არარატ მირზოიანმა და ჟან-ნოელ ბარომ სომხეთსა და საფრანგეთს შორის თანამშრომლობის დღის წესრიგი განიხილეს
სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრმა არარატ მირზოიანმა შეხვედრა გამართა საფრანგეთის ევროპის და საგარეო საქმეთა მინისტრთან ჟან-ნოელ ბაროსთან.
„არმენპრესის“ ინფორმაციით, სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტროში განაცხადეს, რომ მინისტრებმა განიხილეს სომხეთსა და საფრანგეთს შორის თანამშრომლობის სრული დღის წესრიგი.
მხარეებმა აზრთა გაცვლა გამართეს სტრატეგიული ურთიერთობების შემდგომი გაღრმავების მიმართულებით მიმდინარე სამუშაოებზე, აგრეთვე სომხეთ–ევროკავშირის პარტნიორობის გაფართოების საკითხებზე.
საუბარი შეეხო მრავალმხრივ ფორმატებში ეფექტური თანამშრომლობის უზრუნველყოფის ინიციატივებსაც.
არარატ მირზოიანმა და ჟან-ნოელ ბარომ განიხილეს რეგიონული ვითარება, მათ შორის აგვისტოში ვაშინგტონში მიღწეული შეთანხმებების განხორციელებისა და სხვა მნიშვნელოვანი მოვლენების მიმდინარეობა.
მხარეებმა ასევე შეეხნენ ურთიერთდაინტერესების სხვა საკითხებს, მათ შორის ჰიბრიდული საფრთხეების წინააღმდეგ ბრძოლის ეფექტურ მექანიზმებსა და ახლო აღმოსავლეთში მიმდინარე პროცესებს.

The ministers discussed the “entire agenda of the Armenia-France partnership,” the foreign ministry said in a readout.
Views were exchanged on the ongoing efforts to further deepen strategic relations, as well as the expansion of the Armenia-EU partnership.
The foreign ministers also discussed initiatives aimed at ensuring effective cooperation in multilateral platforms and formats.
FM Ararat Mirzoyan and FM Jean-Noël Baron addressed regional realities, including the implementation of U.S.-brokered Armenian-Azerbaijani accords reached in Washington in August and other significant developments.
The discussion also touched upon other matters of mutual interest, including effective mechanisms to combat hybrid threats, as well as developments in the Middle East.