არარატ მირზოიანმა და ასტრიდ შუმეიქერმა ერისევანში გასამართ COP17-ის მოსამზადებელი სამუშაოები განიხილეს
სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრმა არარატ მირზოიანმა მიიღო გაეროს ბიოლოგიური მრავალფეროვნების კონვენციის აღმასრულებელი მდივანი ასტრიდ შუმეიქერი.
როგორც „არმენპრესს“ აცნობეს სომხეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროდან, საუბარი შეეხო 2026 წელს ერისევანში გასამართ ბიოლოგიური მრავალფეროვნების კონვენციის მონაწილე მხარეთა მე-17 კონფერენციის (COP17) მოსამზადებელი სამუშაოების მიმდინარეობას. აღინიშნა, რომ ამ ეტაპზე განხორციელებულია შთამბეჭდავი სამუშაო როგორც ღონისძიების შინაარსობრივი, ასევე ტექნიკური მომზადების მიმართულებით, რათა გაიმართოს ამბიციური და ინკლუზიური კონფერენცია.
არარატ მირზოიანმა და ასტრიდ შუმეიქერმა გაცვალეს მოსაზრებები კონფერენციის წარმატებით ჩატარების ხელშემწყობ და, ზოგადად, გაეროს ფარგლებში თანამშრომლობის განმტკიცების იდეებთან დაკავშირებით, ხაზგასმით აღნიშნეს სომხეთისა და კონვენციის სამდივნოს, აგრეთვე საერთაშორისო პარტნიორების აქტიური თანამშრომლობის მზადყოფნას ამ იდეების განხორციელების საკითხში.

Арарат Мирзоян и Астрид Шумейкер обсудили подготовительную работу к COP-17, которая состоится в Ереване
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян принял исполнительного секретаря Конвенции ООН о биологическом разнообразии Астрид Шумейкер.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на МИД РА, собеседники обсудили подготовительную работу к 17-й Конференции сторон (COP-17), которая состоится в Ереване в 2026 году. Было подчеркнуто, что на данный момент проделана значительная работа по содержательной и технической подготовке мероприятия, направленная на проведение амбициозной и инклюзивной конференции.
Арарат Мирзоян и Астрид Шумейкер обменялись мнениями по идеям, способствующим успешному проведению конференции и развитию сотрудничества в рамках ООН в целом, подчеркнув готовность Республики Армения и секретариата Конвенции, а также международных партнеров к активному сотрудничеству в их реализации.