სომხეთთან ვიზის ლიბერალიზაციის შესახებ დიალოგი აქტიურ ფაზაშია։ ევროკავშირის ელჩი
„არმენპრესი“-ს ინფორმაციით, ამის შესახებ  სომხეთში ევროკავშირის ელჩმა ვასილის მარაგოსმა ევროკავშირი–სომხეთის სამოქალაქო საზოგადოების პლატფორმის ფარგლებში გამართული განხილვისას განაცხადა.
მისი თქმით, ეს თანამშრომლობის ერთ-ერთი ახალი მიმართულებაა, რომელიც ასევე ასახულია ევროკავშირი–სომხეთის ყოვლისმომცველი და გაფართოებული პარტნიორობის (CEPA) შეთანხმებაში.
„ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ გასული წლის ივლისში გადავწყვიტეთ ამ დიალოგის მიმართულებით სვლა. მუშაობა გრძელდება“, – აღნიშნა მარაგოსმა.
ევროკავშირის ელჩის თქმით, ამჟამად სომხეთის რესპუბლიკის ხელისუფლებასთან მიმდინარეობს კონკრეტული სამუშაო ვიზის ლიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმის მომზადების მიმართულებით. აღნიშნული გეგმა მიზნად ისახავს სექტორული რეფორმების ხელშეწყობას.

Диалог по либерализации визового режима с Арменией в активной фазе - посол ЕС
Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил посол ЕС в Армении Василис Марагос в ходе обсуждения, организованного в рамках Платформы гражданского общества ЕС-Армения.
По его словам, это одно из новых направлений сотрудничества, которое также закреплено в Соглашении о всеобъемлющем и расширенном партнерстве ЕС-Армения (CEPA).
«Очень важно, что в июле прошлого года мы решили продвинуться в этом диалоге. Работа продолжается», — отметил Марагос.
Посол ЕС сообщил, что в настоящее время с властями Армении ведется конкретная работа по подготовке плана действий по либерализации визового режима. Этот план призван направлять секторальные реформы.