თეირანში გაიმართა სომხეთის, ირანისა და ინდოეთის საგარეო უწყებების რეგიონული დეპარტამენტების ხელმძღვანელთა შეხვედრა
თეირანში, ირანის მასპინძლობით, შედგა სომხეთის რესპუბლიკის, ირანის ისლამური რესპუბლიკისა და ინდოეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტროების რეგიონული დეპარტამენტების ხელმძღვანელთა დონეზე მესამე სამმხრივი შეხვედრა.
„არმენპრესის“ ინფორმაციით, სომხეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროში აცხადებენ, რომ ირანულ დელეგაციას ხელმძღვანელობდა ირანის ისლამური რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტროს სამხრეთ აზიის საკითხების გენერალური დირექტორი მოჰამად რეზა ბაჰრამი, ინდურ დელეგაციას ხელმძღვანელობდა ინდოეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს პაკისტანის, ავღანეთისა და ირანის ტერიტორიული გენერალური დეპარტამენტის ხელმძღვანელი ანანდ პრაკაში, ხოლო სომხურ დელეგაციას ხელმძღვანელობდა სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტროს აზიისა და წყნარი ოკეანის ქვეყნების დეპარტამენტის უფროსი ანაჰიტ კარაპეტიანი.
მხარეებმა კმაყოფილება გამოხატეს სამმხრივი შეხვედრის რეგულარულად და ყოველწლიურად გამართვის გამო. შეჯამდა 2023 წლის აპრილში ერევანში გამართული პირველი შეხვედრისა და 2024 წლის დეკემბერში დელიში გამართული მეორე შეხვედრის დროს მიღებული გადაწყვეტილებებით მიღწეული პროგრესი.
მხარეებმა ასევე ხაზგასმით აღნიშნეს აღნიშნული შეხვედრების შედეგად დადგენილი მიზნების განხორციელების მნიშვნელობა – ურთიერთსასარგებლო ინტერესების უზრუნველსაყოფად და რეგიონში კეთილდღეობისა და პროგრესის ხელშეწყობის მიზნით.
შეხვედრის დროს მხარეებმა ხაზგასმით აღნიშნეს თანამშრომლობის გაფართოებისა და გაღრმავების მნიშვნელობა, განსაკუთრებით კომუნიკაციების, „ჩრდილოეთი–სამხრეთის“ საერთაშორისო სატრანსპორტო დერეფნის (INSTC), ასევე სომხეთის „მშვიდობის გზაჯვარედინის“ პროექტის ფარგლებში, ამ მიზნით ჩაბაჰარის პორტის სტრატეგიული მდებარეობის გამოყენებით. მხარეებმა ასევე განიხილეს და მნიშვნელოვანია მიიჩნიეს ეკონომიკურ, სავაჭრო, კულტურულ, ხალხთაშორის კავშირებისა და სხვა ურთიერთსასარგებლო სფეროებში ურთიერთობების განვითარების ინიციატივები.
მხარეთა ურთიერთშეთანხმებით გადაწყდა, რომ სამმხრივი მომდევნო შეხვედრა გაიმართება სომხეთში შეთანხმებულ ვადებში.

The third trilateral meeting of the Republic of Armenia, the Islamic Republic of Iran and the Republic of India at the level of regional directors-general of the foreign ministries of the three countries was held on September 8, 2025 hosted by Tehran, the Armenian foreign ministry said in a press release.
The Iranian delegation was headed by H. E. Mr. Mohammad Reza Bahrami, Director General for South Asia at the Ministry of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran; the Indian delegation was led by H. E. Mr. Anand Prakash, Joint Secretary (PAI), of the Ministry of External Affairs of the Republic of India; and the Armenian delegation was chaired by H. E. Ms. Anahit Karapetyan, Head of the Asia-Pacific Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia.
The three parties expressed satisfaction with the regular and annual holding of the trilateral meeting, reviewed the progress achieved as a result of decisions made at the first meeting hosted in Yerevan in April 2023 and the second meeting hosted in New Delhi in December 2024. They further emphasized fulfillment of the goals set for the said meetings in order to secure mutual interests and promote prosperity and welfare in the region.
The three sides at this meeting emphasized expanding and deepening cooperation, especially in the fields of connectivity, the International North-South Transport Corridor (INSTC), and the Armenian “Crossroads of Peace” project, utilizing the strategic position of the Chabahar port in this regard. The parties also reviewed and stressed initiatives aimed at further developing relations in economic, trade, culture, people to people relations and other areas of mutual interest.
By mutual agreement, it was decided that the next trilateral meeting will be held next year in Armenia on a mutually convenient date to the three parties.