სომხეთის კონსტიტუციაში არ არის რაიმე ტერიტორიული პრეტენზია რომელიმე სახელმწიფოს მიმართ: საგარეო საქმეთა სამინისტროს პრესსპიკერი პასუხობს ბაქოს ბრალდებებს
9 წუთი კითხვის
ერევანი, 7 ოქტომბერი, არმენპრესი. სომხეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს პრესსპიკერმა ანი ბადალიანმა 4 ოქტომბერს „არმენპრესის“ კითხვაზე პასუხად გააკეთა კომენტარი აზერბაიჯანის მხრიდან გაძლიერებული მტრული რიტორიკის შესახებ. შემდეგ დღეს აზერბაიჯანის საგარეო საქმეთა სამინისტროს პრესსპიკერმა კომენტარი გაავრცელა სომხეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს სპიკერის განცხადებებზე. ამასთან დაკავშირებით, „არმენპრესმა“ ანი ბადალიანს ჰკითხა რამდენიმე დამატებითი კითხვა.
-ქალბატონო ბადალიან, აზერბაიჯანის საგარეო საქმეთა სამინისტროს პრესსპიკერმა, თქვენი 4 ოქტომბრის კომენტარის საპასუხოდ, განაცხადა, რომ სომხეთის საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილებიდან გამომდინარე, უფრო მეტად გამოიკვეთა აზერბაიჯანის მიმართ ტერიტორიული პრეტენზიები სომხეთის კონსტიტუციაში. რას იტყვით ამაზე?
-საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილება ძალიან მკაფიოდ და პირდაპირ ამბობს, რომ 1990 წლის სომხეთის დამოუკიდებლობის დეკლარაციის მხოლოდ ის დებულებები აქვს კონსტიტუციურ ძალას, რომლებიც პირდაპირაა გამოთქმული სომხეთის კონსტიტუციის მუხლებში. შესაბამისად, რაც არ წერია სომხეთის კონსტიტუციის ტექსტში, ვერ ჩაითვლება კონსტიტუციად და არანაირი სხვა ინტერპრეტაცია არ არის შესაძლებელი, მით უმეტეს, როცა სასამართლომ აღნიშნა, რომ მანამდე მიღებული გადაწყვეტილებებით მსგავსი პოზიცია არასდროს არ დამტკიცებულა. ამგვარად, სომხეთის კონსტიტუციის პრეამბულაში მითითებული სახელმწიფოების ფუძემდებლური პრინციპები და ეროვნული მიზნები სწორედ ის არის, რაც კონსტიტუციის შემდგომ ტექსტშია წარმოდგენილი, და იქ არ არსებობს არცერთი მუხლი, რომლის ინტერპრეტაციაც შეიძლება როგორც სხვა სახელმწიფოს მიმართ ტერიტორიული პრეტენზია.
-აზერბაიჯანის საგარეო საქმეთა სამინისტროს პრესსპიკერი აღნიშნავს, რომ სომხეთის სხვა სამართლებრივ აქტებშიც არსებობს ტერიტორიული პრეტენზიები აზერბაიჯანის მიმართ.
