Հայաստանը գինու համաշխարհային քարտեզի կենտրոնում. մեկնարկել է «Կոնկուրս Մոնդիալ դե Բրյուսել» գինու միջազգային համտես-մրցույթը
Գառնու տաճարում հայկական մշակութային շնչով մեկնարկեց աշխարհի ամենահեղինակավոր գինու համտես-մրցույթներից մեկը՝ «Կոնկուրս Մոնդիալ դե Բրյուսել»-ը (Concours Mondial de Bruxelles)՝ Հայաստանում համախմբելով 65 երկրից շուրջ 400 միջազգային գինու փորձագետների, լրագրողների, սոմելիեների, ներմուծողների, գնորդների և ոլորտի այլ հեղինակավոր ներկայացուցիչների։
Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Զարուհի Մուրադյանը նշեց՝ մրցույթի շրջանակում  Հայաստանում համտեսելու են 8000 տեսակ գինի՝ կարմիր սպիտակ և փրփրուն:
««Կոնկուրս Մոնդիալ դե Բրյուսել»-ի պատմության մեջ առաջին անգամ մրցույթը կանցկացվի միաժամանակ երկու սեսիայով՝ կարմիր և սպիտակ գինիների և  փրփրուն գինիների: Համտեսը փակ է, համտեսողները չեն տեսնում, որ երկրի ի՞նչ սորտի գինիներ են համտեսում: Համտեսից հետո իրենք անմիջապես գնահատում են, որից հետո հավաքագրվում է ամբողջ տեղեկատվությունը և 10 օրվա ընթացքում արդեն տեղեկացնում են, թե որ  գինին ինչ գնահատականի է արժանացել»,- նշեց Մուրադյանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ մրցույթ-համտեսին ներկայացված են նաև շուրջ 130 տեսակ հայկական գինիներ։ Մուրադյանի խոսքով հիմնադրամն աջակցել է, որպեսզի Հայաստանն ունենա լայն ներկայացվածություն, քանի որ  մրցանակները օգնում են ճանաչում բերել երկրին և գինիներին:
Միջոցառման շրջանակում հյուրերի համար նախատեսված են այցելություններ Հայաստանի գինեգործական հիմնական շրջաններ՝ Վայոց ձոր, Արմավիր, Արագածոտն և Տավուշ, որը հնարավորություն  կտա ծանոթանալու հայկական գինեգործության հարուստ ավանդույթներին, խաղողի տեղական սորտերին և ժամանակակից գինեգործական մշակույթին։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն էլ նշեց, որ մրցույթի շնորհիվ  Հայաստանը տեղակայվում է աշխարհի գինեգործական քարտեզի վրա:
«Մրցույթը հնարավորություն է տալիս այս օրերին գինեգործական միջավայրում անընդհատ խոսել Հայաստանի, հայկական գինեգործական ավանդույթների և հայկական գինու մասին: Սա մեր գինեգործներին հնարավորություն է տալիս շփվել միջազգային մակարդակի գնորդների, սոմելիեների, փորձագետների, բլոգերների, լրագրողների հետ և այդ փորձի միջոցով, իհարկե, հայկական գինին արտահանելի դարձնել և Հայաստանը դարձնել գինու տուրիզմի երկիր: Ինչո՞ւ եմ կարևորում գինու տուրիզմը, որովհետև այսօր աշխարհում երկու գործընթաց է տեղի ունենում: Գինու սպառումը՝ որպես խմիչք, որոշակի անկում է արձանագրում, բայց գինու տուրիզմը զարգացում է ապրում»,- ասաց Պապոյանը:
Նախարարն ընդգծեց՝ այս օրերին Հայաստանում գտնվող ոլորտի տարբեր մասնագետների սոցիալական էջերում բազմաթիվ նյութեր են հրապարակվել Հայաստանի գինեգործական ավանդույթների մասին տարբեր ձևաչափերով, որոնք միլիոնավոր դիտումներ են ունեցել, ինչը ճանաչելիության բարձրացման տեսակետից կարևոր ցուցանիշ է:
«Կոնկուրս Մոնդիալ դե Բրյուսել» համտես-մրցույթի տնօրեն Քվոնտա Հավոն պատմեց, որ Հայաստան առաջին անգամ եկել է  երեք տարի առաջ և չափազանց տպավորվել է  երկրի մշակույթով ու պատմությամբ:
«Մեզ համար ակնհայտ էր, որ պետք է կազմակերպենք այս մրցույթը  հենց այստեղ՝ Հայաստանում, որպեսզի աշխարհին ցույց տանք, թե ինչ կարող է առաջարկել Հայաստանը գինու, բայց ոչ միայն գինու, այլև մշակույթի, պատմության և գաստրոտուրիզմի առումով։
Նախագիծը կազմակերպելու համար պահանջվեց 3 տարի, բայց մենք իսկապես ուրախ ենք, որ այս տարի այստեղ ենք և  կարող ենք ցույց տալ համտեսողներին, բոլոր այս լրագրողներին, միջազգային գնորդներին, թե ինչ կարող է առաջարկել Հայաստանն աշխարհին։
Մենք բավականին բախտավոր ենք, որովհետև երկու օր շուտ ենք ժամանել՝ երկիրը բացահայտելու նպատակով, որովհետև շատ կարևոր է համտեսողների և հյուրերի համար ոչ միայն գինին բացահայտելը»,- նշեց նա:
Համտես-մրցույթի տնօրենը նշեց՝ արդյունքները կհրապարակվեն հունիսի 10-ին «Կոնկուրս Մոնդիալ դե Բրյուսել»-ի կայքում։

Armenia takes centre stage on global wine map as Concours Mondial de Bruxelles opens in Yerevan
