სომხეთის კონსტიტუციაში არ არის რაიმე ტერიტორიული პრეტენზია რომელიმე სახელმწიფოს მიმართ: საგარეო საქმეთა სამინისტროს პრესსპიკერი პასუხობს ბაქოს ბრალდებებს
9 წუთი კითხვის
ერევანი, 7 ოქტომბერი, არმენპრესი. სომხეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს პრესსპიკერმა ანი ბადალიანმა 4 ოქტომბერს „არმენპრესის“ კითხვაზე პასუხად გააკეთა კომენტარი აზერბაიჯანის მხრიდან გაძლიერებული მტრული რიტორიკის შესახებ. შემდეგ დღეს აზერბაიჯანის საგარეო საქმეთა სამინისტროს პრესსპიკერმა კომენტარი გაავრცელა სომხეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს სპიკერის განცხადებებზე. ამასთან დაკავშირებით, „არმენპრესმა“ ანი ბადალიანს ჰკითხა რამდენიმე დამატებითი კითხვა.
-ქალბატონო ბადალიან, აზერბაიჯანის საგარეო საქმეთა სამინისტროს პრესსპიკერმა, თქვენი 4 ოქტომბრის კომენტარის საპასუხოდ, განაცხადა, რომ სომხეთის საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილებიდან გამომდინარე, უფრო მეტად გამოიკვეთა აზერბაიჯანის მიმართ ტერიტორიული პრეტენზიები სომხეთის კონსტიტუციაში. რას იტყვით ამაზე?
-საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილება ძალიან მკაფიოდ და პირდაპირ ამბობს, რომ 1990 წლის სომხეთის დამოუკიდებლობის დეკლარაციის მხოლოდ ის დებულებები აქვს კონსტიტუციურ ძალას, რომლებიც პირდაპირაა გამოთქმული სომხეთის კონსტიტუციის მუხლებში. შესაბამისად, რაც არ წერია სომხეთის კონსტიტუციის ტექსტში, ვერ ჩაითვლება კონსტიტუციად და არანაირი სხვა ინტერპრეტაცია არ არის შესაძლებელი, მით უმეტეს, როცა სასამართლომ აღნიშნა, რომ მანამდე მიღებული გადაწყვეტილებებით მსგავსი პოზიცია არასდროს არ დამტკიცებულა. ამგვარად, სომხეთის კონსტიტუციის პრეამბულაში მითითებული სახელმწიფოების ფუძემდებლური პრინციპები და ეროვნული მიზნები სწორედ ის არის, რაც კონსტიტუციის შემდგომ ტექსტშია წარმოდგენილი, და იქ არ არსებობს არცერთი მუხლი, რომლის ინტერპრეტაციაც შეიძლება როგორც სხვა სახელმწიფოს მიმართ ტერიტორიული პრეტენზია.
-აზერბაიჯანის საგარეო საქმეთა სამინისტროს პრესსპიკერი აღნიშნავს, რომ სომხეთის სხვა სამართლებრივ აქტებშიც არსებობს ტერიტორიული პრეტენზიები აზერბაიჯანის მიმართ.
-ამ საკითხზე სომხეთის ხელისუფლებამ არაერთხელ გააკეთა განმარტებები. სომხეთის კონსტიტუციის მეხუთე მუხლის მესამე ნაწილი ადგენს, რომ დამტკიცებულ საერთაშორისო შეთანხმებებს უფრო მაღალი იურიდიული ძალა აქვს, ვიდრე ქვეყნის შიდა კანონმდებლობას. ეს მუხლი უფრო კონკრეტულად ასე ფორმულირდება: „სომხეთის რესპუბლიკის დამტკიცებულ საერთაშორისო ხელშეკრულებებსა და კანონთა ნორმებს შორის წინააღმდეგობის შემთხვევაში, გამოიყენება საერთაშორისო ხელშეკრულებების ნორმები. „სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის მშვიდობისა და სახელმწიფოთაშორისო ურთიერთობების შესახებ ხელშეკრულების პროექტის შეთანხმებულ ნაწილში“ არის მუხლი, რომლითაც მხარეები თანხმდებიან, რომ არ გააჩნიათ ერთმანეთის მიმართ ტერიტორიული პრეტენზიები და იღებენ ვალდებულებას, არ გააკეთონ მსგავსი პრეტენზიები მომავალში. ასევე, არის მუხლი, რომლითაც მხარეებს ეკრძალებათ შიდა კანონმდებლობაზე აპელირება, რათა ხელი შეუშალონ სამშვიდობო ხელშეკრულების შესრულებას. ამგვარად, როდესაც სამშვიდობო ხელშეკრულება სომხეთმა და აზერბაიჯანმა მოაწერეს ხელი, მიიღებს საკონსტიტუციო სასამართლოს შესაბამის დასკვნას და დამტკიცდება სომხეთის პარლამენტის მიერ, მას ექნება უფრო მაღალი იურიდიული ძალა, ვიდრე ნებისმიერი შიდა კანონი. შესაბამისად, სამშვიდობო ხელშეკრულების გაფორმება გააქარწყლებს სომხეთისა და აზერბაიჯანის ყველა შეშფოთებას ორი ქვეყნის სხვადასხვა საკანონმდებლო აქტების შესახებ, თუ ასეთი არსებობენ.