-ამ საკითხზე სომხეთის ხელისუფლებამ არაერთხელ გააკეთა განმარტებები. სომხეთის კონსტიტუციის მეხუთე მუხლის მესამე ნაწილი ადგენს, რომ დამტკიცებულ საერთაშორისო შეთანხმებებს უფრო მაღალი იურიდიული ძალა აქვს, ვიდრე ქვეყნის შიდა კანონმდებლობას. ეს მუხლი უფრო კონკრეტულად ასე ფორმულირდება: „სომხეთის რესპუბლიკის დამტკიცებულ საერთაშორისო ხელშეკრულებებსა და კანონთა ნორმებს შორის წინააღმდეგობის შემთხვევაში, გამოიყენება საერთაშორისო ხელშეკრულებების ნორმები. „სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის მშვიდობისა და სახელმწიფოთაშორისო ურთიერთობების შესახებ ხელშეკრულების პროექტის შეთანხმებულ ნაწილში“ არის მუხლი, რომლითაც მხარეები თანხმდებიან, რომ არ გააჩნიათ ერთმანეთის მიმართ ტერიტორიული პრეტენზიები და იღებენ ვალდებულებას, არ გააკეთონ მსგავსი პრეტენზიები მომავალში. ასევე, არის მუხლი, რომლითაც მხარეებს ეკრძალებათ შიდა კანონმდებლობაზე აპელირება, რათა ხელი შეუშალონ სამშვიდობო ხელშეკრულების შესრულებას. ამგვარად, როდესაც სამშვიდობო ხელშეკრულება სომხეთმა და აზერბაიჯანმა მოაწერეს ხელი, მიიღებს საკონსტიტუციო სასამართლოს შესაბამის დასკვნას და დამტკიცდება სომხეთის პარლამენტის მიერ, მას ექნება უფრო მაღალი იურიდიული ძალა, ვიდრე ნებისმიერი შიდა კანონი. შესაბამისად, სამშვიდობო ხელშეკრულების გაფორმება გააქარწყლებს სომხეთისა და აზერბაიჯანის ყველა შეშფოთებას ორი ქვეყნის სხვადასხვა საკანონმდებლო აქტების შესახებ, თუ ასეთი არსებობენ.
-აზერბაიჯანის საგარეო საქმეთა სამინისტროს სპიკერმა განაცხადა, რომ სომხეთის მიერ ალმა-ათის დეკლარაციისადმი ერთგულება არ ნიშნავს იმას, რომ სომხეთს აზერბაიჯანის მიმართ ტერიტორიული პრეტენზიები არ აქვს, რადგან ალმა-ათის დეკლარაციას არ აქვს კავშირი იმასთან, თუ სად გადის დსთ-ს წევრი ქვეყნების საზღვრები და რომელ ტერიტორიას რომელი ქვეყანა ეკუთვნის.
-ეს კომენტარი სრულიად შეუსაბამოა, რადგან 1991 წლის 21 დეკემბრის ალმა-ათის დეკლარაციაში პირდაპირ აღნიშნულია, რომ მხარეები აღიარებენ ერთმანეთის ტერიტორიულ მთლიანობას და არსებული საზღვრების ურღვევობას. შესაბამისად, ალმა-ათის დეკლარაციას ხელი მოწერილმა სახელმწიფოებმა აღიარეს საბჭოთა რესპუბლიკების დე იურე ტერიტორიული მთლიანობა და დე იურე არსებული ადმინისტრაციული საზღვრები, როგორც სახელმწიფო საზღვრები. ეს საზღვრები ცნობილია და იმ დროის რუკები ინახება როგორც სომხეთში, ისე აზერბაიჯანში.
გარდა ამისა, სამშვიდობო ხელშეკრულების ის დებულება, რომელიც მხარეებს ავალდებულებს, რომ მომავალში არ ექნებათ ტერიტორიული პრეტენზიები ერთმანეთის მიმართ, აუფასურებს აზერბაიჯანის იმ განცხადებებს, რომ სომხეთს „რეზერვში“ აქვს ტერიტორიული პრეტენზიები აზერბაიჯანის მიმართ.
მეტიც, ალმა-ათის დეკლარაციის აზერბაიჯანის საგარეო საქმეთა სამინისტროს პრესსპიკერის მიერ გაკეთებული ინტერპრეტაცია სინამდვილეში შეიძლება ნიშნავდეს იმას, რომ აზერბაიჯანს აქვს ტერიტორიული პრეტენზიები სომხეთის მიმართ, თუმცა სომხეთისადმი გამოთქმული ბრალდებებით ცდილობს ეს მოთხოვნები დაიფაროს.
