სომხეთსა და საფრანგეთს შორის თავდაცვის სფეროში თანამშრომლობის 2025 წლის პროგრამას მოეწერა ხელი
ერევანი, 10 დეკემბერი, არმენპრესი. სომხეთის თავდაცვის სამინისტროში 10 დეკემბერს სომხეთ-საფრანგეთის სტრატეგიული თავდაცვის კონსულტაციები გაიმართა. შეხვედრას ხელმძღვანელობდნენ სომხეთის თავდაცვის სამინისტროს თავდაცვის პოლიტიკისა და საერთაშორისო თანამშრომლობის დეპარტამენტის უფროსი ლევონ აივაზიანი და საფრანგეთის შეიარაღებული ძალების სამინისტროს საერთაშორისო თანამშრომლობისა და სტრატეგიის მთავარი დეპარტამენტის ევროპის, ჩრდილოეთ ამერიკისა და მრავალმხრივი თანამშრომლობის განყოფილების ხელმძღვანელი ალექსანდრე ესკორსია.
როგორც სომხეთის თავდაცვის სამინისტროდან „არმენპრესს“ აცნობეს, კონსულტაციების ფარგლებში შეჯამდა 2024 წელს თანამშრომლობის ფარგლებში განხორციელებული სამუშაოები და დაიგეგმა მომავალი წლის პროგრამები. მხარეებმა დაადასტურეს თანამშრომლობის ბოლო პერიოდში აქტიური დინამიკის სტრატეგიული მნიშვნელობა და დააწესეს განვითარების უფრო მაღალი ნიშნული. განსაკუთრებით აღინიშნა თანამშრომლობა თავდაცვის დაგეგმვის, სამხედრო განათლებისა და წვრთნების, საკონსულტაციო მხარდაჭერის, სხვადასხვა ძალის წვრთნის, სამხედრო-ტექნიკური და სხვა მიმართულებებით.
ალექსანდრე ესკორსიას ხელმძღვანელობით დელეგაციას სომხეთის თავდაცვის მინისტრის პირველი მოადგილე და შეიარაღებული ძალების გენერალური შტაბის უფროსი, გენერალ-ლეიტენანტი ედუარდ ასრიანი შეხვდა.
განიხილეს სომხეთის შეიარაღებული ძალების ტრანსფორმაციის პროცესის პრიორიტეტები და ამ მიმართულებით საფრანგეთთან თანამშრომლობის მიმდინარეობა. გენერალ-ლეიტენანტმა ედუარდ ასრიანმა კმაყოფილება გამოთქვა არსებული თანამშრომლობის დონით და იმედი გამოთქვა, რომ ის კვლავ განვითარდება.
კონსულტაციების დროს მხარეებმა რეგიონული და საერთაშორისო უსაფრთხოების საკითხებთან დაკავშირებული მოსაზრებებიც გაცვალეს.
კონსულტაციების შედეგების საფუძველზე გაფორმდა სომხეთ-საფრანგეთის თავდაცვის თანამშრომლობის 2025 წლის პროგრამა, რომელიც მოიცავს რამდენიმე ათეულ ღონისძიებას შეიარაღებული ძალების თითქმის ყველა სფეროში.

Подписана Программа оборонного сотрудничества между Арменией и Францией на 2025 год
В министерстве обороны Армении 10 декабря состоялись армяно-французские стратегические оборонные консультации.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе МО Армении, делегации двух стран возглавляли начальник управления оборонной политики и международного сотрудничества министерства обороны Армении Левон Айвазян и начальник департамента Европы, Северной Америки и многостороннего сотрудничества главного управления международного сотрудничества и стратегии министерства вооруженных сил Франции Александр Эскорсиa.
В ходе консультаций были подведены итоги проведенных в рамках сотрудничества в 2024 году работ и были намечены планы на следующий год. Стороны подтвердили стратегическую важность активного взаимодействия и установили более высокую планку для развития сотрудничества. Была подчеркнута особая важность сотрудничества в области оборонного планирования, военного образования и подготовки, консультативной поддержки, подготовки различных видов войск, военно-технического взаимодействия и в других направлениях.
Делегацию во главе с Александром Эскорсиа принял первый заместитель министра обороны, начальник Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Армения генерал-лейтенант Эдвард Асрян.
Были обсуждены приоритеты процесса трансформации ВС Армения и ход сотрудничества с Францией. Генерал-лейтенант Эдвард Асрян отметил удовлетворение нынешним уровнем сотрудничества и выразил надежду, что оно будет и впредь развиваться.
В ходе консультаций стороны также обменялись мнениями по вопросам региональной и международной безопасности.
По итогам консультаций была подписана Программа оборонного сотрудничества между Арменией и Францией на 2025 год, которая включает в себя несколько десятков мероприятий практически во всех сферах ВС.