ევროკავშირი სომხეთს დამატებით მხარდაჭერას გაუწევს რუსეთის მიერ სომხური საქონლის იმპორტზე დაწესებული შეზღუდვების ფონზე
ევროკავშირი სომხეთს დამატებით დახმარებას აღმოუჩენს რუსეთის მიერ გარკვეული სომხური პროდუქციის იმპორტის აკრძალვისა და შეზღუდვების ფონზე.
„არმენპრესის“ ცნობით, სომხეთში ევროკავშირის ელჩმა ვასილის მარაგოსმა სომეხ ექსპორტიორებთან შეხვედრაზე განაცხადა, რომ 4 ივნისს მნიშვნელოვანი შეხვედრები და სატელეფონო საუბრებია დაგეგმილი, რის შემდეგაც სომხეთისთვის დამატებითი მხარდაჭერის ღონისძიებები გამოცხადდება.
„დღეს, მოგვიანებით, გაიმართება მნიშვნელოვანი შეხვედრები და სატელეფონო საუბრები, მათ შორის ევროკომისიის პრეზიდენტ ურსულა ფონ დერ ლაიენთან, რის შემდეგაც ჩვენ გამოვაცხადებთ კონკრეტულ დამატებით ღონისძიებებს სომხეთის დასახმარებლად“, - აღნიშნა მარაგოსმა.
ელჩის განმარტებით, სომეხ ექსპორტიორებთან და მეწარმეებთან შეხვედრის მიზანია მათი მოსაზრებების მოსმენა იმის შესახებ, თუ როგორ შეუძლია ევროკავშირს ხელი შეუწყოს საექსპორტო ბაზრების დივერსიფიკაციას.
მან ასევე შეახსენა დამსწრეებს, რომ ევროკავშირს სომხეთის კერძო სექტორისთვის მხარდაჭერის არაერთი პროგრამა აქვს განხორციელებული.
„სომეხი ბიზნესმენები ერთ-ერთი ყველაზე წარმატებულები არიან არა მხოლოდ აქ, სომხეთში, არამედ მთელ მსოფლიოში. ეს მართლაც ძალიან მნიშვნელოვანი სასტარტო წერტილია, თუმცა ახლა გვინდა ვიცოდეთ თქვენი აზრი არსებულ გამოწვევებთან დაკავშირებით. ამ შეხვედრის მთავარი მიზანი თქვენი პოზიციებისა და მოლოდინების გაგებაა. ჩვენ აქ მთავრობის ჩასანაცვლებლად არ ვართ, ნება მიბოძეთ ეს მკაფიოდ ხაზგასმით აღვნიშნო. და ჩვენ არ ვაკეთებთ აბსოლუტურად ახალ რამეს, არამედ ვაგრძელებთ იმას, რაც უკვე ერთად დავიწყეთ“, - განაცხადა ევროკავშირის ელჩმა სომხეთში.
ბოლო პერიოდში რუსეთი რეგულარულად აწესებს შეზღუდვებს სომხური საქონლის იმპორტზე. კერძოდ, რუსეთმა აკრძალა სომხური ყვავილების, მინერალური წყალი „ჯერმუკის“, გარკვეული ალკოჰოლური სასმელებისა და თევზის პროდუქტების შეტანა. შეზღუდვები შეეხო ასევე ხილისა და ბოსტნეულის იმპორტსაც.

ЕС окажет дополнительную поддержку Армении на фоне ограничений со стороны РФ на ввоз в Россию армянских продуктов
Европейский союз окажет дополнительную поддержку Армении на фоне запрета и ограничений со стороны РФ на ввоз в Россию некоторых армянских продуктов.
Как сообщает “Арменпресс”, в ходе встречи с армянскими экспортерами посол Европейского союза в Армении Василис Марагос заявил, что 4 июня ожидаются важные встречи и телефонные разговоры, после которых будут объявлены дополнительные меры поддержки Армении.
“Сегодня состоятся важные встречи, будут телефонные разговоры, в том числе с председателем Европейской комиссии Урсулой фон дер Ляйен, после чего мы объявим о конкретных дополнительных мерах поддержки Армении”, — сказал Марагос.
Посол отметил, что цель встречи с армянскими экспортерами и бизнесменами — выслушать их предложения о том, как Европейский союз может поддержать их в диверсификации экспортных рынков.
Посол напомнил, что Европейский союз реализовал многочисленные программы поддержки частного сектора Армении.
“Армянские бизнесмены входят в число самых успешных не только здесь, в Армении, но и во всем мире. Это действительно важная отправная точка, но сейчас мы хотим узнать ваше мнение о текущих вызовах. Главная цель этой встречи — услышать ваши мнения, узнать о ваших ожиданиях. Мы здесь не для того, чтобы заменить правительство, позвольте мне это четко подчеркнуть. И мы не делаем ничего нового, потому что мы продолжаем то, что уже начали вместе”, — сказал посол ЕС в Армении.
В последнее время Россия периодически вводит ограничения на ввоз армянских товаров. В частности, Россия запретила ввоз армянских цветов, минеральной воды “Джермук”, некоторых алкогольных напитков и рыбной продукции. Ограничения были введены и на фрукты и овощи.