თეირანში გაიმართა სომხეთის, ირანისა და ინდოეთის საგარეო უწყებების რეგიონული დეპარტამენტების ხელმძღვანელთა შეხვედრა
თეირანში, ირანის მასპინძლობით, შედგა სომხეთის რესპუბლიკის, ირანის ისლამური რესპუბლიკისა და ინდოეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტროების რეგიონული დეპარტამენტების ხელმძღვანელთა დონეზე მესამე სამმხრივი შეხვედრა.
„არმენპრესის“ ინფორმაციით, სომხეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროში აცხადებენ, რომ ირანულ დელეგაციას ხელმძღვანელობდა ირანის ისლამური რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტროს სამხრეთ აზიის საკითხების გენერალური დირექტორი მოჰამად რეზა ბაჰრამი, ინდურ დელეგაციას ხელმძღვანელობდა ინდოეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს პაკისტანის, ავღანეთისა და ირანის ტერიტორიული გენერალური დეპარტამენტის ხელმძღვანელი ანანდ პრაკაში, ხოლო სომხურ დელეგაციას ხელმძღვანელობდა სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტროს აზიისა და წყნარი ოკეანის ქვეყნების დეპარტამენტის უფროსი ანაჰიტ კარაპეტიანი.
მხარეებმა კმაყოფილება გამოხატეს სამმხრივი შეხვედრის რეგულარულად და ყოველწლიურად გამართვის გამო. შეჯამდა 2023 წლის აპრილში ერევანში გამართული პირველი შეხვედრისა და 2024 წლის დეკემბერში დელიში გამართული მეორე შეხვედრის დროს მიღებული გადაწყვეტილებებით მიღწეული პროგრესი.
მხარეებმა ასევე ხაზგასმით აღნიშნეს აღნიშნული შეხვედრების შედეგად დადგენილი მიზნების განხორციელების მნიშვნელობა – ურთიერთსასარგებლო ინტერესების უზრუნველსაყოფად და რეგიონში კეთილდღეობისა და პროგრესის ხელშეწყობის მიზნით.
შეხვედრის დროს მხარეებმა ხაზგასმით აღნიშნეს თანამშრომლობის გაფართოებისა და გაღრმავების მნიშვნელობა, განსაკუთრებით კომუნიკაციების, „ჩრდილოეთი–სამხრეთის“ საერთაშორისო სატრანსპორტო დერეფნის (INSTC), ასევე სომხეთის „მშვიდობის გზაჯვარედინის“ პროექტის ფარგლებში, ამ მიზნით ჩაბაჰარის პორტის სტრატეგიული მდებარეობის გამოყენებით. მხარეებმა ასევე განიხილეს და მნიშვნელოვანია მიიჩნიეს ეკონომიკურ, სავაჭრო, კულტურულ, ხალხთაშორის კავშირებისა და სხვა ურთიერთსასარგებლო სფეროებში ურთიერთობების განვითარების ინიციატივები.
მხარეთა ურთიერთშეთანხმებით გადაწყდა, რომ სამმხრივი მომდევნო შეხვედრა გაიმართება სომხეთში შეთანხმებულ ვადებში.

В Тегеране состоялась встреча глав региональных управлений внешнеполитических ведомств Армении, Ирана и Индии
В Тегеране состоялась третья трёхсторонняя встреча руководителей региональных управлений МИД Республики Армения, Исламской Республики Иран и Республики Индия.
Как передает “Арменпресс”, МИД Республики Армения сообщает, что иранскую делегацию возглавлял генеральный директор Управления по делам Южной Азии МИД Ирана Мохаммад Реза Бахрами, индийскую - начальник Регионального управления по Пакистану, Афганистану и Ирану МИД Индии Ананд Пракаш, армянскую - начальник Департамента Азии и Тихоокеанского региона МИД РА Анаит Карапетян.
Стороны выразили удовлетворение регулярным и ежегодным проведением трёхсторонней встречи. Был подведён итог прогрессу, достигнутому в результате решений, принятых на первой встрече, состоявшейся в Ереване в апреле 2023 года, и второй встрече в Нью-Дели в декабре 2024 года.
Стороны также подчеркнули важность реализации целей, поставленных на вышеупомянутых встречах, для обеспечения взаимных интересов и содействия процветанию и благополучию в регионе, расширения и углубления сотрудничества, в частности, в сфере коммуникаций международного транспортного коридора “Север-Юг”, а также проекта “Перекрёсток мира”, используя для этого стратегическое расположение порта Чабахар. Стороны также обсудили и выделили инициативы, направленные на развитие отношений в экономической, торговой, культурной, межчеловеческой и других областях, представляющих взаимный интерес.
По взаимному согласию сторон было решено, что следующая трёхсторонняя встреча состоится в Армении в согласованное время.