სომხეთის რესპუბლკის საგარეო საქმეთა მინისტრის აზრით, კომუნიკაციების განბლოკვა რეგიონში მშვიდობის დამატებითი ფაქტორი გახდება
ერევანი, 3 ივლისი, არმენპრესი. სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრი არარატ მირზოიანი მიიჩნევს, რომ სამხრეთ კავკასიაში კომუნიკაციების გზების განბლოკვა სარგებელს მოუტანს როგორც თავად რეგიონს, ასევე მის ფარგლებს გარეთ მყოფ ქვეყნებს.
„არმენპრესის“ ინფორმაციით, ამის შესახებ არარატ მირზოიანმა განაცხადა საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრ ილია დარჩიაშვილთან ერთობლივი პრესკონფერენციის დროს.
სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი რეგიონის კომუნიკაციების გზების განბლოკვის საკითხს შეეხო და აღნიშნა, რომ სომხეთი კონსტრუქციულ წინადადებას წარმოადგენს და და არის კონსტრუქციული ამ საკითხში.
„ჩვენ ვფიქრობთ, რომ ეს ხედვა და ეს განბლოკვა ეკონომიკურად სარგებლიანი იქნება არა მხოლოდ სომხეთისა და აზერბაიჯანისთვის, არამედ რეგიონის ყველა ქვეყნისთვის და უფრო ფართო რეგიონის ქვეყნებისთვისაც. უფრო მეტიც, ვფიქრობთ, რომ ეს პროგრამა და ეს განბლოკვა დამატებითი მშვიდობის ფაქტორი გახდება რეგიონში. ამიტომ, სწორედ ამიტომ გამოვედით ინიციატივით „მშვიდობის გზაჯვარედინი“. სხვათა შორის, საინტერესო ფაქტია, რომ სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა „მშვიდობის გზაჯვარედინი“ ინიციატივა პირველად თბილისში წარმოადგინა“, - განაცხადა მირზოიანმა.

Unblocking communication channels would serve as additional factor in establishing peace in the region - Mirzoyan
YEREVAN, JULY 3, ARMENPRESS. During a joint press conference with Georgian Foreign Minister Ilia Darchiashvili, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan expressed his opinion that unblocking communication channels in the South Caucasus would be beneficial both for the region itself and for countries beyond its borders.
Mirzoyan, referring to the unblocking of communication channels in the region, noted that Armenia has presented a constructive proposal and has constructive intentions in this matter.
"We believe that this vision and this unblocking can be economically beneficial not only for Armenia and Azerbaijan, but also for all countries in the region and even beyond.
Moreover, we believe that this program and the unblocking will serve as an additional factor for establishing peace in the region.
That's why we introduced the 'Crossroads of Peace' initiative. It is worth noting that the Armenian  Prime Minister first presented the 'Crossroads of Peace' initiative in Tbilisi," Mirzoyan said.