აზერბაიჯანმა უარყო ლონდონში ფაშინიანისა და ალიევის შეხვედრის შეთავაზება
ერევანი, 18 ივლისი, არმენპრესი. აზერბაიჯანულმა მხარემ უარყო სომხური მხარის შეთავაზება გამართოს შეხვედრა გაერთიანებულ სამეფოში მიმდინარე ევროპული პოლიტიკური საზოგადოების სამიტის ფარგლებში. „არმენპრესის“ ინფორმაციით, ამის შესახებ სომხეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს პრესსპიკერმა ანი ბადალიანმა განაცხადა „ფეისბუქის“ საკუთარ გვერდზე.
„სომხურმა მხარემ შესთავაზა სომხეთის პრემიერ-მინისტრისა და აზერბაიჯანის პრეზიდენტის ორმხრივი შეხვედრა გაერთიანებულ სამეფოში მიმდინარე ევროპული პოლიტიკური საზოგადოების სამიტის ფარგლებში, თუმცა აზერბაიჯანულმა მხარემ უარყო შეთავაზება. სომხური მხარის შეთავაზება ძალაში რჩება.
სომხური მხარე ასევე ადასტურებს თავის შეთავაზებას, გააძლიეროს მოლაპარაკებები მაღალი და უმაღლესი დონეებით და ერთ თვეში მიაღწიოს სამშვიდობო ხელშეკრულების ხელმოწერას“, - ნათქვამია განცხადებაში.
ადრე აზერბაიჯანის პრეზიდენტის მრჩეველმა ჰიქმეთ ჰაჯიევმა განაცხადა, რომ თითქოს სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა უარყო აზერბაიჯანის პრეზიდენტთან ლონდონში შეხვედრის შეთავაზება.

YEREVAN, JULY 18, ARMENPRESS. Azerbaijan has rejected Armenia's proposal to hold a meeting between the leaders of the two countries within the framework of the European Political Community Summit underway in the UK, Ani Badalyan, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia said in a post on Facebook.
“The Armenian side suggested holding a bilateral meeting between the Prime Minister of Armenia and the President of Azerbaijan within the framework of the European Political Community Summit underway in the UK, however, the Azerbaijani side rejected this proposal. The offer of the Armenian side still stands.
“The Armenian side also reiterates its proposal to intensify the negotiations on the highest levels and to reach the signing of the peace treaty within one month,” the Spokesperson wrote.
Earlier, Hikmet Hajiyev, adviser to Azerbaijani President Ilham Aliyev, claimed as if the Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan had turned down their proposal for a meeting with the Azerbaijani president in London.