ალენ სიმონიანი ვიეტნამში ოფიციალური ვიზიტით ჩავიდა
ერევანი, 18 ნოემბერი, არმენპრესი. სომხეთის რესპუბლიკის ეროვნული ასამბლეის თავმჯდომარე ალენ სიმონიანი ვიეტნამის პარლამენტის თავმჯდომარე ჩან თან მანის მოწვევით 17 ნოემბერს ოფიციალური ვიზიტით ვიეტნამში ჩავიდა.
„არმენპრესის“ ინფორმაციით, ამის შესახებ ვიეტნამის VNA სააგენტო იუწყება.
ალენ სიმონიანის ვიზიტი ვიეტნამში 23 ნოემბრამდე გაგრძელდება.
ვიეტნამური Vietnamnews-ის ცნობით, სიმონიანის ვიზიტის ფონზე აღინიშნება, რომ სომხეთსა და ვიეტნამს შორის ორმხრივი სავაჭრო-ეკონომიკური თანამშრომლობა დადებით ნიშნულზეა ევრაზიის ეკონომიკურ კავშირსა და ვიეტნამს შორის თავისუფალი ვაჭრობის ხელშეკრულების წყალობით. აღნიშნულია, რომ 2022 წელს სომხეთსა და ვიეტნამს შორის სავაჭრო ბრუნვამ 62.6 მილიონ დოლარს მიაღწია, რაც 2021 წლის მაჩვენებელზე 469%-ით მეტია, ხოლო 2023 წელს 342 მილიონ დოლარს, რაც თავის მხრივ 516 პროცენტით მეტია 2022 წლის მაჩვენებელზე.

Armenian Speaker of Parliament visits Vietnam
YEREVAN, NOVEMBER 18, ARMENPRESS. Speaker of Parliament of Armenia Alen Simonyan has arrived in Vietnam on an official visit at the invitation of his Vietnamese counterpart Trần Thanh Mẫn, VNA news agency reports.
Viet Nam News reported that bilateral economic and trade cooperation has shown positive signs thanks to the implementation of the Free Trade Agreement between Vietnam and the Eurasian Economic Union, of which Armenia is a member.
Vietnam - Armenia trade reached US$62.6 million in 2022, up 469 per cent from a year earlier, and hit $342 million in 2023, an increase of 516 per cent compared to 2022, according to Viet Nam News.