-აზერბაიჯანის საგარეო საქმეთა სამინისტროს პრესსპიკერი კვლავ გამოეხმაურა სომხეთის მიერ იარაღისა და ტექნიკის შეძენას და მას უწოდა მასობრივი მილიტარიზაცია.
-თუ შევადარებთ სომხეთისა და აზერბაიჯანის სამხედრო ხარჯებს როგორც აბსოლუტური ციფრებით, ასევე პროპორციითა და შეძენილი იარაღის ტიპების მიხედვით, ცხადი გახდება, თუ ვინ ატარებს მასობრივ მილიტარიზაციას. პირიქით, სომხეთის უმაღლესი ხელმძღვანელობა აცხადებს, რომ არ აპირებს მხოლოდ არმიაზე დაფუძნებული უსაფრთხოების კონცეფციის მიღებას და თავის უსაფრთხოების კონცეფციის მნიშვნელოვან ნაწილად მიიჩნევს მეზობლებთან ურთიერთობების დარეგულირებასა და რეგიონში მშვიდობის დამყარებას. ხოლო აზერბაიჯანის უმაღლესი ხელმძღვანელობა აცხადებს, რომ მათი ძირითადი პრიორიტეტი სამხედრო შესაძლებლობების გაძლიერებაა.
არ იქნება ზედმეტი შეგახსენოთ, რომ სომხეთმა არაერთხელ შესთავაზა აზერბაიჯანს და ახლაც სთავაზობს იარაღის ურთიერთკონტროლის მექანიზმების შექმნას, მაგრამ აზერბაიჯანი ამ წინადადებას უგულებელყოფს და უფრო აგრესიულ რიტორიკას ირჩევს სომხეთის მიმართ. კიდევ ერთხელ ვადასტურებ, რომ სომხეთს არ აქვს სხვა, განსაკუთრებით კი თავდასხმითი დღის წესრიგი, გარდა თავდაცვისა შესაძლო აგრესიებისგან. ხოლო აზერბაიჯანი თითქმის ყოველდღიურად სომხეთის მიმართ მუქარებს აკეთებს.
-აზერბაიჯანის საგარეო საქმეთა სამინისტროს სპიკერმა ასევე განაცხადა, რომ სომხეთი მსოფლიო ლიდერების მიმართ აგიტაციას ახორციელებს, რათა ისინი ბაქოში, COP-29-ის სამიტში არ მიიღონ მონაწილეობა. როგორ ახსნით ამას?
-გსურთ თქვენი ყურადღება მივაპყრო იმ ფაქტს, რომ ჩემს 4 ოქტომბრის კომენტარში დასმულ კითხვებზე აზერბაიჯანის საგარეო საქმეთა სამინისტროს პრესსპიკერმა არანაირი პასუხი არ გასცა. ეს კითხვები იყო შემდეგი: აპირებს თუ არა აზერბაიჯანი აგრესიის განხორციელებას სომხეთის რესპუბლიკის მიმართ? უარყოფს თუ არა აზერბაიჯანი სომხეთის ტერიტორიულ მთლიანობას? უარყოფს თუ არა მშვიდობის დღის წესრიგს? ოფიციალური ბაქოს აგრესიული რიტორიკა, სამშვიდობო ხელშეკრულების შეთავაზებების უარყოფა და სხვადასხვა ქვეყნის ექსპერტები აძლევს საფუძველს იმის ვარაუდს, რომ აზერბაიჯანი გამოიყენებს COP-29-ს საკუთარი სამხედრო ქმედებების ლეგიტიმაციისთვის. ბევრი ანალიტიკოსი მიიჩნევს, რომ ესკალაციის თავიდან აცილების მიზნით აუცილებელია COP-29-ის დაწყებამდე სამშვიდობო ხელშეკრულების შეთანხმებული შინაარსის ხელმოწერა, სხვა შემთხვევაში, ბაქოში მიმავალი ლიდერები უნებლიედ შეიძლება გახდნენ ომის წამქეზებლები. სომხეთი კი თავის მხრივ აცხადებს, რომ მზად არის COP-29-ის დაწყებამდე სამშვიდობო ხელშეკრულების ხელმოწერის ლოგიკისთვის. ხაზს ვუსვამ, რომ სომხეთის რესპუბლიკა მხარს უჭერს COP-29-ის ბაქოში ჩატარების გადაწყვეტილებას, როგორც ნდობის განმტკიცების და რეგიონში მშვიდობის დამყარების ინსტრუმენტს, და არ გვინდა, რომ ის გამოყენებულ იქნას საპირისპირო მიზნებისთვის.