-აზერბაიჯანის საგარეო საქმეთა სამინისტროს სპიკერმა განაცხადა, რომ სომხეთის მიერ ალმა-ათის დეკლარაციისადმი ერთგულება არ ნიშნავს იმას, რომ სომხეთს აზერბაიჯანის მიმართ ტერიტორიული პრეტენზიები არ აქვს, რადგან ალმა-ათის დეკლარაციას არ აქვს კავშირი იმასთან, თუ სად გადის დსთ-ს წევრი ქვეყნების საზღვრები და რომელ ტერიტორიას რომელი ქვეყანა ეკუთვნის.
-ეს კომენტარი სრულიად შეუსაბამოა, რადგან 1991 წლის 21 დეკემბრის ალმა-ათის დეკლარაციაში პირდაპირ აღნიშნულია, რომ მხარეები აღიარებენ ერთმანეთის ტერიტორიულ მთლიანობას და არსებული საზღვრების ურღვევობას. შესაბამისად, ალმა-ათის დეკლარაციას ხელი მოწერილმა სახელმწიფოებმა აღიარეს საბჭოთა რესპუბლიკების დე იურე ტერიტორიული მთლიანობა და დე იურე არსებული ადმინისტრაციული საზღვრები, როგორც სახელმწიფო საზღვრები. ეს საზღვრები ცნობილია და იმ დროის რუკები ინახება როგორც სომხეთში, ისე აზერბაიჯანში.
გარდა ამისა, სამშვიდობო ხელშეკრულების ის დებულება, რომელიც მხარეებს ავალდებულებს, რომ მომავალში არ ექნებათ ტერიტორიული პრეტენზიები ერთმანეთის მიმართ, აუფასურებს აზერბაიჯანის იმ განცხადებებს, რომ სომხეთს „რეზერვში“ აქვს ტერიტორიული პრეტენზიები აზერბაიჯანის მიმართ.
მეტიც, ალმა-ათის დეკლარაციის აზერბაიჯანის საგარეო საქმეთა სამინისტროს პრესსპიკერის მიერ გაკეთებული ინტერპრეტაცია სინამდვილეში შეიძლება ნიშნავდეს იმას, რომ აზერბაიჯანს აქვს ტერიტორიული პრეტენზიები სომხეთის მიმართ, თუმცა სომხეთისადმი გამოთქმული ბრალდებებით ცდილობს ეს მოთხოვნები დაიფაროს.
-აზერბაიჯანის საგარეო საქმეთა სამინისტროს პრესსპიკერი კვლავ გამოეხმაურა სომხეთის მიერ იარაღისა და ტექნიკის შეძენას და მას უწოდა მასობრივი მილიტარიზაცია.
-თუ შევადარებთ სომხეთისა და აზერბაიჯანის სამხედრო ხარჯებს როგორც აბსოლუტური ციფრებით, ასევე პროპორციითა და შეძენილი იარაღის ტიპების მიხედვით, ცხადი გახდება, თუ ვინ ატარებს მასობრივ მილიტარიზაციას. პირიქით, სომხეთის უმაღლესი ხელმძღვანელობა აცხადებს, რომ არ აპირებს მხოლოდ არმიაზე დაფუძნებული უსაფრთხოების კონცეფციის მიღებას და თავის უსაფრთხოების კონცეფციის მნიშვნელოვან ნაწილად მიიჩნევს მეზობლებთან ურთიერთობების დარეგულირებასა და რეგიონში მშვიდობის დამყარებას. ხოლო აზერბაიჯანის უმაღლესი ხელმძღვანელობა აცხადებს, რომ მათი ძირითადი პრიორიტეტი სამხედრო შესაძლებლობების გაძლიერებაა.