One of the world’s most prestigious international wine tasting competitions,  Concours Mondial de Bruxelles, has officially opened in Armenia, bringing together around 400 wine experts, journalists, sommeliers, importers, buyers and industry representatives from 65 countries.
The opening ceremony, held at the ancient Garni Temple, showcased Armenia’s cultural heritage and winemaking traditions as the country welcomed the globally renowned event for the first time.
Zaruhi Muradyan, Executive Director of the  Vine and Wine Foundation of Armenia, said approximately 8,000 wines - including red, white and sparkling varieties - will be evaluated during the competition.
“For the first time in the history of Concours Mondial de Bruxelles, the competition will be held simultaneously in two separate sessions dedicated to red and white wines, and sparkling wines,” Muradyan said.
She explained that the tastings are conducted blind, meaning judges do not know the country of origin or grape variety of the wines they are assessing.
“Following the tasting, judges immediately submit their evaluations. All the information is then compiled, and within 10 days participants are informed about the scores awarded to each wine,” she added.
Around 130 Armenian wines are also competing in the event. According to Muradyan, the foundation has supported broad Armenian participation, stressing that international awards help raise the profile of both the country and its wines on the global stage.
As part of the programme, guests will visit Armenia’s key wine-producing regions, including Vayots Dzor, Armavir, Aragatsotn and Tavush, offering participants an opportunity to explore the country’s ancient winemaking traditions, indigenous grape varieties and modern wine culture.
Armenian Economy Minister Gevorg Papoyan said the competition places Armenia firmly on the world’s winemaking map.
“This competition creates an opportunity for Armenia, Armenian winemaking traditions and Armenian wine to remain at the centre of discussions within the international wine community throughout these days,” Papoyan said.
He noted that the event also gives Armenian winemakers direct access to international buyers, sommeliers, experts, bloggers and journalists, helping strengthen export potential and promote Armenia as a wine tourism destination.
“Why do I consider wine tourism especially important? Because today two global trends are taking shape. Wine consumption as a beverage is showing a certain decline, while wine tourism is continuing to grow,” he said.
Papoyan also highlighted the international attention Armenia has received during the event, noting that industry professionals attending the competition have shared extensive content about Armenia’s winemaking heritage on social media platforms, generating millions of views.
Director of the  Concours Mondial de Bruxelles, Quentin Havaux, said he first visited Armenia three years ago and was deeply impressed by the country’s culture and history.
“It quickly became clear to us that we had to organise this competition here in Armenia, in order to show the world what the country can offer - not only in terms of wine, but also culture, history and gastronomic tourism,” he said.
Havaux noted that preparations for hosting the competition in Armenia took three years.
“We are truly delighted to finally be here this year and to present to tasters, journalists and international buyers everything Armenia has to offer the world,” he added.
He also said organisers arrived in Armenia several days before the competition in order to explore the country, stressing that discovering Armenia itself is an essential part of the experience for both judges and guests.
The results of the competition will be published on 10 June on the  official Concours Mondial de Bruxelles website.
The event will also be followed by an international media tour involving around 30 foreign journalists.