საქართველოს კულტურის მინისტრის ხელმძღვანელობით დელეგაცია ფარაჯანოვის მუზეუმსა და მატენადარანს ეწვია
საქართველოს კულტურის დღეების ფარგლებში სომხეთში ჩამოვიდა საქართველოს კულტურის მინისტრ თინათინ რუხაძის ხელმძღვანელობით დელეგაცია.
როგორც „არმენპრესი“ იტყობინება სომხეთის განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაზე დაყრდნობით, საქართველოს კულტურის მინისტრი სომხეთის განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე ალფრედ ქოჩარიანთან ერთად ეწვია სერგეი ფარაჯანოვის მუზეუმს. სტუმრებმა მუზეუმში გაეცნენ დიდი კინორეჟისორის ცხოვრებისა და საქმიანობის შესახებ მამხილებელ ექსპონატებს, მუზეუმის დაარსების ისტორიას.
საქართველოს კულტურის მინისტრმა თინათინ რუხაძემ მაღალ შეფასება მისცა მუზეუმის როლს და მისიას ფარაჯანოვის შემოქმედებითი მემკვიდრეობის შენარჩუნებისა და პოპულარიზაციის საქმეში. მან ასევე მუზეუმის შთაბეჭდილებების წიგნში ჩანაწერი გააკეთა, აღნიშნა თავისი ემოციები და სურვილები.
საქართველოს დელეგაცია განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე ალფრედ ქოჩარიანთან ერთად ეწვია მესროპ მაშტოცის სახელობის მატენადარანის ძველი ხელნაწერების სამეცნიერო-კვლევით ინსტიტუტს.
საქართველოს კულტურის მინისტრმა თინათინ რუხაძემ და სხვა სტუმრებმა დაათვალიერეს მატენადარანის მუზეუმის კომპლექსი და სამეცნიერო განყოფილება, გაეცნენ სომხური წერილობითი მემკვიდრეობის დაცვის სისტემას. უცხოენოვანი ხელნაწერების დარბაზში მინისტრმა განსაკუთრებული ყურადღება მიაქცია ქართულ ხელნაწერთა ნიმუშებს.
დელეგაცია ასევე ესტუმრა მატენადარანის აღდგენის განყოფილებას, სადაც დირექტორმა არა ხზმალიანმა მათ გააცნო ძველი ხელნაწერების აღდგენისა და დაცვის პროცესი.
საქართველოს კულტურის მინისტრმა თინათინ რუხაძემ მაღალ შეფასება მისცა მატენადარანის სამეცნიერო-საგამოფენო საქმიანობას და სომხურ კულტურას წერილობითი მემკვიდრეობის დაცვის სფეროში.

Делегация, возглавляемая министром культуры Грузии посетила Музей Параджанова и Матенадаран
В рамках Дней культуры Грузии в Армению прибыла делегация во главе с министром культуры Грузии Тинатин Рухадзе.
Как сообщает “Арменпресс”, со ссылкой на пресс-релиз Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении, министр культуры Грузии в сопровождении заместителя министра ОНКС Армении Альфреда Кочаряна посетила Музей Сергея Параджанова. Гости ознакомились с представленными в музее экспонатами, рассказывающими о жизни и деятельности великого кинорежиссера, а также с историей основания музея.
Министр культуры Грузии Тинатин Рухадзе высоко оценила роль и миссию музея в сохранении и популяризации наследия художника Параджанова. Она сделала запись в Книге почетных гостей музея, выразив свои чувства и пожелания.
Затем грузинская делегация в сопровождении посетила Матенадаран - Научно-исследовательский институт древних рукописей им. Месропа Маштоца.
Министр культуры Грузии и другие гости осмотрели музейный комплекс Матенадарана и научный корпус, ознакомившись с системой сохранения армянского письменного наследия. В зале иноязычных рукописей министр культуры Грузии особое внимание уделила образцам грузинских рукописей.
Делегация также осмотрела реставрационный отдел Матенадарана. Директор Ара Хзмалян ознакомил их с процессом реставрации и сохранения древних рукописей.
Министр культуры Грузии высоко оценила научную и экспозиционную деятельность Матенадарана и армянскую культуру сохранения письменных памятников.
Грузинская делегация также посетила компанию “Мегерян Карпет”, чтобы ознакомиться с искусством армянского ковроткачества.