არ იქნება ზედმეტი შეგახსენოთ, რომ სომხეთმა არაერთხელ შესთავაზა აზერბაიჯანს და ახლაც სთავაზობს იარაღის ურთიერთკონტროლის მექანიზმების შექმნას, მაგრამ აზერბაიჯანი ამ წინადადებას უგულებელყოფს და უფრო აგრესიულ რიტორიკას ირჩევს სომხეთის მიმართ. კიდევ ერთხელ ვადასტურებ, რომ სომხეთს არ აქვს სხვა, განსაკუთრებით კი თავდასხმითი დღის წესრიგი, გარდა თავდაცვისა შესაძლო აგრესიებისგან. ხოლო აზერბაიჯანი თითქმის ყოველდღიურად სომხეთის მიმართ მუქარებს აკეთებს.
-აზერბაიჯანის საგარეო საქმეთა სამინისტროს სპიკერმა ასევე განაცხადა, რომ სომხეთი მსოფლიო ლიდერების მიმართ აგიტაციას ახორციელებს, რათა ისინი ბაქოში, COP-29-ის სამიტში არ მიიღონ მონაწილეობა. როგორ ახსნით ამას?
-გსურთ თქვენი ყურადღება მივაპყრო იმ ფაქტს, რომ ჩემს 4 ოქტომბრის კომენტარში დასმულ კითხვებზე აზერბაიჯანის საგარეო საქმეთა სამინისტროს პრესსპიკერმა არანაირი პასუხი არ გასცა. ეს კითხვები იყო შემდეგი: აპირებს თუ არა აზერბაიჯანი აგრესიის განხორციელებას სომხეთის რესპუბლიკის მიმართ? უარყოფს თუ არა აზერბაიჯანი სომხეთის ტერიტორიულ მთლიანობას? უარყოფს თუ არა მშვიდობის დღის წესრიგს? ოფიციალური ბაქოს აგრესიული რიტორიკა, სამშვიდობო ხელშეკრულების შეთავაზებების უარყოფა და სხვადასხვა ქვეყნის ექსპერტები აძლევს საფუძველს იმის ვარაუდს, რომ აზერბაიჯანი გამოიყენებს COP-29-ს საკუთარი სამხედრო ქმედებების ლეგიტიმაციისთვის. ბევრი ანალიტიკოსი მიიჩნევს, რომ ესკალაციის თავიდან აცილების მიზნით აუცილებელია COP-29-ის დაწყებამდე სამშვიდობო ხელშეკრულების შეთანხმებული შინაარსის ხელმოწერა, სხვა შემთხვევაში, ბაქოში მიმავალი ლიდერები უნებლიედ შეიძლება გახდნენ ომის წამქეზებლები. სომხეთი კი თავის მხრივ აცხადებს, რომ მზად არის COP-29-ის დაწყებამდე სამშვიდობო ხელშეკრულების ხელმოწერის ლოგიკისთვის. ხაზს ვუსვამ, რომ სომხეთის რესპუბლიკა მხარს უჭერს COP-29-ის ბაქოში ჩატარების გადაწყვეტილებას, როგორც ნდობის განმტკიცების და რეგიონში მშვიდობის დამყარების ინსტრუმენტს, და არ გვინდა, რომ ის გამოყენებულ იქნას საპირისპირო მიზნებისთვის.

Armenian Foreign Ministry again denies Azerbaijani accusations of territorial claims and militarization
YEREVAN, OCTOBER 7, ARMENPRESS. On October 4, in response to an inquiry by Armenpress, the Armenian Foreign Ministry spokesperson Ani Badalyan commented on the growing belligerent rhetoric by Azerbaijan. The next day, the Azerbaijani Foreign Ministry spokesperson responded to these comments. On this occasion Armenpress asked Badalyan to answer several questions.
Armenpress - Ms. Badalyan, in response to your October 4 comments, the Azerbaijani Foreign Ministry spokesperson claimed that by studying the Armenian Constitutional Court’s decision regarding the regulation of joint activities of the border delimitation commissions of Armenia and Azerbaijan, they concluded that this decision “further underscores” the territorial claims against Azerbaijan in the Armenian Constitution. What would you say about this?
Badalyan - The Constitutional Court's decision very clearly and directly says that only the provisions of the 1990 Armenian Declaration of Independence that are expressed verbatim in the Armenian Constitution’s articles have constitutional power. And therefore, it is not possible to attribute something to the Constitution that’s not written in the Constitution’s text that follows the preamble, meaning in the Constitution’s articles, and there simply is no place for any other interpretation, especially when the high court recorded that its previous decisions never recorded any other stance. Thus, the Armenian statehood’s fundamental principles and national goals mentioned in the preamble of the Armenian Constitution are those that are expressed in the subsequent text of the Constitution, and it contains nothing that is possible to interpret as a territorial demand directed against any country.
Armenpress - The Azerbaijani Foreign Ministry spokesperson claimed that other legal acts of Armenia also contain territorial demands against Azerbaijan.
