საფრანგეთში უარი თქვეს მაკრონისთვის იმპიჩმენტის გამოცხადების წინადადებაზე
ერევანი, 2 ოქტომბერი, არმენპრესი. საფრანგეთის ეროვნულმა ასამბლეამ (პარლამენტის ქვედა პალატამ) საკანონმდებლო კომისიაში უარყო მემარცხენე პარტია „დაუმორჩილებელი საფრანგეთის“ წინადადება ქვეყნის პრეზიდენტ ემანუელ მაკრონისთვის იმპიჩმენტის გამოცხადების შესახებ.
„არმენპრესის“ ცნობით, BFMTV ტელეარხმა გაავრცელა ინფორმაცია, რომ პრეზიდენტისთვის იმპიჩმენტის გამოცხადების ინიციატივას მხარი დაუჭირა 15-მა დეპუტატმა, ხოლო 54-მა დეპუტატმა ხმა მის წინააღმდეგ მისცა.
მემარცხენე პარტია „დაუმორჩილებელი საფრანგეთი“ მაკრონისთვის იმპიჩმენტის გამოცხადების ინიციატივით გამოვიდა მას შემდეგ, რაც მან უარი განაცხადა საპარლამენტო არჩევნებში გამარჯვებული მემარცხენე კოალიციის „ახალი სახალხო ფრონტის“ კანდიდატისთვის პრემიერ-მინისტრის პოსტის გადაცემაზე.
სექტემბრის დასაწყისში საფრანგეთის პრეზიდენტმა პრემიერ-მინისტრად დანიშნა მემარჯვენე ცენტრისტული პარტიის „რესპუბლიკელების“ წარმომადგენელი მიშელ ბარნიე.

Во Франции отвергли предложение об импичменте Макрону
Законодательная комиссия Национальной ассамблеи Франции (нижняя палата парламента) отклонила предложение левой партии "Неподчинившаяся Франция" об объявлении импичмента французскому президенту Эммануэлю Макрону.
Как передает Арменпресс, телеканал BFMTV сообщил, что 15 депутатов одобрили инициативу об импичменте президенту, а 54 депутата выразили свое несогласие.
Левая партия "Неподчинившаяся Франция" выступила с инициативой объявить Макрону импичмент после того, как последний отказался передать пост премьер-министра страны кандидату левой коалиции "Новый народный фронт", победившей на парламентских выборах.
В начале сентября президент Франции назначил премьер-министром Мишеля Барнье, представителя правоцентристских «республиканцев».