В тексте Конституции РА нет территориальных претензий к какой-либо стране: пресс-секретарь МИД опровергает обвинения Баку
4 октября пресс-секретарь МИД РА Ани Бадалян в ответ на запрос Арменпресс прокомментировала воинственную риторику, которая в последнее время все чаще звучит из Азербайджана. На следующий день пресс-секретарь МИД Азербайджана ответил на комментарии представителя МИД РА. В связи с этим Арменпресс попросил Ани Бадалян ответить на некоторые вопросы.
- Госпожа Бадалян, касаясь Вашего комментария от 4 октября, пресс-секретарь МИД Азербайджана заявил, что изучив принятое Конституционным судом РА решение о Регламенте совместной деятельности комиссий по демаркации границы Армении и Азербайджана, они пришли к выводу, что этим решением в Конституции РА еще больше подчеркиваются территориальные требования, предъявляемые Азербайджану. Что Вы скажете об этом?
- В решении Конституционного суда очень четко и прямо сказано, что в Декларации независимости Армении, принятой в 1990 г., конституционную силу имеют лишь те положения, которые буквально выражены в статьях Конституции Республики Армения. Следовательно, то, чего не написано в тексте, следующем за преамбулой Конституции РА, то есть в статьях Конституции, не может быть отнесено к Конституции, и нет места для какой-либо иной трактовки, тем более что Высокий суд констатировал, что в ранее принятых им решениях никогда не закреплялась иная позиция. Таким образом, основные принципы армянской государственности и общенациональные цели, упомянутые в преамбуле Конституции РА, являются теми, которые выражены в последующем тексте Конституции РА, и там нет ничего, что могло бы быть истолковано как территориальная претензия к какой-либо стране.
-Пресс-секретарь МИД Азербайджана заявил, что и в других правовых актах Республики Армения есть территориальные претензии к Азербайджану
- Республика Армения неоднократно обращалась и к этому вопросу на самом высоком и высшем уровне. Часть 3 статьи 5 Конституции Республики Армения предусматривает, что ратифицированные международные договоры имеют более высокую юридическую силу, чем внутреннее законодательство Республики Армения. Формулировка этой статьи более конкретно заключается в следующем: “В случае противоречия между международными договорами, ратифицированными Республикой Армения, и нормами законов применяются нормы международных договоров”. В согласованной части проекта договора “Об установлении мира и межгосударственных отношений между Арменией и Азербайджаном” есть статья, в которой говорится, что стороны не имеют территориальных требований друг к другу и обязуются не предъявлять таких требований и в будущем. Также есть статья о том, что ни одна из сторон не может ссылаться на свое внутреннее законодательство, чтобы воспрепятствовать осуществлению Мирного договора. То есть, когда мирный договор будет подписан Арменией и Азербайджаном, получит заключение Конституционного суда о соответствии Конституции и будет ратифицирован в Национальном собрании РА, он приобретет более высокую юридическую силу, чем любой внутренний закон. Следовательно, подписание мирного договора развеет все опасения как Армении, так и Азербайджана по поводу различных законодательных актов двух стран, если таковые имеются.
- Пресс-секретарь МИД Азербайджана также заявил, что приверженность Армении Алма-Атинской декларации  не означает, что Армения не имеет территориальных претензий к Азербайджану, поскольку Алма-Атинская декларация не имеет отношения к вопросу о том, где проходят границы стран-членов СНГ и какие территории принадлежат этим странам.