Badalyan - The Republic of Armenia has addressed this issue several times on the high and highest levels. Paragraph 3 of Article 5 of the Armenian Constitution stipulates that ratified international treaties have superior legal force over internal legislation. The wording of this article is the following: ‘In case of conflict between the norms of international treaties ratified by the Republic of Armenia and those of laws, the norms of international treaties shall apply.’
The agreed-upon part of the draft treaty On the Establishment of Peace and Interstate Relations between Armenia and Azerbaijan contains an article stipulating that the parties don’t have territorial demands against each other and are bound not to make such demands in the future. There is also an article that none of the parties can cite its internal legislation for failure to implement the peace treaty. Meaning, when the peace treaty is signed by Armenia and Azerbaijan, then receives a conclusion by the Constitutional Court about its compliance with the Constitution and then gets ratified by the National Assembly, it will gain higher legal force than any internal law. Therefore, the signing of the peace treaty will dispel all concerns of both Armenia and Azerbaijan regarding various legislative acts of the two countries, in case of such.
Armenpress - The Azerbaijani Foreign Ministry spokesperson also said that the commitment expressed by Armenia to the Almaty Declaration still doesn’t mean that Armenia doesn’t have territorial demands against Azerbaijan because the Almaty Declaration does not cover the issue about where the borders of CIS member states pass and which territories belong to which country.
Badalyan - This comment is completely inappropriate because the 1991 December 21 Almaty Declaration clearly says that the parties recognize each other’s territorial integrity and the inviolability of the existing borders. Therefore, the signatory countries of the Almaty Declaration recognized the integrity of the de jure territories of Soviet republics at the time of the USSR collapse and the de jure existing inter-republican administrative borders as state borders. And these borders are well known, and the maps that reflect these borders exist in both Armenia and Azerbaijan. By the way, the wording of the peace treaty stipulating that the parties are bound to not have territorial demands against each other in the future dispel the claims made by Azerbaijan that Armenia has a “reserve option” for presenting territorial demands against Azerbaijan. While the comment on the Almaty Declaration made by the Azerbaijani Foreign Ministry spokesperson can actually mean that Azerbaijan itself has territorial demands against Armenia and is simply trying to create a smokescreen with accusations against Armenia.
Armenpress - The Azerbaijani Foreign Ministry spokesperson again commented on Armenia’s acquisition of armaments and equipment, describing it as a ‘mass militarization’.
Badalyan - If we compare the military expenditures of Armenia and Azerbaijan by both absolute numbers and proportionality, and the types of armaments, we will see who is actually carrying out mass militarization. On the contrary, the highest leadership of the Republic of Armenia has announced that it doesn’t plan to adopt a security concept based solely on the military, and that it considers the normalization of relations with neighbouring countries and establishment of peace in the region as an important part of its security concept. Meanwhile, the Azerbaijani highest leadership has said that strengthening their military capabilities is their main objective.
It is worth recalling that Armenia numerously offered and still offers Azerbaijan to create mutual arms control mechanisms, but Azerbaijan leaves this offer unanswered and adopts a growing aggressive rhetoric against the Republic of Armenia.  I reiterate that the Republic of Armenia doesn’t have any aggressive agenda, any agenda other than defending itself from possible aggressions. Whereas Azerbaijan makes almost daily threats against the Republic of Armenia.
Armenpress - The Azerbaijani Foreign Ministry spokesperson also claimed that Armenia is engaged in propaganda aimed at world leaders in the direction of opting out from the COP-29 in November in Baku. How would you comment on this?
Badalyan - I would like to draw your attention on the fact that the Azerbaijani Foreign Ministry spokesperson did not anyhow respond to the questions I raised in my October 4 comments. The questions were the following: is Azerbaijan planning aggression against the Republic of Armenia? Is it refusing to recognize the territorial integrity of the Republic of Armenia, is it abandoning the peace agenda? Official Baku’s aggressive rhetoric and refusal to sign the peace treaty that includes the agreed-upon articles have made many Armenian and international experts conclude that Azerbaijan will use COP-29 to create a smokescreen for attempting to legitimize its future escalation of the situation. Moreover, the number of such analyses has been growing. Many analysts believe that ruling out such a prospect requires the signing of the agreed-upon content of the peace treaty ahead of COP-29, otherwise the leaders heading to Baku can unwittingly become instigators of war. In its turn, Armenia says it is ready to sign the peace treaty ahead of COP-29. I underscore that the Republic of Armenia endorsed the decision to hold COP-29 in Baku as an instrument of establishing trust between the parties and peace in the region, and we wouldn’t want it to be used for the opposite purpose.