანაც უკვე გამოვაცხადეთ სტრატეგიული პარტნიორობა“, - აღნიშნა მირზოიანმა.
საგარეო საქმეთა მინისტრმა ასევე აღნიშნა, რომ ევროკავშირთან ურთიერთობების გაღრმავება ამ ეტაპზე შეიძლება მხოლოდ ბალანსის კონტექსტში განიხილებოდეს.
„რა თქმა უნდა, იმ ეტაპზე, როდესაც საუბარი შეეხება სომხეთის ევროკავშირში გაწევრიანების ოფიციალურ განაცხადს, ამ თემაზე ისევ იქნება აზრი დაბრუნებისა. მაგრამ ამ დროისთვის ჩვენი ურთიერთობები ნებისმიერ ქვეყანასთან უნდა შეფასდეს დივერსიფიკაციისა და ბალანსის კონტექსტში“, - განაცხადა მინისტრმა.
არარატ მირზოიანმა დასძინა, რომ სომხეთს წარმატებით გამოსდის ბალანსის შენარჩუნება ყველა პარტნიორთან, რაც სარგებელს აძლევს როგორც თავად ქვეყანას, ისე მის მეზობლებსაც.

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan expressed optimism about achieving what he described as “tangible results” in the ongoing normalization process with Türkiye.
He made the remarks during the Orbeli Forum 2025, presenting the Armenian government’s foreign policy, which the Pashinyan administration describes as a “balanced and balancing foreign policy.”
“We have a strategic partnership with the United States, a strategic dialogue with the United Kingdom, and we are working to elevate the level of our partnership [with UK] and with several EU member states as well. We are significantly deepening our relations with the EU, and we have a strategic partnership with the Russian Federation. We have repeatedly emphasized the great importance we attach to our relations with immediate neighbors: we have excellent relations with Georgia and Iran, peace with Azerbaijan has been established, and we are working to further detail it. We have very intensive dialogue with Türkiye, and I am very optimistic that we can gradually achieve tangible results there. We have also declared a strategic partnership with China,” the Foreign Minister said.
He noted that, at this stage, the deepening of relations with the European Union can only be viewed in the context of maintaining balance.
“Certainly, once there is a discussion about Armenia’s application for EU membership, it will make sense to revisit this issue. But for now, at least, our relations with any country can be considered within the context of diversification,” the minister said.
Mirzoyan added that Armenia manages to maintain balance with all partners, from which neighboring countries also benefit.