- Этот комментарий абсолютно неуместен, поскольку в Алма-Атинской декларации от 21 декабря  1991 г.  четко отмечено, что стороны признают территориальную целостность друг друга и нерушимость существующих границ. Следовательно, страны, подписавшие Алма-Атинскую декларацию, признали целостность де-юре территорий советских республик на момент распада СССР и существующие на тот момент де-юре межреспубликанские административные границы в качестве государственной границы. И эти границы известны, и карты, обозначающие эти границы, есть и в Армении, и в Азербайджане.
Кстати, формулировка Мирного договора, гласящая, что стороны обязуются не предъявлять территориальных претензий друг к другу и в будущем, похоже, сводит на нет утверждения Азербайджана о том, что Армения имеет “запасной вариант” предъявления территориальных претензий Азербайджану.
А та интерпретация Алма-Атинской декларации, которая содержится в формулировках пресс-секретаря МИД Азербайджана, на самом деле может означать, что Азербайджан сам предъявляет территориальные претензии к Армении, и просто хочет создать дымовую завесу, чтобы скрыть это обвинениями в адрес Армении.
- Пресс-секретарь МИД Азербайджана вновь коснулся приобретения Арменией вооружения и техники, назвав это массовой милитаризацией
- Если мы сравним военные расходы Армении и Азербайджана как в абсолютных цифрах, так и в пропорциях, а также по видам приобретаемого вооружения, то увидим, кто проводит массовую милитаризацию. Напротив, высшее руководство Республики Армения заявляет, что не собирается принимать концепцию безопасности, основанную только на армии, и считает важной частью своей концепции безопасности нормализацию отношений с соседями, установление мира в регионе. А высшее руководство Азербайджана заявляет, что их главная задача - укрепление военного потенциала.
Нелишне будет напомнить, что Армения неоднократно предлагала Азербайджану, предлагает и сейчас создать механизмы взаимного контроля над вооружениями, но Азербайджан оставляет это предложение без ответа, применяя все более агрессивную риторику в отношении Республики Армения. Я вновь подтверждаю, что у Республики Армения нет иной повестки дня, кроме защиты от возможной агрессии, то есть, нет наступательной повестки. Между тем, Азербайджан практически ежедневно угрожает Республике Армения.
-Пресс-секретарь МИД Азербайджана также заявил, что Армения ведет кампанию, направленную на мировых лидеров, для неучастия в саммите COP-29, который состоится в ноябре в Баку. Как Вы прокомментируете это?
- Хочу обратить ваше внимание на то, что пресс-секретарь МИД Азербайджана никоим образом не ответил на вопросы, поднятые в моем комментарии от 4 октября. Эти вопросы были следующими: готовит ли Азербайджан агрессию против Республики Армения, отказывается ли он признать территориальную целостность Республики Армения, отказывается ли от мирной повестки дня? Агрессивная риторика официального Баку, отказ от предложений о подписании Мирного договора, включающий согласованные статьи, заставляют многих армянских и международных экспертов прийти к выводу, что Азербайджан намерен использовать COP-29 для создания дымовой завесы легитимности для эскалации ситуации в ближайшем будущем. При этом количество таких анализов становится все больше и больше. Многие аналитики придерживаются мнения, что для того, чтобы исключить такую ​​перспективу, необходимо подписать согласованное содержание Мирного договора до COP-29, в противном случае лидеры, отправляющиеся в Баку без этого, могут невольно стать поджигателями войны. Армения, со своей стороны, заявляет, что готова к логике подписания Мирного соглашения до COP-29. Хотела бы подчеркнуть, что Республика Армения поддержала решение о проведении COP-29 в Баку в качестве инструмента установления доверия между сторонами и установления мира в регионе, и мы не хотели бы, чтобы это было использовано с противоположной целью.